Novoroční poselství – nastal čas na změnu!

Autor:

Drazí přátelé, máme za sebou rok 2022. Rok mimořádně úspěšný pro český nezávislý film. Začátkem roku jsme se v magazínu Cinema ohlédli v několika dílném seriálu za přehlídkou České vize, její historií i aktuální podobou. Tyto články jsme posléze během podzimu zveřejnili i na našem  portálu.

Začátkem roku 2022 jsme také přinesli velký rozhovor s programovým ředitelem Českých vizí a hlavním filmovým metodikem nekomerčního filmu v Niposu  Jiřím Forejtem. Nadále jsme každý měsíc v našem partnerském magazínu Cinema, jediném čistě filmovém magazínu celoplošně vycházejícím u nás i na Slovensku, přinášeli dvoustránkovou rubriku Nezávislý film. Sledovali jsme mimo jiné klikatou cestu nezávislého velkofilmu Zbojník, který bez podpory Fondu, Ministerstva kultury či České televize srdnatě bojuje o své místo s konkurencí v té nerovné soutěži s filmy s milionovými dotacemi.

Jedni z tvůrců, o nichž jsme několikrát psali, tedy Martin Müller a David Laňka uvedli do kin svůj druhý celovečerní nezávislý film Spolu. Ten dokázal přilákat takřka 80 000 diváků a stal se třetím nejlépe hodnoceným českým filmem na portálu ČSFD roku 2022. Je symptomatické, že tito tvůrci byli v roce 2021 prezentováni jako amatéři na přehlídce České vize. Ovšem na festivalu Černá věž získali správné zařazení do kategorie Nezávislý film. Té kategorie, jíž se na přehlídce České vize bojí jako čert kříže.

O tom, že v českém filmu se začíná rozpadat dlouhé roky držené konzervativní prostředí svědčí i iniciativa mladých filmařů z Famu a jejich manifestu o  Nové české intimitě. Tvůrci kolem režiséra Šimona Holého zveřejnili svůj manifest na portálu Nový film. Už i oni upozorňují na neduhy českého filmového prostředí. Jedná se tak zřejmě o první generaci filmařů v samostatné historii Česka, kteří se nebáli vyjádřit svůj protest veřejně. Současně se záblesk naděje na změnu objevil i na ČT. V seriálu Pět let, který se bohužel bez velké pozornosti a fanfár nenápadně mihnul jen v iVysílání. I zde se mladí tvůrci zaměřili na mezilidské vztahy, sexuální násilí a intimní témata.

Začátkem roku 2023 přinášíme hned několik překvapení. Naše dlouholetá práce se vyplatila. Díky tomu od ledna získáváme v magazínu Cinema prostor čtyř stran. Dvě pro klasický článek v rubrice Nezávislý film a dvě stránky v nové rubrice Tváře nezávislého filmu, kde budeme každý měsíc dávat rozhovory s tvůrci, herci i funkcionáři nezávislých filmů. Nechte se překvapit kdo dostal tu poctu a získal možnost se jako první představit v tištěné formě. Reagujeme tak na přání mnoha z vás, kteří se ptali, zda rozhovory s nimi vyjdou někdy i tištěnou formou.

Neváhejte se proto na nás se svými filmovými projekty obrátit. Návod, jak na to máme u nás na webu. Máme za sebou rozhovory s hvězdami světového, českého i českého nezávislého filmu jako namátkou John Landis, John Carpenter, Ivan Passer, Theodor Pištěk ml., Jan Haluza nebo Pavel Soukup. Pokud chcete být v této prestižní společnosti, stačí nás oslovit.

Letos se podíváme podrobně na festival Černá věž. Prostor dostane také jeho umělecký ředitel pan Milan Pleva v rozsáhlém interview. Český nezávislý film je prostě v rozkvětu a jeho cestu na vrchol či existenci už nemůže nikdo zpochybňovat.