David Balda natočil výpravný hraný film v pouhých 15 letech

Autor:

Festival nezávislých filmů Cinema Open už za 6 let zažil letos, ale ještě nikdy v historii neuvedl v hlavním programu film teprve 15 letého tvůrce. David Balda přepisuje kroniku a vstupuje se svým prvním hraným filmem do „ligy starších“.

Jeho snímek s názvem Nebeský strážce, ke kterému David napsal originální scénář, se natáčel od března až do října letošního roku na zámcích Sychrov, Hrubá Skála, Trosky, Valdštejnský palác - Senát. Je postavený  v mysteriózním fantasy stylu  na historických faktech z období života nejvýznamnějšího vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Po zjevení Valdštejnova ducha se mladá studentská dvojice vypraví napříč zámky a hrady Českého ráje, aby rozluštila a odvrátila děsivé proroctví týkající se české historie.

Nezávislý studentský film je obsazen mladými herci, vrstevníky, Kateřinou Kulhánkovou a Markem Karlovským, kteří však na svůj věk a nezkušenost předvádějí místy úctyhodné výkony. Neměli to jednoduché, když museli v jedné ze scén opakovat záběr až na 36. pokus. Zbylé vedlejší role si rozebrali většinou režisérovi kamarádi, spolužáci. Zajímavostí je, že ve filmu postavu kastelána hraje opravdový kastelán zámku Loučeň, kde jsou také natáčeny některé interiéry příběhově odehrávající se na Sychrově. Za produkční podporu David vděčí ponejvíce své rodině, která ho v jeho úsilí podporuje.

David, student královéhradeckého gymnázia a mimo jiné i velký milovník české historie, se chopil nejen režie, kamery ale i střihu. Kromě obsluhy plně profesionální velké kamery si troufnul při natáčení  pracovat i s další složitou gripovou technikou, jako jsou například koleje či záběry z výšky. Pouze s hudbou a zvukovou postprodukci mu pomáhal dospělý člověk. A že má mladý talentovaný filmař opravdu plodný rok svědčí i fakt, že letos získal i Cenu hejtmana Královéhradeckého kraje na krajské filmové soutěži v Novém Městě nad Metují za dokument Historie jednoho letadla.

Film můžete vidět v rámci sobotního podvečerního bloku 21.11. na festivalu Cinema Open v Bio Central v Hradci Králové.

 

 

 

 

 

 

Rozhovor Davida Baldy v Českém rozhlase   

Média