Nová vize projekce filmů v kinech od Dolby

Autor:

Zvýšení zážitku ze sledování filmu v sále se rozhodla povýšit americká firma známá hlavně pro své technologie prostorového zvuku Dolby Laboratories. Firma, jenž se snaží své portfolio ve filmovém průmyslu rozšiřovat a kterou v roce 1965 založil nedávno zesnulý Ray Dolby, přišla s projektem Dolby Cinema, který kombinuje nejkvalitnější obraz a zvukové technologie k podmanivému účinku na diváka. O co přesně se v souboru dalších technologií jedná?

 Za prvé jde o zvukový standard tzv. pohyblivého zvuku se systémem Dolby Atmos, který diváka obklopuje v celém sále. Filmy masterované v tomto standardu, který vznikl v roce 2012 a poprvé byl představen snímkem pixarovského animáku Rebelka už nedělá rozdíly v počtu kanálů, tvůrci mohou čerpat z nelimitované možnosti, jak navrstvit a podpořit dramatičnost filmu. K zapotřebí je však speciální verze pracovní stanice, zvukového standardu Pro Tools.  Dolby Atmos je technologie optimalizovaná pro kina, chvástá se kvalitnějším dynamickým rozsahem pro možnosti kinosálů. Očekává se však, že později bude nasazená i ve spotřebitelské sféře. První zvukový projektor Dolby Atmos Cinema Processor podporovoval až 128 zvukových kanálů a až 64 koncových zařízení měnící elektrický signál na zvukové vlny.  Zajímavostí je použití reproduktorů na stropě, což umocní hlavně dojem například z letu vrtulníku.

Za druhé jede o technologii Dolby Vision, což je nový stupeň masterování obrazu pomocí jmenované licence. Díky vynikajícím reprodukcím světlotonálních a barevných, zejména u 3D, má dojít k navýšení kvality znatelné z každého sedadla v kině. To bude zajištěno pomoci projektorů od firmy Christie, s kterou  Dolby na projektu Dolby Vision uzavřelo spolupráci a jejichž rozmach se očekává postupně v roce 2015. Měly by se honosit vysokým dynamickým rozsahem HDR a technologií laserové projekce. Ta je oproti stávajícím technologiím výhodnější zejména kvůli vyšší životnosti světelného zdroje, nižší spotřebě, větší stálosti svítivosti a možnosti polarizace světelného paprsku, což zapadá přesně do karet pro projekci 3D.

V třetí fázi půjde o projekčně designérské řešení sálu, které bude přizpůsobené obrazově zvukové projekci.  Půjde o rozmístění a kvalitní provedení sedadel, o velikost prohnutého plátna od zdi ke zdi, od stropu k podlaze, prostor bude akusticky upraven a interiér bude minimalizovat rozptylování světelných paprsků.

Oproti konkurenčnímu Imaxu je vize Dolby sice přízemnější, ale o to větší šanci se dává v jejím rozmachu. Od firmy, která na licencích pod heslem Dolby vydělává už desítky let se očekává, že udělá pro nejširší nasazení Dolby Cinema maximum. Její zkušenosti jí k tomu předurčují. Pro filmaře z celého světa je to i naděje v tom, že by se sjednotila a povýšila prezentace filmů v kinech a opět přitáhla do sedadel diváky, kterých rok co rok ubývá.  

Média