Ohlédnutí za Černou věží. Bude ročník 2023?

Autor:

Před rokem ve dnech 21. až 23. října proběhl v Českých Budějovicích jubilejní a zatím poslední 10. ročník filmového festivalu ČERNÁ VĚŽ. Tato přehlídka je unikátní tím, že jako jediná v Česku dává prostor filmům amatérským, studentským i nezávislým.

cv5

To, co nedokáže státem podporovaný filmový festival, jehož jména se v čase mění, kdysi Český lvíček, posléze Český videosalon a aktuálně České vize, zvládá tým kolem festivalového ředitele Černé věže Milana Plevy již roky s lehkostí. Je až zarážející, že právě tento festival bez grantové podpory od Ministerstva kultury či státního Fondu dokáže dávat zřetel na film nezávislý. Díky tomu mohou diváci ale i tvůrci i odborná veřejnost jasně vidět rozdíly a odlišnosti mezi těmito třemi kategoriemi i jejich vzájemnou podporu a provázanost. To, že ji není schopná, za takřka 30 let existence Českého státu, reflektovat akademická půda ani státní instituce určené k podpoře filmu či veřejnoprávní média (které však používají metody komerčních médií a tak je na místě se ptát, máme vůbec ještě veřejnoprávní média) svědčí o jejich jasném selhání. Absolutně zaspali a celé naše filmové prostředí tím poškodili a stále poškozují. Je proto potěšující, že zde máme festival, jakým Černá věž je.

Přehlídka založená Milanem Plevou, která není navázána na státní struktury a existuje zejména díky nadšení a schopnosti jejích pořadatelů. Každý rok se na ni sjíždí ti nejlepší tvůrci z řad amatérského, studentského a nezávislého filmu. Na posledním ročníku se sešla taková jména jako režiséři Jiří Česák, Martin Doležal, Jan Haluza, David Balda a mnozí další. Proč tuto kategorii a sepjetí nezávislého filmu nejsou schopny akceptovat daleko bohatší festivaly s větším mediálním dosahem i státní podporou jako například již zmiňované České vize nebo Brněnská 16 zůstává otázkou. Černá věž si tak drží své zásadní postavení mezi českými filmovými festivaly. Mimo projekce filmů a diskuzích o nich s autory nabízí i bohatý doprovodný program. Vítězem kategorie Nezávislý film se naposledy stal film Pa´lante režiséra Davida Vana.

Od roku 2023 v sále kina

cv1

Po dobách covidu, který zapříčinil i ne příliš navštěvovaný jubilejní desátý ročník, potřeboval festival roční pauzu. Jednak aby se nadechl, nechal covid odejít do ústraní a mohl aktualizovat  plány s festivalem do dalších let. Klíčovou změnou by mělo být stěhování festivalu do oficiálního kino sálu. Po této změně prahne akce již několik let, aby mohla nabídnout divákům maximální filmový zážitek.  Ke změnám dojde i v rámci organizačního týmu, dramaturgie i doprovodného programu. V roce 2023 se tedy po ročním výpadku čeká vytoužený comeback nejpopulárnějšího festivalu nezávislého filmu v České republice.

Kompletní výsledky i další informace o festivalu najdete na jeho webových stránkách www.festivalcernavez.cz nebo na jeho facebookovém profilu.