Ostrý střih: ČT a její (ne)priorita (Pocta Karlu Gottovi)

Autor:

V dnešním díle se zamyslím nad tím, jak se vytváří priorita pro některá díla nebo umělce v naší veřejnoprávní televizi. K myšlence mě vedl jeden nedávný zážitek, kdy jsem jako fanoušek Karla Gotta navštívil speciální dvou koncert v největší hale u nás, tedy pražské O2 areně, s názvem Pocta Karlu Gottovi. Vše pod dohledem profesionálních kamer a režiséra z České televize.

2

Dokonalý orchestr složený z těch nejlepších muzikantů doprovázející ty nejlepší hlasy na české hudební scéně. Pro porovnání, před nedávnem jsem byl na stejném místě na koncertu Andrea Bocelliho, ale ani on nedokázal svému koncertu vtisknout to neopakovatelné kouzlo a atmosféru, kterou dokázala vytvořit paní Ivana Gottová se svým týmem.

Z tohoto důvodu jsem se těšil, až uvidím tento koncert na obrazovkách České televize. Firma Karel Gott Agency společně se všemi hosty odvedla prvotřídní profesionální práci. Oba koncerty natáčela ČT. První zklamání přišlo, když jsem se dozvěděl, že tento velkolepý koncert, trvající více než tři hodiny čistého času, uvidíme na Silvestra od 22 hodiny večerní do půlnoci. Takové události by přece slušelo úplně jiné datum uvedení. Po loňském přešlapu ČT, kdy se na Silvestra vysílal pořad k narozeninám Jiřiny Bohdalové, opakuje programové oddělení naší veřejnoprávní televize stejnou chybu. Oba pořady měly dostat jiný den uvedení. Na konec roku opravdu není vhodné uctívat památku zesnulého člověka či slavit narozeniny jedné z nejpopulárnějších českých hereček. 

Druhé zklamání se dostavilo ve chvíli, kdy do dnešního dne, 29. 12. 2022, nemá koncert na webu ČT ani pořádnou fotku nebo upoutávku. Až na tuto krátkou, která ani není na oficiálním YOUTUBE kanálu ČT.

 

V dnešní době, kdy se koncert konal v létě a TV premiéra proběhne až na konci roku, by divák očekával, že se ukázky z koncertu a vybrané písně objeví i na mnoha sociálních sítích. Že ČT připraví i malý vhled do zákulisí koncertu. Představte si záběry, jak se O2 arena naplňuje lidmi. Jejich dychtivé, nedočkavé pohledy, místy oči plné slz dojetí. Malé děti vedle teenagerů, střední a nejstarší generace. Jak se lidé fotí u plakátů Karla Gotta, jak si mnozí z nich na sebe dávají trička se zlatým nápisem Karel. Záběry ze zákulisí, zkoušek orchestru a interpretů. Práci televizního štábu a celého týmu, který dokázal během dvou veřerů dostat na jedno pódium více než čtyřicet interpretů k živému zpěvu s orchestrem. A konečně průvodní slovo organizátorky koncertů paní Ivany Gottové. Ostatně podívejte se, jak moderně se na tomto pracuje v případě koncertů Andrea Bocelliho v Itálii.

 

Český divák tak nedostane nic navíc. Žádný pohled do zákulisí, rozhovor s interprety nebo pořadatelkou Ivanou Gottovou. Místo profesionálně odvedené práce v podání ČT se tedy příležitosti opět chopí ''pouze'' fanoušci Karla Gotta a prostor dostane lidová tvořivost. Kdy si na písně udělají různé sestřihy fanoušci sami. A za tohle máme opravdu platit koncesionářské poplatky?

 

Foto: Karel Gott Agency/Martin Kubica