KVIFF 2023 očima Martina Doležala

Autor:

Shrnutí letošního ročníku festivalu v Karlových Varech pro nás exkluzivně připravil nezávislý filmař Martin Doležal. Na konci textu si můžete prohlédnout i jeho krátkou videoreportáž z Varů.

Christopher Lee na Master Class vypráví o Gabčíkovi a Kubišovi, pak česky zazpívá část z Prodané nevěsty. Při cestě po kolonádě z nedaleké restaurace vychází Robert De Niro. James Newton Howard na klavíru předvádí variace na intro Harryho Pottera. Mel Gibson a John Travolta uvádí své kultovní filmy v narvaném letním kině. Tim Robbins a Russell Crowe to rozbalí s mikrofonem na pódiu. Oliver Stone bilancuje kariéru v kongresovém sále hotelu Thermal, téměř neznámý Denis Villeneuve diskutuje o svých prvních filmech... to i mnoho dalšího jsou momenty, díky kterým jezdím na filmový festival do Karlových Varů už přes 18 let.

22b

Má to i jeden pragmatický důvod, karlovarský festival je oprávněně považován za jeden z nejvíce „prodiváckých“ festivalů kategorie A (Cannes, Berlín, Benátky, Tokio). Blíž k filmu, filmovým tvůrcům a filmařsky inspirující atmosféře už člověk může být leda na filmovém place.

S přibývajícími roky a rostoucím zájmem diváků je sice stále obtížnější dostat se na všechny vybrané projekce, ale pro filmového fanouška a neprofesionálního tvůrce je možná ještě lákavější bohatý doprovodný program. A to nemám na mysli množství koncertů a komerčních lákadel partnerů festivalu. Posadit se můžete v Domě České televize, kde prakticky každé dvě hodiny probíhá diskuse s českými tvůrci na téma jejich aktuálních nebo připravovaných filmů a pořadů. Své hosty mají i další filmoví partneři (Innogy) nebo rádia (maringotka Radiožurnálu). Diskuse a „KVIFF Talks / Master Class“ se zahraničními hosty pak pořádá organizátor festivalu v KVIFF.TV Parku nebo v místnostech a sálech hotelu Thermal, srdci festivalu. Na všechny tyto akce se dostane i běžný návštěvník „baťůžkář“. S rostoucí exkluzivitou hosta je pak jen potřeba myslet na to, že novináři mají přednost (tiskové konference a KVIFF Talks) a kdo dřív přijde, ten se dostane. To platí i v Domě České televize s tím rozdílem, že kdo se nevejde do malého sálu, může se na obsah diskuse dívat z pohodlných lehátek a sedátek venku.

23b

Tolik k programu filmového fanouška, ale je pravdou, že pro nemalou část návštěvníků Karlových Varů v době festivalu je akce pouze nepřetržitou sérií večírků, koncertů, party a promenád po kolonádě v tom nejlepším outfitu (a je jedno, že noci tráví ve stanovém městečku). Je to společenská událost, na které nemohou chybět. Ostatně bulvár má v tento týden doslova žně.

Letos jsem festival pojal komorněji. Uvědomil jsem si, že už nejsem nejmladší, mám rodinu a strávit 10 dní sám na festivalu je tak trochu rozmar. V pátek odpoledne jsem tedy dorazil do Varů, „zaparkoval“ jako vždy v hostelu hned u hotelu Thermal (školní třídy a tělocvičny => spacák a karimatka základní výbavou). Levné ubytování, ale především v centru dění a doslova pár kroků od pokladen. Další kroky vedly pro Festival Pass, který majitele opravňuje ke 3 vstupenkám denně po dobu jeho platnosti (1, 3, 5 dní nebo po celý festival). Byl to první a prakticky poslední výdaj na adresu pořadatelů, drtivá většina doprovodného programu je zdarma. Pak už začal každoroční boj o lístky na projekce. O způsobech, jak lístky získat a jak se dostat do sálu, by mohl být celý další článek. Pryč jsou ale doby, kdy jsem vybíhal z hostelu v 7 hodin ráno a utíkal na pokladny nebo na nich preventivně čekal ještě před 7 hodinou, kdy startují online rezervace, zatímco pokladny se otevírají od 8 hodin. Horliví návštěvníci před pokladnami prakticky nocují nebo vstávají kolem páté. Já letos líně spoléhal jen na rezervace přes festivalovou aplikaci, případně jsem si v prvních dnech několik projekcí „vyseděl“ před sálem.

24b

Kdo nesehnal lístek na nějaký film hned v pátek při příjezdu, tak jako já, mohl se těšit alespoň na sérii koncertů na několika místech kolonády. Zlatým hřebem bylo vystoupení herce a zpěváka Russella Crowa, které se odehrávalo na pódiu před hotelem Thermal. Největší hvězda festivalu si nic nedělala z vymezeného času a místo jedné hodiny hrála přes hodinu a půl. Zahajovací den pak zakončil tradiční ohňostroj nad hotelem Thermal, opožděně kolem půl jedné ráno.

A v takovém duchu se často nesou i další dny. Zatímco váš filmový i doprovodný program končí hluboko po půlnoci (např. skrze tzv. „půlnoční projekce“), v 7 hodin ráno už musíte být ve střehu a bojovat o lístky na následující den. Nepřekvapí tak, že na mnohých dopoledních i pozdějších projekcích uslyšíte mezi diváky spokojené podřimování. Festivalové filmy jsou navíc často

pozvolnější a atmosférické, což ke spánku doslova vybízí.

25b

A v jakém prostředí se filmové projekce odehrávají? Králem festivalových sálů je velký sál hotelu Thermal, ale nezapomenutelnou kulisu filmovým projekcím dodává Karlovarské městské divadlo nebo sál v hotelu Pupp. Právě i velikost projekčního sálu ovlivňuje šanci získat na danou projekci lístek nebo se dostat do sálu jiným způsobem – vystát si frontu, kterou se doplňují neobsazená místa. Velká část festivalových filmů jsou světové nebo mezinárodní premiéry s bohatou delegací tvůrců (zvláště u českých zástupců), je tedy pravidlem, že části projekcí předchází krátký úvod a představení přítomných autorů. Na vybrané projekce pak navazuje i tzv. Q&A, diskuse s tvůrci, kteří odpovídají na otázky moderátora i publika.

Nabídka programu po dobu konání festivalu je tak bohatá, že si můžete vytvořit mix podle vlastních preferencí. Filmy, diskuse, party nebo řada pěkných lokalit v okolí, které vybízí k procházkám nebo sportovním aktivitám (obora Linhart, vyhlídka Diana, Jelení skok...), mnohým ale stačí se projít po lázeňské kolonádě. V blízkosti festivalového dění ale musíte vždy počítat s davy lidí na každém kroku.

26b

A jak vypadají takové dva běžné dny návštěvníka festivalu? Třeba…

Neděle 2. července 2023

7:00 – 7:05 Online rezervace na pondělí

8:45 – 10:00 Výběh do obory Linhart na daňky a divočáky

11:00 – 12:00 Diskuse v Domě České televizi nad 2. řadou seriálu Osada: Radek Bajgar (režisér) — Petr Kolečko (scenárista) — Martin Myšička — Ivana Chýlková — Jana Plodková — Petra Nesvačilová — Ivana Uhlířová — Eva Leinweberová — Petr Erben (producent) — Josef Viewegh (kreativní producent ČT)

13:00 – 14:53 projekce filmu Monica v Karlovarském městském divadle za osobního uvedení herečky Patricia Clarkson

15:00 – 16:00 Diskuse v Domě České televizi nad filmem Citlivý člověk: Tomáš Klein (režisér a scenárista) — Jáchym Topol (spisovatel) — Jaroslav Cuhra — David Prachař — Tatiana Dyková Vilhelmová — Alexandra Borbely — Jan Jackuliak — Tomáš Michálek (producent) — Jaroslav Sedláček (kreativní producent ČT)

16:00 – 17:47 projekce nigerijského filmu Mami Wata v hotelu Pupp za účasti režiséra a scénáristy v jedné osobě

17:47 – 18:15 navazující diskuse s režisérem filmu

20:00 – 22:00 světová premiéra českého filmu Citlivý člověk ve velkém sále hotelu Thermal za uvedení a účasti početné tvůrčí delegace

27b

Pondělí 3. července 2023

7:00 – 7:05 Online rezervace na úterý

11:00 – 12:41 film Ve jménu cti ve velkém sále hotelu Thermal uvádí režisér a herec Vincent Perez

14:00 – 15:52 světová premiéra českého filmu Hadí plyn ve velkém sále hotelu Thermal za uvedení a účasti početné tvůrčí delegace

17:00 – 18:00 Diskuse v Domě České televizi nad filmem Hadí plyn: David Jařab (režisér) — Stanislav Majer — Dalibor Buš — Václav Vašák — Mara Lukama — Robert Mikluš — Alena Müllerová (kreativní producentka ČT)

18:00 – 19:20 výlet na vyhlídku Diana a Jelení skok (ikonický karlovarský kamzík)

19:30 – 20:30 koncert Eddie Stoilow v Domě České televize

22:30 – 0:21 evropská premiéra českého sci-fi filmu Bod obnovy ve velkém sále hotelu Thermal za uvedení a účasti početné tvůrčí delegace