Martin Müller a jeho cesta k filmu Poslouchej

Autor:

Český film už dávno není jen písečkem absolventů FAMU. Té kdysi slavné fakulty, jejíž absolventi jako Miloš Forman, Jiří Menzel či Jan Svěrák získali Oscary. Po roce 1989 vznikly filmové fakulty i na dalších vysokých školách. K tomu se časem přidaly školy vyšší odborné a posléze i školy střední. Ta kdysi slavná škola v Praze získala velkou konkurenci nejen na FAMO v Písku. Na její úspěchy začal pozvolna sedat prach.

69802702 1226779347510904 6354842076542140416 nJednou z cest, jak se uplatnit nejen v profesionální praxi, ale i v nezávislém filmu se tak stalo studium filmové školy. Na VOŠF Zlín studoval mimo jiných (např. Václav Kadrnka) budoucí režisér Martin Müller. Již při studiu ukazoval svůj talent a přednosti. Využil příležitostí, které mu škola umístěná mimo centrum v Praze nabídla. Jako asistent kamery se podílel na seriálu z produkce ČT Znamení koně. Následovala práce v zahraničních produkcích na seriálu Borgia nebo filmu Mission Impossible 4. Jeho absolventský film z roku 2009 Špatné myšlenky získal 2. místo na noci filmových nadějí. Zahrála si v něm populární herečka Kateřina Janečková, tehdy proslavená především titulní rolí v seriálu Ošklivka Katka. Špatné myšlenky, mysteriózní drama na sebe i Martina upoutalo velkou pozornost.

Cestou vlastní produkce

 31281451 881612482027594 3639629791428083712 nMartin, stejně jako jeho vrstevníci Pavel Soukup, Andy Fehu nebo Ondřej Hudeček, dobře pochopil, že cesta k úspěchu vede přes žánrové uchopení filmu. Úsměvné sladkobolné komedie se u nás totiž točí stále dokolečka jako na kolovrátku. Čekali-li byste, že po úspěšném absolventském filmu dostane Martin laso od nějaké produkce či televize na svou celovečerní prvotinu, byli byste zklamáni. Takto to v českém rybníčku nechodí. Martin se tedy musel roky protloukat v branži a točit klipy, reklamy, propagační spoty a další s celovečerním filmem nesrovnatelné projekty. Časem si založil i filmovou produkci. Až po devíti letech se Martin opět vrátil k režijní taktovce. V roce 2018 natočil krátkometrážní sci-fi Svědomí s Alešem Bilíkem a Denisou Pfauserovou v hlavních rolích. Snímek vznikl do soutěže 48 Hour Film Project Praha. Jednalo se o krátkou hříčku na cestování časem, kdy si Aleš Bilík objednal v kanceláři u Denisy Pfauserové krátký návrat do minulosti, aby mohl změnit rozhodnutí svého kolegy. Daleko zásadnějším počinem se stal hororový krátký film Poprvé a naposled. Za kameru usedl mladý, ale již zkušený kameraman Václav Tlapák (Lesapán, Pohádky pro Emu). Obsazeni byli mladí a neokoukaní herci Daniel Novák a Kateřina Adámková. Zdánlivě banální příběh, kdy se chce chlapec poprvé milovat se svou dívkou získal pod Martinovou režií zcela neotřelý nádech.

Celovečerní debut Poslouchej

72377239 1249787618543410 6185573459741900800 nO rok později v krátkometrážní komedii Ve skříni dostali možnost si zahrát Aleš Bilík, Denisa Pfauserová, Kristýna Podzimková, Radim Jíra. Snímek se humorně zabývá otázkou, co by se stalo, kdyby se v jeden moment potkala partnerská dvojce i jejich tajní milenci. Od tohoto snímku přibral k sobě do party na režijní stoličku Davida Laňku. Těmito krátkými filmy na sebe Martin opět upozornil a poučen z předchozích let, rozhodl se pustit do produkce celovečerního filmu. Snímek nazvaný Poslouchej vstoupil do českých kin v roce 2020. Za kamerou se opět představil Václav Tlapák. Tento psychologický thriller se snažil zobrazit autentické hororové podobenství vztahu v krizi. Z tohoto důvodu se jeho tvůrci, Martin Müller a David Laňka (scénář a režie), snažili vybrat ty pravé herecké představitele. Z castingu vyšli vítězně Aleš Bilík a Kristýna Podzimková. Jejich jiskření a vzájemné špičkování, neboli herecká chemie se v českém prostředí jen tak nevidí. Film měl jít do kin již na jaře, ale byl odložen kvůli zavřeným kinům následkem světové pandemie.

Ceny z Říma i Hollywoodu

67093630 1190129537842552 4260106330653589504 n

Než se tedy dostal do českých kin, získal mnoho ocenění na zahraničních hororových festivalech. Například na Hollywood Blood Horror Festival získaly ceny za nejlepší film, herecké duo, původní hudbu a filmový plakát. Z festivalu v Římě si přivezli cenu za nejlepší hraný film, trailer, původní hudbu, kameru, herecké duo a filmový plakát . Zdá se tedy, že Juraj Herz, má v této filmařské generaci zdatné pokračovatele. Ať už se jedná o již zmíněné Pavla Soukupa, Andyho Fehu nebo Robina Kašpaříka. Snímek  bohužel českými kiny jen prošuměl. Což zapříčinila zejména situace v tomto specifickém roku a také absence koprodukce s ČT či podporou od Státního fondu. Je škoda, že právě žánroví tvůrci nedostávají lepší zázemí a podporu. Světový trend nám jasně ukazuje, že právě žánrový film je ten nejvyhledávanější, divácky nejúspěšnější a také nejoceňovanější. Můžeme tedy být rádi, že zde máme tvůrce, kteří nám tyto žánry dovedou natočit a dovést až do kin českému systému navzdory.

 

a0a1