Pondělník – Fehu a Haluza

Autor:

V létě se v kinech představily dva filmy jejichž tvůrci, Andy Fehu a Jan Haluza, vzešli z řad nezávislých filmařů. Ještě před tím, než přineseme podrobný pohled na jejich dva nové filmy, pojďme se podívat na oba filmaře a jejich nové počiny obecně.

Andy Fehu i Jan Haluza jsou svými kořeny žánroví tvůrci. Fehu v našich končinách dokázal prošlapávat cestu hlavně hororovým snímkům. Taky jeho filmový debut Nenasytná Tiffany byl především hororem s drobnými prvky komedie. Jan Haluza přinesl do českých luhů a hájů akční film. I jeho středometrážní profesionální prvotina První akční hrdina, byla hravá hříčka s odkazy na slavné akční filmy, v němž zazářila půvabná herečka Lenka Haluzová.

I díky tomu jsme se v redakci všichni těšili na jejich dva nové filmy. Konečně se k celovečerním filmům dostali dva mladí progresivní tvůrci, kteří měli díky svým předešlým filmům velký potenciál i ambice obohatit zatuchlý český filmový rybníček a přinést od něj tolik potřebné nové žánry. Protože pokud už se u nás nějaký žánr pěstuje, pak je to v komerčním filmu především komedie a pohádka.

Nejprve šel do kin Deníček moderního fotra od Jana Haluzy. A ano, to že se jedná o rodinou komedii znamená, že nic nového se bohužel nekonalo. Andy Fehu a jeho film Shoky a Morthy – poslední velká akce sliboval horor s prvky komedie. V kinech jsme ale dostali komedii s prvky hororu. Je škoda, že tito dva tvůrci neměli u svých filmů možnost prosadit své žánrové choutky. Jeden přinesl rodinou a druhý hororovou komedii. Na obou filmech jsme přitom viděli perfektní řemeslo, obrovskou lásku k filmu, která kapala z každého záběru. Evidentně nejen herci, ale oba štáby se snažili na maximum natočit svižné moderní filmy.

Nezbývá nám než apelovat na producenty, kteří umožňují těmto filmařům natočit celovečerní kinofilmy, aby jim příště dovolili využít jejich největších předností. Ať tady zkrátka rozpoutají Fehu a Haluza hororové a akční inferno v tom nejlepším možném slova smyslu. Komedií na různý způsob už máme plný krám. Podrobné recenze obou filmů přineseme v následujících dnech.