Předány ceny za videoklip roku

Autor:

V srpnu se v Praze v sále Le Royal Theatre odehrálo historicky první udílení cen No Stress Musci Video Awards. Založili ji mladí filmaři David Laňka a Martin Müller. Jejich filmový debut Poslouchej získal mimo jiné ceny na festivalech v Londýně nebo v Římě.

 

IMG 2883

Sami soutěž na svých webových stránkách charakterizují takto: „No Stress Music Video Awards je nezávislá soutěž hudebních klipů, která klade důraz zejména na jednotlivé tvůrčí složky, které se na vzniku hudebního klipu podílí. Na rozdíl od jiných hudebních cen, IMG 2880které jsou v České republice udíleny, se ve svých soutěžních kategoriích nezaměřuje pouze na hodnocení hudebního snímku jako celku, ale oceňuje, stejně jako u filmu, i jednotlivé tvůrčí a umělecké profese, které jsou při tvorbě finální podoby videoklipu důležité.“ Jelikož je festival mezinárodní, bylo do něj přihlášeno 111 klipů z 19 zemí světa. Kolem šedesáti z nich se přihlásilo z Česka zbytek ze zahraničí. Do poroty zasedli respektované osobnosti jako například Milan Cais zakladatel legendární skupiny Tata Bojs, úspěšný kameraman Václav Tlapák podílející se na filmech jako Pohádky pro Emu, Bábovky nebo thriller Poslouchej a Jan Moravec zakladatel společnosti “Los Rentalos“ a režisér videoklipů pro Rytmuse, Marka Ztraceného nebo Marianu Prachařovou.

 

Jiří Suchý v Síni slávy

 

V sobotu 7. srpna se rozdávaly ceny v jednotlivých kategoriích: Nejlepší videoklip roku, Nejlepší režie, Nejlepší kamera, Nejlepší střih,IMG 2860 Nejlepší herecký výkon, Cena za kreativní přístup, Nejlepší nízkorozpočtový klip, Šok roku, Síň slávy. Do Síně slávy byl uveden Jiří Suchý za spolupráci na prvních videoklipech, kterým se v 60. letech ještě říkalo filmové písničky, společně s režiséry jako Ján Roháč, Vladimír Svitáček nebo Ladislav Rychman. Udílení se konalo formou slavnostního galavečera. Moderovala ho Veronika Koloušková.

 

 V krásném prostředí sálu Le Royal Theatre se předávali nové originální sošky pro vítěze. Jednotlivé kategorie se prokládali hudebními vstupy tvořené hudebníky z řad nominovaných klipů. Večer se nesl ve velice slavnostní atmosféře dýchající až prvorepublikovou atmosférou. Jednotliví nominovaní seděli společně u svých stolečků, u vstupu se rozdával welcome drink. Tvůrci se mohli fotit u speciální plochy s logem festivalu.

 

Akce pojatá v duchu Oscarů

 

Ocenění získávali kromě sošek například i mnohé další věcné ceny jako vouchery na filmovou techniku za 25 000 Kč nebo různé další IMG 3032sponzorské balíčky. Pokud některý z oceněných tvůrců nebyl přítomen, mohli jsme vidět jeho předtočenou zdravici. Jako při předávání Oscarů se člověk cítil i díky velice povedeným nominačním znělkám. Ukázky z jednotlivých videoklipů byly vybrány skutečně citlivě. Celá soutěž přinesla svěží vítr  nový pohled na tuto specifickou oblast filmové branže. Díky celkovému pojetí dali pořadatelé šanci alternativním klipům a často i filmařům, kteří v mainstreamových médiích nedostávají prostor.Hlavní cenu za videoklip roku si odnesl francouzský režisér Béchir "Jiwee" Jouini za videoklip Supersonics - Caravan Palace. Nejlepší herečkou se stala Anna Kadeřávková v klipu The Silver Spoons - Brain Issues. Ceny v kategoriích Šok roku a Nejlepší nízkorozpočtový klip získal klip kapely Brixtn k písni Inspirace v režii Aleše Valtera. Kompletní výsledky jsou na stránkách festivalu nsmva.com. Události takového formátu by slušela minimálně reportáž nebo přímo vysílání na veřejnoprávní České televizi či hudební televizi jako například Óčko. Je potěšující, že i v českém prostředí dokáže vzniknout takto moderně pojatý festival a to i bez podpory od státu ať už od ministerstva kultury nebo fondu pro podporu kinematografie.

 

 

 

Splněný  sen každého filmaře

 

 O takové akci pro filmaře, kteří se od začátku do konce (od vyhlášení nominací až po samotný galavečer pro vítěze) mohou cítit jako v bavlnce, siVýstřižek na jiných festivalech určených pro alternativní či nekomerční film mohou nechat jen zdát. Co by za takovou prezentaci a účast tvůrců dali například České vize, které v tomto porovnání působí jako koňské spřežení oproti nejmodernějšímu elektromobilu. Všechna čest tedy patří zakladatelům tohoto festivalu Martinovi Müllerovi a Davidu Laňkovi. Doufejme, že budou mít podporu i pro další ročníky. Jak totiž ukázal již ročník první, taková akce chyběla nejen v České republice ale minimálně i v celé Evropě.

 

 

 

 

Kompletní výsledky

 

výsledky

 

Nominace nejlepší herec/herečka

 

Nejlepší videoklip

 

Nejlepší nízkorozpočtový klip/šok roku

 

Nejlepší režie/kamera

 

Nejlepší herečka

 

Nejlepší střih