Přehlídka vládní organizace Nipos schytala kritiku. Reakce? Skandální cenzura!

Autor:

„Je to skandální, píše se rok 2023 a i v Česku se můžeme setkat s cenzurou,“ upozorňuje nezávislý publicista Cinemy a šéfredaktor portálu Unitedfilm Lukáš Koláček. Po jeho kritice celostátní filmové soutěže České vize se totiž stala nevídaná věc. A to prostřednictvím nadnárodního filmového registu, který podpořilo vznikem přímo Ministerstvo kultury a finančně na něj přispívala v průběhu času i zmiňovaná organizace Nipos, která je zřízena přímo ministerstvem. Jedná se o server Filmdat, na němž byla umístěna upoutávka na konstruktivní kritiku. A celý článek bez vysvětlení zmizel. A ne poprvé.

Prvního případu z konce loňského roku si všimli i čtenáři Filmdatu. „Článek už není k dohledání. Chápu, že článek byl poměrně kritický k celé soutěži, ale věřím, že v konstruktivní rovině,“ ptá se Martin Doležal otevřeně ve fóru serveru a upozorňuje na cenzuru: „Pokud jde o nějakou formu cenzury, byl bych z toho docela smutný a jen by to potvrzovalo, že obsah článků nebyl daleko od pravdy a existuje tu uzavřená komunita, která se brání změně i fakty podložené kritice,“ uzavírá. Je správné, aby státem zřízený orgán měl troufalost a nepohodlné názory na svou činnost přesunul do stoupy? Žijeme v době digitálních stop a nikomu ze zúčastněných nepřišlo divné, že článek přišel tisícům zaregistrovaných čtenářů, než došlo k jeho smazání.

Cenzura Artama 3Jde o osobu ústředního metodika Jiřího Forejta, který je v pozadí těchto událostí

Po odpovědi Jaroslava Šiky z Filmdatu, že se text neslučuje s názory redakce se všichni museli spokojit s faktem, že článek už si nikdy na tomto portálu nepřečtou. „Ale jak chcete vést dialog, pokud odlišné názory umlčíte,“ ptá se však nespokojený čitatel. Šéfredaktor Unitedfilmu vysvětluje, že hlavní strana serveru musí být otevřená všem názorům, zejména pokud jde o kritiku státem placených činitelů, kteří neodvádí práci, jak by měli či vstupují do potencionálního střetu zájmů. „Jde zejména o osobu ústředního metodika Jiřího Forejta, který je v pozadí těchto událostí a na jehož hlavu převážná část kritiky směřuje. On sám dostal prostor pomocí několika dílného interview vydaného na nezávislém portále Unitedfilm. Do dnešní doby však na výtky nereaguje a setkáváme se tak pouze s cenzurou, ignorováním problémů a absolutním nezájemem o to nejdůležitejší, neprofesionální filmaře a jejich filmy,“ podotýká Lukáš Koláček.

Uplynulo půl roku a situace se zopakovala, tentokrát k článku s názvem České vize 2023: návrat do minulosti a bez budoucnosti. Opětovná cenzura neunikla opět nezaujatému člověku: „Nikoliv diskuse, nikoliv oponentura, ale prosté odstranění kritiky. Já také tvořím, organizuji. A schytávám kritiku. To je hlavně v kreativních oborech běžné. Ale nesnažím se kritiku umlčet. Práce novináře je sbírat informace a přetvářet je do obsahu, možná i mluvit z duše filmařům, kteří nemají odvahu to říct osobně,“ posteskl si po delším čase opět veřejně na fóru Filmdatu Martin Doležal.

„K činnosti aktérů pod státními organizacemi v oblasti filmu máme v naší redakci dlouhodobé výhrady. S útoky se setkáváme běžně, naposledy například od vysoce postavených osob z fondu kinematografie nebo ředitelek kulturních organizací. Ale to nás nemůže zastavit,“ glosuje Lukáš Koláček a naznačuje, že přijde další série kritických článků na portále, který zanedlouho oslaví již 10 letou působnost na scéně.

Doufejme, že za toto konání ponesou zainteresovaní jedinci zodpovědnost a problémy s fungováním pod střechou Nipos se začne nadřízený orgán zabývat.

Zdroj fotografií: Facebook České vize