Podle námětu scénáristy Markova bude natáčet Jaroslav Červinka

Autor:

Představujeme nový projekt a zároveň i osobnost tuzemského filmaře z Nového Města nad Metují. Znát Jaroslava Červinku můžete jako dokumentaristu, vedoucího Kina 70, moderátora i hudebníka. Řadu let spolupracuje úzce na Festivalu filmové a televizní komedie Novoměstský hrnec smíchu, pracoval v několika televizních štábech a  ve svém soukromém studiu natočil desítky reportáží a propagačních spotů. Nyní se chystá ke svému hranému nezávislému debutu, podle námětu úspěšného scénáristy Petra Markova.   

Jardo, můžeš čtenářům přiblížit, co chystáš za filmový projekt?

Chystáme se natočit hraný snímek „Sousedem proti své vůli“. Měla by to být humorná povídka, ke které byl scénář napsán podle námětu známého scénáristy a spisovatele v jedné osobě, pana Petra Markova. Ten již za své tvůrčí období, napsal mnoho knížek a scénářů ke známým filmům, jako je například trilogie Slunce seno…., Jak utopit Dr. Mráčka, aneb konec vodníků v Čechách a jiným. Tento pán byl tak ochotný, že mi daný námět, který byl původně psán pro televizi, svěřil, a vše další, jako bylo například psaní scénáře, už ponechal zcela mé osobě. Film vypráví příběh o manželské dvojici, středního věku, která začíná mít manželské problémy. Vše se obrátí k lepšímu po té, co do hry vstoupí řidič jedné nábytkové firmy. Víc bych v této chvíli už opravdu nechtěl prozrazovat.

Vím, že proběhl casting na hlavní role, je už definitivně rozhodnuto kdo bude ve snímku hrát? Zkus nám o hercích něco bližšího prozradit?

Klasický casting, tak jak si ho každý většinou představuje, neproběhl. Herci v tomto filmu jsou vlastně ochotníci, kteří již spoustu let připravují pro obyvatele v našem regionu představení složené z různých scének a pěveckých vystoupení, které se vždy u diváků těší velké oblibě. Já jsem si všechny vybral na základě zhlédnutí jejich vystoupení, a v jednom konkrétním případě, i na základě dlouholeté známosti dané osoby.V této povídce jsou tři hlavní postavy, dvě mužské a jedna ženská, které jsou také zároveň hlavními rolemi.

Máš už přesně obsazené i role ve filmovém štábu. Jakou roli přesně obsadíš ty?

S dovolením, začnu druhou částí otázky. Moje role ve štábu je víceméně daná tím, že jsem si celý projekt vymyslel a následně napsal scénář. Ano, je to režie. Vzal jsem si na svá bedra dosti náročný a zodpovědný úkol, ale chci se ho zhostit s poctivostí sobě vlastní a zároveň s pokorou, která je v této branži také velice důležitá. Zda mě tyto vlastnosti budou stačit k tomu, aby výsledek dopadl podle mých představ, to zůstává zatím otázkou. Po samotném natáčení si zalezu do střižny a budu postupně skládat natočené záběry, pěkně jeden za druhým. A pak mě ještě čeká k celému snímku zkomponovat hudbu. Takže nudit se určitě nebudu.Další funkce ve štábu jsou obsazeny převážně studenty, kteří již mají všichni v tomto oboru malé či větší zkušenosti. Ani já bych do tohoto projektu nevstupoval, kdybych za sebou neměl pár dokumentárních i reportážních počinů a dokonce jeden pilotní zábavný pořad. Už slyším ty hlasy, které říkají, že natočení hraného snímku je zcela něco jiného. A musím jim také dát za pravdu, ale já jsem vždy měl rád nové věci a výzvy a tak přistupuji i k tomuto natáčení.

Kdy a kde se bude snímek natáčet? Kdy se dá očekávat jeho dokončení?

Film by se měl natáčet v druhé polovině září a dotočen by měl být do konce října. Pak již bude následovat práce ve střižně, a pokud to vše dobře dopadne, výsledek by měl být k vidění z kraje příštího roku. Bude natáčen cca ve čtyřech lokalitách v Novém Městě nad Metují. 

Jak se ti podařilo získat námět a spolupráci na scénáři známého českého scénáristy?

Pomohla mi k tomu doslova zdravá drzost. Když jsem již delší dobu hledal ve svém okolí nějakého autora/ku povídek, zdál se to být nepřekonatelný úkol. Až jednoho dne jsem v televizi sledoval zábavný pořad, kde moderátor divákům představoval již zmiňovaného scénáristu pana Petra Markova. V tu chvíli padlo zásadní rozhodnutí, požádat tohoto pána o nějaký scénář nebo námět. Vše začalo jedním oslovovacím e-mailem s žádostí o zmiňované. Po cca čtyřech měsících dopisování si jsem od pana Markova obdržel námět se souhlasem, že se mohu pustit do psaní scénáře. Po dopsání scénáře jsem tento odeslal panu Markovi a zanedlouho mi přišla odpověď, že je vše v pořádku a můžeme se tedy pustit do natáčení. Ovšem to byl teprve začátek.

Čím si myslíš, že bude film pro diváka zajímavý, odlišný třeba od komerčních filmů?

Upřímně nevím, čím se náš film bude odlišovat od veškerých komerčních snímků. Pokud se film povede, tak jak bychom si všichni přáli, tak to snad bude důkaz toho, že i v uvozovkách malí nezávislí filmový tvůrci s minimálními finančními prostředky, mohou vytvořit dílo, které divákovi vypráví nějaký zajímavý příběh. Přál bych si, aby i ten náš připravovaný film si našel své diváky.

Pokud se podíváme na chystaný film technickým pohledem, na jaké vybavení budeš film natáčet?

Celý snímek bychom rádi natočili na fotoaparát Panasonic LUMIX GH4, který jsem si pořídil již cca před půl rokem, a kdo tuto mašinku zná, tomu zajisté nemusím vysvětlovat, že nabízí spoustu nových možností, které jak pevně doufám, využijeme při natáčení. To je něco málo k obrazu, a co se týká zvuku, tak ten jsem původně chtěl také natáčet na vlastní zařízení, ale pak mi bylo centrem IMPULS Hradec Králové nabídnuto kvalitnější, tak jsem si řekl, proč této nabídky nevyužít.  Za což jim děkuji. Světla mám některá vlastní a jiná budou taktéž vypůjčena.

Co očekáváš od svého prvního filmu? Chceš dosáhnout úspěchu u diváků, či zaútočit na ocenění na festivalech?

Lhal bych, kdybych tvrdil, že přízeň diváků by mě nepotěšila. S přihlášením na nějaký festival také počítám, ale vše je závislé na propozicích daného festivalu, zda s tímto snímkem splníme všechny dané podmínky pro přijetí do soutěže. Myslím, že festivalové ocenění je pro každého tvůrce určitá forma poděkování za jeho práci a v tomto případě to platí dvojnásobně, protože film je vždy dílo mnoha lidí.

Nemáš strach, že bude těžké film prosadit k větším projekcím?

Bude mi docela stačit, když náš film zaujme alespoň pár desítek diváků v rámci individuelních projekcí.  Je velice těžké distribuovat krátkometrážní snímek, který se vejde do stopáže 30 minut.

Jak se ty, jako vedoucí kina, díváš na pokusy nezávislých filmařů. Sám víš, že pohledy kinařů na alternativní obsah je problematický?

Já těmto aktivitám velmi fandím. Dnes již není tak složité, pořídit si za relativně nízkou cenu, techniku, na kterou lze následně natočit nějaký ten nezávislý film. A na tomto místě bych chtěl také říci, že kolikrát ani tak nezáleží na technice, jakou je film natočen, ale spíše na pojetí a zpracování celého díla. Sám jsem s kolegyní, již v době dávno minulé, natočil pár dokumentů na amatérskou kameru a s těmito jsme se také zúčastnili některých soutěží, na kterých jsme následně obdrželi některá ocenění. Co se týká pohledu kinařů na alternativní obsah, sám za sebe jako dlouholetý vedoucí kina v Novém Městě nad Metují,musím říci, že v dnešní době, je opravdu složité nasazovat tento druh filmů do běžného programu kina. Buď vám na projekci nepřijde nikdo, anebo při nejlepším, jen pár lidí, takže tržby bohužel nepokryjí ani nejnutnější režijní náklady. Já sám tyto projekce v našem kině rád realizuji, ale raději formou nějaké ucelené koncepce zaměřené na danou cílovou skupinu. Letos jsme například zázemí s veškerou technikou propůjčily soutěži ČESKÝ VIDEOSALÓN, což je přehlídka neprofesionální filmové tvorby. A již pár let v našem kině také probíhá, v rámci našeho filmového festivalu NOVOMĚSTSKÝ HRNEC SMÍCHU, soutěž nazvaná ROZESMÁTÁ KAMERA, do které se přihlašují, převážně amatérští tvůrci se svými krátkými filmy. Myslím, že právě naše kino nabízí hodně prostoru pro alternativní filmovou tvorbu.

Myslíš si, že filmy mimo hlavní české producenty a koprodukci televizí mají šanci na širší distribuci?

Mám dojem, že nynější doba tomu bohužel moc nesvědčí, což je velká škoda. Protože i mezi nezávislou tvorbou, ba i amatérskou se dost často najde mnoho povedených snímků, které by si určitě zasloužili větší pozornosti, než je jim v současnédobě věnováno. Čeští producenti většinou sází na jistotu a na slavná jména, což jinými slovy znamená, že sahají neustále do stejných vod. A co se týká televizní tvorby, musím bohužel konstatovat, že kolikrát je již na zmiňovaných amatérských soutěžích větší kvalita promítaných snímků než těch, které nám nabízí naše české televizní stanice. Je to bohužel smutný obraz dnešních médií.

Na Unitedfilmu jsme mimo jiné psali, že ilegální kopírování filmů a komerce multikin ničí kina, že internet a technika mění průmysl. Jakou předpovídáš vůbec kinům, potažmo filmům budoucnost ty?

Je pravda, že s postupující dobou a čím dál většími technickými vymoženostmi, je mnohem složitější přilákat diváky do kina, ale je to bohužel úděl každé doby, která s sebou přináší nové trendy a tomu je jen velmi těžké čelit. I kina jsou dnes vybavena novými moderními technologiemi. Již dávno jsou pryč ty doby, kdy se promítalo z filmového pásu. Dnes je odbavení filmové projekce spíše záležitost ryze počítačového charakteru. Kina se mermomocí snaží dohnat dnešní přetechnizovanou dobu různými novými technologiemi, které danému návštěvníkovi přinášejí větší a větší zážitky ze sledování filmu, ale musíme si položit otázku. Je toto ještě kino, tak jak ho známe? Nepodobá se to už spíše pouťové atrakci? Za našich mladých let, bylo kino ještě pořád něco výjimečného, kam si spousta z nás vodila své první lásky a zážitky z filmu si vyprávěla ještě několik dní po té. Dalším neopomenutelným faktem je také to, že vyrostlo mnoho multikin, které jsou od distributorů filmových snímků velice zvýhodňovány, a to je „podpásovka“ pro tzv. jednosálová kina. Jaká budoucnost čeká kina, to si opravdu teď netroufám říci, ale myslím si, že trend momentálně určuje internet a různá multifunkční zařízení. 

V čem je podle tebe hlavní problém, že diváci tak málo chodí do kina?

Je to vysoká cena vstupného, výhoda pohodlného sledování daného filmu v domácím prostředí a v neposlední řadě,také již zmiňované nové technologie hrají zajisté v této záležitosti svoji podstatnou roli. Asi by se na toto téma dalo říci více, ale to by vydalo na samostatný článek.

Jardo, přejeme ti hodně štěstí v natáčení filmu a na závěr ještě prozraď, jaký rozpočet snímek zhruba zakousne a jestli máš podporu místních partnerů?

Děkuji, toho štěstí asi budu potřebovat hodně.

Oslovil jsem několik potenciálních sponzorů a jak již to tak bývá, ne u všech jsem našel ochotu podpořit tento nezávislý projekt. Ale měl jsem to štěstí, že se našli i tací, kteří tento film podpořili větší či menší finanční částkou, případně zapůjčením nějakých rekvizit. Dovol mi proto na tomto místě, všem těm, kteří mi takto pomohli k realizaci natáčení tohoto filmu, poděkovat. Bez jejich pomoci, by tento snímek zůstal jen pouhým snem.