Region východních Čech pohledem nezávislých dokumentaristů

Autor:

Na festivalu Cinema Open v Hradci Králové, malém svátku nezávislých filmů,  bude možné uvidět i 3 unikátní bloky nezávislých filmových dokumentů. Příběhy a osudy lidí očima zkušených i mladých svobodných dokumentaristů, kteří nepodléhají žádným konvencím a tlakům producentů. Dokumenty, které ukazují region východních Čech a okolí tak zblízka, jak ho ani v televizi neuvidíte nebo naopak témat a osobnosti z jiných krajů pohledem tvůrců z našeho regionu. Představíme 13 vynikajících filmů rozličných témat a délek.

Představí se 13 vynikajících filmů rozličných délek. Mezi osobnostmi, o kterých filmy pojednávají naleznete například slavného sportovce, kterého kdysi znala celá Evropa, Emericha Ratha. Historický dokument plný archivních obrazů a vzpomínek pamětníků od neúnavného filmaře Miroslava Trudiče z Náchoda, jehož dokumenty a reportáže jdou do stovek natočených. Mezi dalšími protagonisty dokumentů najdete i akademického sochaře Petra Nováka, který je svou tvorbou a láskou ke koním znám nejen u nás ale i  v zahraničí. Ve filmu Harmonie života režisér Radek Hochman důsledně předkládá překrásné obrazy jeho mistrné práce a názorů nejen na svět umění.

Obětavého historika Miroslava Pichla z Police nad Metují představí ve stejnojmenném filmu poctivý tvůrce Miroslav Šolc nebo se dozvíte, že starosta Červeného Kostelce začínal jako promítač v kině ve filmu Život jako film. Dokument natočil věrně jeho syn Pavel. V dalším filmu pozorné autorky Marie Římovské Na folklórní niti nahlédnete do života sympatické Veroniky Provodovské, která se věnuje cíleně vyšívání krojů a folklóru. Vplujete do vzácné historie kovářského rodu z Lupenice u Rychnova nad Kněžnou ve filmu Kovářský rod Švarců od zkušeného filmaře Jaromíra Schejbala či se podíváte ve filmu Slib milosrdenství do asketického života sester Boromejek v klášteře od tvůrčího týmu v čele s Antonínem Šimůnkem. Svou náplní práce vás uchvátí zoolog Vašek Beran, který mimo jiné tráví mnoho času na skládce pozorováním a zkoumáním ptactva od dokumentaristy a fotografa Jiřího Preclíka. Objevíte krásu řemesla štukatéra ve stejnojmenném filmu Radima Janíka z Prahy, který zručně využil blízkého vztahu s mistrem tohoto řemesla a natáčel tak upřímnou zpověď  o svém otci.  Truhláře, milovníka lovů a občasného indiána Aleše Turnera v dokumentu Truhlář si nechat ujít nemůžete, protože vás hlavní postava svým entuziasmem doslova i přes plátno pozitivně nakazí.

Zájemci o letectví a vzdušné stroje by neměli propásnout 60 let starou historii jednoho československého letadla a zpověď jeho zachránce ve filmu Historie jednoho letadla od teprve 15 letého Davida Baldy. Ten natočil hřejivý dokument o svém dědovi, bývalém vojenském pilotovi, který na hradeckém letišti schovává v hangáru stroj, kterému několikrát hrozila likvidace. V podobně tematicky laděném filmu o lásce k létání, která přivedla stovky pozdějších sportovních pilotů v tehdejším Československu k domácí výrobě létacích strojů, se dozvíte plno historicky cenných informací. Uvidíte i autentické záběry z doby z filmové suroviny. To vše v dokumentu Waltera Schorgeho s úmyslně mnohoznačným názvem Někomu stačí mít dost jídla.  V posledním třináctém dokumentu se odkloníme od letectví k vážnému sociálnímu témat. V dokumentárním díle Zvláštní znamení hradeckého filmového matadora Jana Vačleny objevíte nedoceněnu práci a život handicapovaných členů divadelního souboru Slunovrat v Hradci Králové.

Doporučujeme dále z festivalu:

Obrazově uhrančivý dokument o sochařovi Petru Novákovi