Kodak pokračuje ve výrobě filmu

Autor:

Jak se zdála s příchodem digitální kinematografie budoucnost filmové suroviny v ohrožení, tak nyní se podle vyjádření Kodaku zdá, že je celluloid částečně zachráněn. Minimálně na dobu poptávky tvůrců po zachycení obrazu fotochemickým způsobem. A těch je stále dost.

V oblasti výroby klasických filmových kamer došlo k ukončení výroby. Jiná situace naštěstí panuje u největšího výrobce filmového pásu. Kodak po diskuzi s filmaři, studii a producenty oznámil, že bude dodávat nové filmy do šesti hlavních studií v Hollywoodu: 20th Century Fox, Walt Disney Co., Warner Bros. Entertainment Inc., NBC Universal Inc., Paramount Pictures Corp. a Sony Pictures.  

Není tak překvapením, že mnoho posledních filmů stále bylo natočeno primárně na film. Například Grandhotel Budapešť nebo Interstellar a další se připravují, jako Mission Impossible 5, Batman vs. Superman či Jurský svět.

Jistě to je pozitivní zpráva, neboť  120 let natáčení na film nelze přehlédnout. Kromě jiného způsobu natáčení filmová surovina poskytuje doposud nepřekonatelný dynamický jasový rozsah, obsahuje přirozené hluboké zrno a i záznam herecké akce má svůj specifický styl, díky strhu filmového políčka a závěrky filmových kamer. Film, vyjma dostupných 16mm, se sice kvůli své ceně nehodí pro nezávislý film, jinak však je jeho použití  vhodné nejen pro umělecké filmy ale také pro mimořádné epické příběhy, kde výhody filmové suroviny vynikají.

Nehleďe na to, že o filmu dnes bezpečně víme, že při správné konzervaci vydrží minimálně hodně přes jedno století. Který současný systém zálohy digitálních dat toto může zaručit?

Ve filmových půjčovnách je klasických kamer po světě i u nás dost. Proto otázka do pranice. Co takhle krátkometrážní film na celluloid?

Média