Konec natáčení na zrcadlovky Canon

Autor:

Smutná a bohužel tak trochu očekávaná zpráva pro příznivce levného natáčení na zrcadlovky Canon je tady.

Lídr ve fotografické oblasti ohlásil s příchodem nových dvou exkluzivních modelů zrcadlovek Canon EOS 5DS a 5DSR striktní zaměření na statickou fotografii, tudíž tyto stroje nebudou zaznamenávat video v možném rozlišení 4K, jak třeba někdo s napětím očekával. Tyto aparáty s úctyhodným rozlišením 50,6 megapixelů a o velikosti senzoru 35mm políčka, jejíž snímač by stačil bohatě i na pořízení videa v 8K, nabídnou záznam pouze v „podřadném“ full HD videu.http://www.adorama.com/col/UIimages/promos/canon-5D-preorder-hero.jpg

A důvod? Ten je poměrně jasný. Pro Canon je největším odběratelem jeho sortimentu zejména oblast fotografie a nepočítal s rozmachem natáčení na zrcadlovky, šlo o neplánovaný boom, který způsobil jeho první model 5D MKII. Navíc ukládání pohyblivého videa je ohromné náročný na elektroniku, procesor a zápis, tudíž by nebylo snadné to do nového modelu implementovat. I když jak ukazují jiní výrobci, nemožné to úplně také není. Marketingový pracovníci Canonu jistě inspiraci u přístrojů od firmy Red Digital Cinema nehledali.

Japonský gigant se tedy rozhodl pro tuto strategii, video v nejvyšší kvalitě do zrcadlovek již nenabídnout. Jako nejsilnější hráč na trhu, tak striktně ukončil dohady o hybridních přístrojích a jejich pohlcení videokamer s fotoaparátem do jednoho. Canon se zaměřuje v případě DSLR pouze na statickou fotografií, video je pouze jako doplněk pro fotografy a pro filmaře nabízí svou řadu digitálních videokamer a filmových kamer EOS Cinema, kde jsou modely C300 a C500. Ti co jsou na natáčení na fotoaparát zvyklí a využívají ho hodně i pro fotografování, pro ně ještě zůstal v nabídce typ 1DC, který je konstrukcí zrcadlovka a umožňuje natáčet 4K video. Ale tam je nutno se připravit na vysokou pořizovací cenu.

http://www.cinema5d.com/wp-content/uploads/2013/09/cline.jpgNářky, že cena filmových kamer EOS Cinema je neúměrně vysoká jsou opodstatněné, ale zůstanou bohužel nevyslyšeny. S přechodem na Ultra HD se budou muset filmaři poohlédnout buď u jiných značek či si připlatit a přesedlat na filmovou kameru. Nestane se tak hned, ale rozmach UHD právě startuje a točit nákladnější projekt jen na full HD kvalitu může být pro potencionální projekci a distribuci filmu za pár let riskantní podcenění.

Média