Český nezávislý film dobývá ČT

Autor:

V uplynulých měsících došlo k historické události. Na programu ČT Art dostal prostor český nezávislý film. Jeho přední tvůrci získali šanci prezentovat sebe a své filmy v pořadu Průvan. Za UNITEDFILM vystoupil jeho předseda a šéf organizace Lukáš Koláček, dále pak filmař Jiří Česák, režisér populárních pohádek a autorské režijní duo Tomáš Uher a Milan Cyroň, režiséři snímku Pláč svatého Šebestiána (nezávislý film roku 2018). Kromě rozhovorů s tvůrci došlo i na TV premiéry jejich oceňovaných filmů.

průvan

 

Máme tedy pomyslně otevřít šampaňské a jít slavit? Získal český nezávislý film svou zaslouženou a vkusně zpracovanou prezentaci na nejsledovanější české televizi? Odpověď bohužel nezní tak optimisticky jako úvod tohoto článku. Předně pořad Průvan je dle popisu na ČT dokumentární sondou, bez moderátorů, přičemž nadále představuje studenty filmu, mladé filmaře a jejich dílo. Zůstává také sekce "Zkušená návštěva", kde se představuje již zavedený filmař. Vytváří jej v autorské spolupráci dokumentaristé Zuzana Piussi a Vít Janeček. ČT ART ho uvádí od září 2013 jednou měsíčně v pondělí kolem půlnoci. Pořad má momentálně za sebou již 75 dílů a poskytl prostor pro výrazné české talenty především z řad studentského filmu. Takový formát jistě patří do vysílání moderní veřejnoprávní televize.

privát

Amatérsky působící pořad

O poznání hůře pak vychází zjištění, že se pořad vysílá pravidelně kolem půlnoci. Jedná se o čas absolutně nevhodný. Většina diváků už v tuto chvíli spí. Pořad je samozřejmě možné si pustit i v ivysílání ČT. Mohlo by se tedy zdát, že jeho pozdní vysílání nehraje velkou roli. To by ovšem musela televize vyvinout snahu a pořadu na svém webu i ve vysílání udělat alespoň minimální propagaci. Kolik z vás už o Průvanu slyšelo nebo se na něj podívalo? České talenty by si zasloužili daleko více pozornosti, než vysílání jednou za měsíc v čase, kdy už u televize diváci nejsou. Další známkou toho, jak ČT nakládá se svěřenými koncesionářskými poplatky vidíme ve výrobě tohoto pořadu. Vytváří ho dva zkušení dokumentaristé Vít Janeček a Zuzana Piussi. Člověk by očekával, že spolu s nimi přijede i kameraman a zvukař. Celý tým vybere vhodné prostory a adekvátně nasnímá výpovědi hlavních protagonistů. Česká televize bohužel podráží těmto dvěma dokumentaristům nohy. Vyšle je natáčet bez podpůrného štábu. Výsledek pak vypadá tak, že kompozice i prostředí působí až amatérským dojmem. I malé regionální TV dokážou natočit lepší rozhovory.

3uher

Promarněná příležitost

Na vině nejsou dva přední tvůrci tohoto pořadu, ale zadavatel a producent pořadu, již několikrát zmiňovaná Česká televize, která tento pořad hluboce podfinancovala a nedala mu ani dostatečný vysílací čas a propagaci skrze své kanály na sociálních sítích. Výsledné rozhovory s tvůrci jsou natočeny na ulici, či ve školní třídě. Vše vzniká ve spěchu a protagonisté jsou vyrušováni projíždějícími auty, či procházejícími se lidmi. Vše posléze uzavře postprodukce. Ukázky z děl filmařů jsou vybrány necitlivě a nekorespondují s vyprávěním tvůrců. Lukáš Koláček byl vyzván, aby pronesl kritická slova o českém filmu a popsal realitu českého nezávislého filmu. Z jeho kritických slov ovšem v pořadu nezazněla jediná věta. Průvan mohl a měl být otevírací branou české společnosti do problematiky nezávislého filmu. Kvůli jeho zpracování a nedostatkům na tuto metu nemůže dosáhnout. Z celého vyznění prezentace českého nezávislého a studentského filmu na obrazovce České televize zůstává jen pachuť promarněné příležitosti. Kde jinde měly zaznít kritické hlasy než zde?

gshgusug

Kultura na posledním místě

Oklikou se dostáváme k celému kanálu ČT Art, který vysílá jen pár hodin denně během večera a o zbytek vysílacího času se dělí s dětským kanálem ČT D. Pokud to s českou kulturou ČT myslí vážně, bylo by nasnadě v době její největší krize způsobené současnou pandemií otevřít prostor pro co největší její spektrum a z kanálu ČT Art udělat stejně důležitý program jako ČT 24, nebo ČT Sport. Kanál, který bude vysílat celý den a dá příležitost nahlédnout do tvorby jak začínajících českých umělců až po ty nejúspěšnější a nejznámější. Ale ono je mnohem jednodušší místo toho vytvořit kanál ČT 3 a čerpat z bohatého archivu Československé televize. A za tuto službu máme skutečně platit koncesionářské poplatky?