Jiří Suchý uveden do Síně slávy

Autor:

Již za měsíc, tedy v sobotu 7. srpna proběhne slavnostní udílení cen prvního ročníku festivalu No Stress Music Video Awards. Jedná se o nezávislou soutěž hudebních klipů, která klade důraz zejména na jednotlivé tvůrčí složky, které se na vzniku hudebního klipu podílí. Na rozdíl od jiných hudebních cen, které jsou v České republice udíleny, se ve svých soutěžních kategoriích nezaměřuje pouze na hodnocení hudebního snímku jako celku, ale oceňuje, stejně jako u filmu, i jednotlivé tvůrčí a umělecké profese, které jsou při tvorbě finální podoby video klipu důležité.

logo

Součástí ocenění je i kategorie Síň slávy. Právě v této kategorii už pořadatelé odhalili jméno jejího výherce: „S velikou radostí uvádíme do Síně slávy NSMVA pana JIŘÍHO SUCHÉHO jako historicky první osobnost, která měla významný vliv na vznik videoklipů, jak je známe dnes, byť v 60. letech se jim ještě klipy neříkalo.

Semaforské filmové písničky na dlouhou dobu ovlivnily podobu nejen domácích videoklipů, ale i zahraničních. Měly nápad, humor, jiskru, styl. Pracovaly s výraznou výtvarnou estetikou, s příběhem, a přitom nikdy nebyly pouhou ilustrací textu, ale svým pojetím jej rozvíjely. To všechno je něco, co se dnes už moc nevidí. A když se to vidí, je to nesmírně osvěžující.

Je nám opravdu nesmírnou ctí!“

Vítězi gratulujeme a nám nezbývá nic jiného, než se za tou úžasnou dobou zlatých šedesátých let a divadla sedmi malých forem ohlédnout.

 

Léta dozrávání

Jiří Suchý ve své největší slávě spolupracoval v divadle Semafor s hudebním skladatelem Jiřím Šlitrem. Jejich spolupráci rozdělila až následná Šlitrova tragická smrt. Duo Suchý Šlitr se tak stalo pomyslným nástupcem dvojice Voskovec Werich a jejich Osvobozeného divadla. V písni Léta dozrávání se zpěvu ujal sám autor textu Jiří Suchý. Klip takřka celý natočený v ateliérech Československé televize režíroval Ladislav Rychman, který později natočil první oficiální český muzikál Starci na chmelu. Pro píseň se vžil název Obnošená vesta.

 

Zdvořilý Woody

V divadle Semafor se potkali snad všechny tehdejší hvězdy rodící se české populární hudby. A tak v rokenrolové písni Zdvořilý Woody dostal prostor pozdější vítěz mnoha Zlatých a Českých slavíků, známý také jako Zlatý hlas z Prahy, zpěvák Karel Gott. Rozšířená pověst o tom, že tuto píseň neměl příliš v lásce úplně neplatila. V roce 2014 ji zpíval na začátku každého koncertu svého velkého Česko – Slovenského turné. Tehdy nikdo netušil, že to bude také poslední velké Gottovo turné v jeho bohaté kariéře. Režijně se o klip plný krav točený kompletně v exteriéru, což se vymykalo tehdejším zvyklostem, postarala dvojice režisérů Slovák Ján Roháč a Čech Vladimír Svitáček. Roháč v 70. letech točil s Gottem i sérii TV pořadů Zpívá Karel Gott.

 

Malé Kotě

Již zmiňované duo režisérů Ján Roháč a Vladimír Svitáček k sobě ještě přizvalo výtečného výtvarníka a animátora i režiséra Břetislava Pojara a vznikl klip kloubící na tehdejší dobu svěží neotřelou animaci s hereckou akcí. K hravé písni dua Suchý Šlitr tak přidali rozverný veselý klip, který potěší a pobaví diváky i dnes. Píseň naprosto zlidověla. Stala se součástí výuky na prakticky všech základních školách v hodinách zpěvu. Břetislav Pojar se posléze stal režisérem mnoha legendárních animovaných filmů a večerníčků jako například Pojďte pane, budeme si hrát, Dášenka nebo Jája a Pája.

 

Dotýkat se hvězd

Píseň z legendárního muzikálu Kdyby tisíc klarinetů byla vyhlášena jako československý duet století. Zpívá ji tehdejší královna českého jazzu paní Eva Pilarová a vycházející hvězda, jejíž světlo vlastně už nikdy nepřestalo zářit, zpěvák Karel Gott. Kdyby tisíc klarinetů měl být první český muzikál, ovšem kvůli lehčím průtahům při natáčení se dostal do kin o pár týdnů později než Starci na chmelu. I tak je tento muzikál, v němž vystupují pouze tehdejší herci divadel Semafor a Rokoko perlou naší kinematografie. Protiválečné poselství filmu, kdy se vojákům mění zbraně v hudební nástroje je zcela nadčasové. Za režijní stoličku usedlo naše známé a osvědčené duo Roháč Svitáček. Hudba Jiří Šlitr a text Jiří Suchý. Píseň vůbec neměla vzniknout. Pro film se sní nepočítalo. Karel Gott ji dostal jako náhradu za píseň Tereza, která byla napsána pro něj, ale nakonec ji zpíval Waldemar Matuška.

 

Tereza

Píseň Tereza se ve filmu Kdyby tisíc Klarinetů objevuje hned třikrát. Poprvé ji zpívá sám Waldemar Matuška, podruhé zní pouze instrumentálně a potřetí ji v duetu zpívají pánové Karel Gott a Waldemar Matuška. Tato dvojice rivalů a současně kamarádů si v 60. letech rozdělila republiku na dva tábory. Jedni beznadějně milovali Gotta, druzí Matušku. Waldemar Matuška byl také historicky prvním vítězem ankety časopisu Mladý svět nazvanou Zlatý slavík. Jejím zakladatelem se stal tehdejší redaktor časopisu Ladislav Smoljak. Pojmenoval ji podle dětské hračky.

 

Pramínek vlasů

Jako bonus dáváme k dobru klip z roku 1959 Pramínek vlasů. Tento song se často objevuje v různých kvízech jako chyták. Autorem textu i hudby je totiž Jiří Suchý. Lidé většinou mylně označují za hudebního skladatele Jiřího Šlitra. Jiří Suchý píseň i nazpíval a filmovou podobu mu vtiskl režisér Ján Kadár v ateliérech Československé televize. Ano, ten slavný Ján Kadár, který společně s Elmarem Klosem získali pro Československo historicky prvního Oscara za neanglicky mluvený film Obchod na korze. Všichni tito tvůrci mohli spojit své úsilí a vytvořit tyto legendární klipy a filmy díky existenci Československé televize, která pro tyto autory vymyslela pořady a zcela nové formáty, díky kterým jsme mohli ukázat celému světu sílu naší tehdejší kultury a jejích umělců. Vytváří potřebné podhoubí i současná veřejnoprávní Česká televize v dnes již demokratickém státě? Na to už si musí odpovědět každý sám.