Obrazově uhrančivý dokument o sochařovi Petru Novákovi

Autor:

Příznivce kvalitního autorského dokumentu zveme na kinematografickou lahůdku. Opona velkého plátna kina rozevře svět krásy umění, zručných rukou, ušlechtilých koní nebo ženských těl. Kamera nás zavede do jinak těžko přístupného světa akademického sochaře z Jaroměře, Petra Nováka. Jeho ateliér v josefovském Bastionu skrývá opravdová bohatství, krásnou expozici jeho umění pod klenbami bývalé pevnosti či procházející se vznešené pávy po dvoře.

 

Petr Novák nás ve filmu ohromí svou otevřeností. Jakoby se v jeho sochařské dílně zastavil čas, dozvíme se o jeho vztahu k umění, filozofii, životu, o jeho vzorech a nesplněných přáních, mezi které patří dosud nerealizovaný ožehavý pomník koňské jízdy na Chlumu.

Režisér a kameraman filmu, hradecký tvůrce Radek Hochman pracoval na půlhodinovém filmu celý půlrok. Námět na film se mu zrodil při akci Den otevřených ateliérů, kdy ho okouzlilo prostředí, v kterém umělec většinu času tvoří, obklopen starobylou pevností a zvířaty. Prožil s ústřední postavou svého filmu mnoho chvil nejen v jeho dílně, na projížďce s běloušem či na výletě za Braunovými sochami. A výsledek se vydařil, obrazy z filmu hovoří samy za sebe, navíc umocněné neortodoxními názory Petra Nováka.

Digitálních 35mm

Doba, kdy byly dokumenty natáčeny na syrové televizní video, potažmo na druhotné suroviny filmového materiálu S8 a 16mm jsou pryč. Jako kamerovou techniku zvolil autor hybridní zařízení SLT se snímačem v ekvivalentu 35mm filmu s použitím adekvátních objektivů fixních šířek 28, 60 a 130mm. Rozlišení bylo zvoleno 1080p. To umocňuje po kinematografické stránce již tak fotogenické prostředí reálií. Divák je jakýmsi pozorovatelem promyšlených kompozicích a detailů struktur či tonalit v obraze. Na vysoce kvalitní 4K projekci, která jakýkoliv obsah ještě upscaluje, bude film mimořádným požitkem.

Nezbývá, než popřát příjemný zážitek, který můžete zažít s filmem Harmonie života exkluzivně jen v sále kina na festivalu Cinema Open.

Snímek je zařazen na závěr v bloku, který začíná v sobotu 21.11. od 18:30.