Ostrý střih - 1.díl

Autor:

V říjnu se vysílal nejlepší český seriál za poslední roky. Světe div se, nejednalo se ani o kriminálku, ani o historické drama nebo pohádkovou variaci. Její tvůrci nebyli zkušení a osvědčení režiséři ověnčení Českými lvi. V hlavních rolích jste nemohli vidět ty největší současné filmové hvězdy jako Ivana Trojana nebo Annu Geislerovou. Naopak. Za celým projektem stojí mladý tvůrčí tým. Režisér, který ještě studuje na FAMU a mladí herci. Ano, přesně tak má vypadat veřejnoprávní služba.

Je více než na škodu, že právě tento seriál nedostal hlavní místo v podzimním programovém schématu České televize. Po letech marného čekání konečně přišla s tématem pro mladého diváka s přesahem do celé společnosti. Seriál funguje po všech stránkách a je ukázkou skvělé filmařiny. Zároveň se mu daří tnout do aktuálního tématu sexuálního násilí. Proč jsme ho tedy mohli vidět jen v iVysílání a namísto toho zcela průměrný krimiseriál Pozadí událostí se vysílal v hlavním vysílacím čase a jeho herci dělali spanilé jízdy v pořadech ČT jako například Sama doma? Nabízelo by se k seriálu připojit bohaté diskuze a rozhovory s odborníky na toto téma. Detailně představit všechny ty mladé filmaře počínaje režisérem Damiánem Vondráškem(31),  autorkou scénáře Sárou Zeithammerovou(25) a skvělými herci v hlavních rolích Alžbetou Malou(25) a Samuelem Tomanem(24).

Seriál Pět let v sobě skrývá drama o dospívání a vyrovnání se s vlastní minulostí a činy, kterých jsme se dopustili. Nabízí nám unikátní možnost nahlédnout na obvinění ze znásilnění z pozice oběti i domnělého násilníka. Sledujeme, jak to ovlivní nejen jejich životy, ale i životy jejich přátel, lásek, rodiny. Vše absolutně sedí do českého prostředí. Herecké výkony jsou dechberoucí, autentické, civilní. Kamera dosahuje světových kvalit stejně jako ostatní formální složky seriálu. Pokud jste o toto dílo stejně jako většina lidí nezavadili, okamžitě si ho běžte pustit v iVysílání ČT. Doufejme, že takových audiovizuálních děl bude produkovat ČT stále více a minimálně jednou ročně dá prostor mladým filmařům.