Izolace - moderní české sci-fi

Autor:

V červenci měl premiéru nový nezávislý film Izolace. Rozsahem středometrážní sci-fi upoutalo hlavně ústředním protagonistou v podání herce Národního divadla Brno Tomáše Davida. V zahraničí tolik populární žánr se u nás běžně nenatáčí. O to větší to mohl být risk. Velkou odvahu proto prokázal režisér a producent filmu Patrik Polák již výběrem této látky.

izolace1

Návázání na úspěšné filmy minulosti

Snad nejslavnější český film tohoto druhu natočil již v 60. letech režisér Jindřich Polák. Kdo by neznal jeho Ikarii XB 1 a posádku letící do vzdáleného vesmíru. Z posledních let musíme připomenout adaptaci povídky Stephena Kinga Jsem Brána. Tu vytvořil režisér Robin Kašpařík jako nekomerční a nezávislé hororové sci-fi. Sledovali jsme v ní příběh kosmonauta z první osoby trpícího zvláštní nemocí uvězněného na kosmické lodi. V tom můžeme vidět drobnou paralelu se snímkem Izolace. Samotná anotace nám příběh představuje takto: „Sci-fi film o kapitánu Marvinovi (Tomáš David), který se probudí uzavřený v záchranném modulu na cizí planetě bez jediné vzpomínky na to, co se stalo. Jeho šance na záchranu jsou mizivé a jeho psychický stav se v trvající izolaci zhoršuje.“ Natočit film celý na jedné lokaci, v uzavřeném prostředí záchranného modulu klade velké nároky na práci s gradací děje, stylem záběrů a vedení herců. Pro mladého tvůrce, který si tím současně splnil maturitní práci zatraceně těžký úkol. Pojďme se obrazně řečeno podívat, jak se mu to celé povedlo.

izolace2

V první fázi se pro projekt stalo stěžejním, že získal více než 40 000 Kč ve sbírce na serveru HITHIT. Peníze se použili zejména na lokace (především výroba záchranného modulu), rekvizity a herce. I tak se nakonec ukázalo, že ani tato částka nebude stačit. Patrik ji tedy dofinancoval z vlastních zdrojů. Svým pojetím a rozsahem zcela překročil zadání pro školní film. Také má k němu všechna autorská práva. Co se týče vzhledu záchranného modulu i oblečení kosmonautů, vše působí nad výsost autenticky. Člověku to až vyrazí dech.

izolace3

Film je třeba vidět několikrát

Tomáš David je v roli kapitána Marvina přesný. Začátek, kdy ztroskotá na neznámém objektu a pokouší se vybavit vzpomínky zvládá na výbornou. Čím dále se však dostáváme, zdá se nám jeho chování méně logické. Víme, že má kyslík maximálně na devadesát dnů. Přesto ho po celou dobu nevidíme udělat zásadní pokus o záchranu. Z mého úhlu pohledu to chtělo trochu propracovat střední pasáž scénáře a současně herce pevněji režijně vést. Na druhou stranu, v posledním aktu filmu dojde k zásadnímu zvratu. Sám si nejsem jistý, zda některé z nedodělků v příběhu a chování Marvina je chybou ve scénáři nebo jsou to jen vodítka, která nás po zpětném přemyšlení dovedou k vyústění filmu. Z tohoto hlediska je zábavné si film pustit několikrát a všímat si dalších drobných detailů. Závěrečná pointa nabízí skutečné překvapení. Pokud bych v ní chtěl trochu šťourat, ptal bych se, co nám má jako divákům ukázat?? Jde o ironii současného světa nebo prostě konstatování, že lidský život má nevyčíslitelnou cenu a není radno s ním hazardovat?

izolace4

Celému snímku dává zvláštní příchuť i to, že jej Patrik napsal během pandemie, kdy sám nemohl chodit do školy a on, společně s námi se všemi, byl také svým způsobem v malé izolaci. Pokud bych tyto okolnosti neznal, z filmu bych je v žádném případě necítil. Kouzlo nechtěného mi přivedlo do cesty francouzský film Kyslík. Úspěšný hit z produkce bohatého Netflixu a po ní tuto českou žánrovou nezávislou lahůdku Izolace od tvůrců z Brna. Izolace se odehrává celá v záchranném modulu a na konci vás překvapí vyústění. Kyslík se zase celý točí v kryogenní komoře, na konci se také dozvíte, že vše bylo poněkud jinak.

izolace herečka

Svižná novinka vás namlsá

Kapitán Marvin má v příběhu ženu, kterou ztvárnila skvělá herečka Národního divadla Brno Petra Lorencová. Pokud bych byl vlivný milionář nebo předseda Fondu, rozhodně bych rád viděl celovečerní verzi filmu a filmařům přispěl potřebnou částkou. Věřím, že tvůrci by se uměli rozmáchnout a ukázat nám scény ze Země, kde jsou oba manželé spolu i s jejich synem. Nebo zfilmovat sny, o kterých Marvin pouze mluví s počítačem. Patrik Polák mě jeho svižnou novinkou značně namlsal. Rozhodně by si zasloužil, aby se jeho film dostal na obrazovky celostátní veřejnoprávní, tedy České televize. Patrik nám dává další příklad, kdy za hubičku, s partou spolužáků na koleně dokáže vytvořit žánrový film na vysoké úrovni. Samozřejmě má své chyby a nedostatky, ale to se cvikem a dalšími filmy zlepší.

zolace5

Už nyní Patrik prokázal to nejdůležitější, odvahu, správnou ruku ve volbě látky a perfektní čich na nové neokoukané herce. Tohle všechno potřebuje český film jako sůl, má-li si i nadále udržet právo na svou existenci. Izolace byla zařazena mezi nejlepší české a světové nezávislé filmy internetového kanálu Vortex. Řadí se k takovým klenotům jako například oceňovaný Lesapán nebo populární Kung Fury. Určitě si tam film nenechejte ujít. Již brzy si můžete přečíst rozhovor s režisérem Patrikem Polákem.

 

K vidění na kanále

Vortex iris

Vortex