Cosmos Laundromat - nezávislý tvůrci jdou open source cestou

Autor:

Že je možné udělat kvalitní film, dokonce celý animovaný ve 3D a na bázi open-source softwaru se nás pokouší přesvědčit tvůrci z Blender Foundation v čele s Tonem Rossendaalem v rámci nového Open Movie projektu Gooseberry s fantaskním příběhem nesoucí název Cosmos Laundromat.

Cosmos Laundromat, neboli volně přeloženo Vesmírná samoobslužná prádelna je již pátým tzv. Open Movie projektem, který vzniká pouze volně dostupným open-source programem Blender. Díky těmto projektům je jednak zaručen dlouhodobý vývoj oblíbeného modelovacího, animačního a kompozičně-efektového programu, ale je i nově definována cesta, kterou se mohou mladí tvůrci vydat při vyprávění svých příběhů, neboť ke kvalitnímu filmu je zapotřebí zejména kvalitní příběh, nikoliv drahý software. 

Obdobnou cestou jde i Unitedfilm, který však tuto filozofii povyšuje o celý produkční řetězec od prvotního námětu až po distribuci, přičemž se snaží se znalostí věci v jednotlivých etapách garantovat dostupnost potřebných open-source nástrojů odpovídajících kvalit, jak již dokazuje seriál UnitedVision věnovaný právě této problematice. Vraťme se však nyní ke zmíněným Open Movie projektům a stručně si je zrekapitulujme.

Prvním projektem, který započal celou šňůru produkcí Open Movies, byl snový příběh Elephant’s Dream z roku 2006. Příběh zachycoval cestu dvou postav do abstraktních zákoutí představ a snů každého z nich.

Big Buck Bunny produkovaný o dva roky později v roce 2008 zase přineslo komediální příběh ve stylu klasických „cartoonových“ postaviček z padesátých let, které si navzájem tropí neplechy. Za realistické chování srsti, vlasů, listů či trávy by se i v dnešní době nemuselo stydět leckteré 3D atudio.

Na trošku vážnější notu se o dva roky později pokusil zahrát snímek Sintel o netradičním přátelství mezi dívkou a „dráčetem“, který kromě kvalitního grafického zpracování přinesl dramatické rozuzlení příběhu s nečekanou pointou. Práce na tomto projektu s sebou přinesly o kompletní redesign prostředí Blenderu a přiblížilo ho to tak požadavkům na současné programové prostředí.

Rok 2012 byl zlomový v tom, že v rámci realizace projektu Tears of Steel došlo k rozšíření nástrojů Blenderu o možnosti profesionálního trackingu a rotoscopingu. Film vyprávěl příběh osudové lásky v postapokalyptické budoucnosti mezi mužem a ženou při kolonizaci planety roboty.

Píše se rok 2015 a máme tu zatím poslední projekt, Cosmos Laundromat, vyprávějící absurdní příběh love story, příběh ovce Francka, který dostane příležitost žít život, který si vybere. Zajímavý je princip financování tohoto projektu, částečně je financován sponzory, zejména technickým zázemím, z té větší je však financován běžnými diváky a tvůrci, kteří se zabývají obdobnou tvorbou. Prvotní fáze financování byla zajištěna prostřednictvím tzv. crowd-funding kampaní, díky níž se mohl projekt rozjet a díky níž se mohlo začít pracovat na samotném konceptu, do kterého se přenesla prvotní idea. Tyto práce generovaly plno pracovních postupů, souborů a tím i cenných informací pro ty, co sami uvažují o prohloubení znalostí v této oblasti. Proto se i potřebná část budgetu získala „pronájmem“ těchto znalostí za paušální poplatek prostřednictvím cloudového úložiště Blender cloud, variantou „off-line“ je i možnost předobjednání DVD či Blu-ray s pracovními soubory k tomuto filmu. Přispět však může kdokoliv, ať už filmový tvůrce či divák a to jakoukoliv částkou, za příspěvek si tak můžete „koupit“ například své místo v titulkách.

Tento projekt je ve stádiu produkčních prací, předpremiéra je plánována na 30. 07. 2015, již teď je však možné shlédnou první trailer, který Vám nabízíme níže.

Média