Sen o český Sundance namísto Hradce Králové pokračuje v Českých Budějovicích

Autor:

Dlouhé roky z naší redakce pozorujeme festival ČERNÁ VĚŽ v Českých Budějovicích. Obdobný festival, který jsme dlouhé roky pořádali sami, se jmenoval Cinema Open. Konal se v Hradci Králové a byl výhradně určen pro český nezávislý film. Tak tomu bylo dlouhých deset let, pokud byl v jeho čele jeho spoluzakladatel Ondřej Krejcar.

DSA 4586 3072p

Na přehlídku v Budějovicích jsme se dívali jako na mladšího bratříčka. Sami jsme ustanovili metodiku, rozpracovali systém a podporu pro český nezávislý film. Získali jsme partnery pro festival i média jako magazín Cinema a spustili vlastní webový portál určený českým nezávislým filmařům. K tomu jsme přidali barevné tištěné ročenky v nákladu tisíc kusů, filmový kanál, komiks, propagační předměty a další podpůrné projekty jako otevření filmového zázemí s ateliérem pro nezávislé filmaře.  Vše se dělo pod hlavičkou organizace Impuls Hradec Králové, dnes zvané Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové. V jejím čele se vystřídaly celkem tři ředitelky. Až poslední, paní Martina Erbsová, nenašla pochopení myšlenky našeho zakladatele a šéfredaktora Ondřeje Krejcara, ukončila s ním spolupráci, odtrhla všechny vymyšlené projekty a nechala si pouze Cinema Open, který však z festivalu degradovala pouze ve vzdělávací platformu.

21

Náš pomyslný mladší bratr v Českých Budějovicích měl tu výhodu a nevýhodu zároveň, že jej založil a pořádal jako soukromá osoba pan Milan Pleva. Nikdo jej tedy nemohl zrušit nebo změnit jeho poslání. Milan Pleva tvrdě bojoval o každý jednotlivý ročník. Dokázal získat různé sponzory i z řad větších firem. Protože většina tvůrců, kteří jezdili na Věž, přijeli i k nám, mohli jsme slýchat chválu na jeho osobu. České Budějovice nejsou v centru republiky, většina filmařů to tam má daleko, přesto se všichni do Budějovic rádi sjížděli. Velký kontrast to je k dnešní podobě Českých vizí, kam se houfně filmaři nesjíždějí. S odstupem již můžeme říct, že ten klíčový jazýček na vahách byl Milan Pleva a jeho tým. Dokázal se zorientovat ve filmovém dění, pochopit co mají filmaři rádi a potřebují. Moderní galavečer, původní originální soška. Servis jako pro filmové hvězdy. Speciální téma pro každý ročník a zážitek i zajištění výběru pouze nejlepších filmů každého roku. Milan Pleva dokázal pochopit moderní trend a zařadil i kategorii pro nezávislý film. Tu zase celostátní metodik z pražské Artamy Jiří Forejt stále odmítá.    

Do růstu festivalu tvrdě zasáhla pandemie. Přesto se Milan Pleva oklepal, jeho festival přežil a nyní se chystá převzít pomyslný štafetový kolík od Hradce Králové a stát se hlavním městem českého nezávislého filmu. To svědčí o jeho hluboké reflexi a znalosti prostředí. Cinema Open ve své vrcholné formě posledních několik ročníků předával i ocenění pro Český nezávislý film roku. Jeho výherci se stala taková jména a filmy jako Pavel Soukup s filmem Lesapán, Robin Kašpařík s filmem podle předlohy Stephena Kinga Jsem Brána nebo Milan Cyroň a Tomáš Uher s historickým dramatem Pláč svatého Šebestiána. Vítěz bral kromě pamětní sošky i 25 000 Kč od hejtmana Královéhradeckého kraje. K tomu na přehlídku do Hradce Králové jezdily špičky českého filmu jako Jan Hřebejk, Petr Jarchovský, Radim Špaček a mnozí další. O to vše jedním rozhodnutím, ředitelky Centra uměleckých aktivit paní Martiny Erbsové, Hradec Králové přišel.

20

České Budějovice mají díky osobě Milana Plevy, jeho týmu a festivalu Černá věž možnost stát se celostátně jedinečnou akcí, která přiláká špičky svého oboru a je na městě i kraji, aby tuto akci podporovali. Ostatně, taková akce už by měla mít své místo nejen na našem portále, ale i v médiích veřejné služby jako je Česká televize a Český rozhlas v celostátní šíři. Věříme, že díky Milanu Plevovi nastane zlatá éra českého nezávislého filmu. Je čas zakopat příkopy a společně pracovat pro rozvoj nezávislého filmu.