Filmy na Cinema Open pod drobnohledem

Autor:

Tradicí Unitediflmu se již stal programový průvodce ze všech akcí, týkající se podpory nezávislého filmu.  Následující řádky mají má za úkol podrobněji představit filmovou tvorbu uvedenou na velkém plátně Bio Central v Hradci Králové na festivalu Cinema Open, který vypukne tento pátek a bude pokračovat během soboty. Pojďme se tedy podívat chronologicky blok po bloku co nás čeká v programu hraných filmů.

O dokumentech pojednává předchozí článek

I.blok pátek 18:30

První snímek, který se divákům představí je milá, úsměvná až groteskní komedie Na první pohled. Je od mladé režisérky, která se filmu věnuje už od 10 let,  Pavlíny Taubingerové.  Ta dělá ve své tvorbě pokroky a své příběhy dokáže i vtipně vypointovat.

Druhý film bloku je snímek s názvem Na to musíš mít koule Martina Bohadla, kterého není třeba dlouze představovat. Martin je profesí herec a přitom zvládá točit čím dál lepší filmy.  Jistě zase dokáže publikum rozesmát krátkým skečem z jeho humoristické dílny.

 

 

Profesionální herec za kamerou, to je Martin Bohadlo

 

Náš úsměv na tváři bude sice pokračovat, ale už poněkud vlažněji, neboť se nejedná pouze o ryzí komedii, ale i o mírné vnořené zamyšlení o partnerské krizi. Příjemné herecké představení Annetty Nesvadbové v krátkém filmu František režisérky Anny Marie Hradecké z Prahy,  jenž si k filmu napsala i scénář. Další z plodu Free Open Cinema, ušlechtilého programu otevřeného filmového vzdělávání, které pomáhá vychovávat novou filmovou krev.

Pobavily jsme se už dost na to, abychom dokázali zpozornět k vážnému tématu, který mistrně zpracoval aktuální leader Jizerského filmového spolku Martin Wenzel. Ten prožil mládí se svým otcem kameramanem na Barrandově, takže toho dost okoukal. A že k tomu i hodně přidal, ukáže ve filmu Lhostejnost. Na první dojem možná již otřepané téma, řekneme si, ale zdání klame. Doslova prožijete a pocítíte na své kůži poslední momenty hlavní hrdinky, která právě díky nezájmu okolí umírá opuštěná na lavičce na veřejnosti. Skvělá montáž reportážního žurnalismu a hraného filmu podle skutečné události. Nad nákupem filmu by mělo uvažovat Ministerstvo zdravotnictví.

Další originální kousek nás čeká z dílny výborného filmaře, samouka, Štěpána Etrycha, který ukazuje, že k režii je potřeba zejména cit a ne akademický titul před jménem.  Štěpán dokáže publikum náramně pobavit. Povedlo se mu to na Cinema Open loni a letos to ještě povýšil. Na festivalu má filmy dva a jeden lepší než druhý. Začneme však tím, jenž uvidíme v tomto bloku.  Bubliny nelžou, po právu oceňovaný film podle povídky spisovatele Miloše Čermáka o nahodilém zrodu intimního údaje nad hlavami občanů, který vede k mistrnému rozuzlení.  O tomhle filmu budete zákonitě vyprávět dál.

Už toho bylo k vidění poměrně dost a pořád nekončíme. Nyní užasnete nad tím, co je schopen vyprodukovat mladý filmařský tým pod režijním vedením Jaroslava Berana. Na plátno převedli látku, do které by se nechtělo kdejakým producentům.  Král v hrané tvorbě letošní celostátní filmové soutěže, drama Sirotek, nás zavede do drsných časů koňských povozů, špinavých ulic a smrtelných nemocí mezi kterými se pohybuje mladý osiřelý chlapec s kouzelnou píšťalou. Na filmu je nejcennější jeho výprava, obrazová stránka, sympatický hlavní hrdina a slušné filmové triky, které pomáhají navodit atmosféru dob dávno minulých. Režisér Jaroslav Beran si začíná čím dál více hlasitěji říkat o svou šanci ve velkém filmu.

O  Urbexu v Čechách je posledním filmem bloku, který je mimořádně jako dokument zařazen mezi hrané filmy. Důvod je prostý, fenomenální obrazový zážitek na konec a atmosféra, která jasně definuje nový fenomén Urban Exlporation.  Síla filmového dokumentu v plné parádě, ze 4K projektoru se bude kouřit, aby dokázal věrně zobrazit tu neokázalou krásu chátrajících budov. Navíc se i mnoho dozvíme o tomto zvláštním druhu fotograficko outdoorového umění a jeho průkopníkovi v Čechách. Poděkování patří Adamu Černichovi, tvůrci, který začíná zdatně šlapat na paty všem profesionálům a to nejen dokumentaristům.

 

Zajímavost:

Dva snímky v tomto bloku byly natočeny na mobilní telefon, přesněji na výkonný IPhone 5. Nenechte se však zmást, dosahují kvality televizních filmů díky jejich erudovanému použití pomocí stabilizace a osvětlení.  Jak vyniknou na velkém plátně, které nic neodpouští?

II.blok pátek 22:30

V druhém bloku se nestihnete nudit, o to se postará nejprve výpravná Poslední odměna Ladislava Plecitého se špičkovým hereckým obsazením Tomáš Matonoha, Jarek Hylebrant, Marko Igonda a Lenka Zahradnická. Ve svém filmu ukázal svoji odvahu a ambicióznost pustit se do žánrového kusu. Navíc nejspíš netušíte, že je to filmová adaptace stejnojmenné povídky slavného spisovatele Terryho Pratchetta. Příběh se točí okolo úspěšného spisovatele fantasy románů Kevina Jareše. Ten, ačkoliv se na první pohled může zdát, že mu v jeho slávě a bohatství nic nechybí, prochází krizí středního věku, řeší problémy se svojí partnerkou  a chamtivým agentem. Proto se rozhodne k radikálnímu kroku a napíše poslední knížku, ve které nechá zemřít fanoušky milovanou ústřední postavu své fantasy série – Barbara Erdana. Velmi záhy se ale ukáže, že zbavit se Erdana nebude tak jednoduché.

 Komorní vztahové sci-fi Barbelo

  

Následuje komorní Barbelo, nejednoznačný avšak uhrančivý film, který se stane jistě předmětem diskuze. Jedna mysl, tři postavy. Když se Anežka rozhodla překročit hranice, které jí byly nastaveny, uvedla věci do pohybu. Nic už nebude jako dřív. Tak začíná poutavě anotace k filmu Barbelo. Film o lidské závisti, žárlivosti a touze být pokaždé někým jiným, než doopravdy jsme, natočil mladý režisér, zástupce nové vlny českého nezávislého filmu, Daniel Zezula. Dámský herecký koncert v tomto filmu mají, vyjma matadorky Zuzany Bydžovské, na svědomí vycházející herecké objevy. V  branži již více povědomá Štěpánka Fingerhutová a doslova objevená Zuzana Černá, ještě zdatně doplněná o Petru Bartošovou. Ať už přirovnáte Barbelo ke komorní Gattace či Lost Highway, jedno je jisté. Vaše oči strhnou pozornost na plátno, povede vás tajemně komorní atmosféra a ještě dlouho budete přemýšlet o vrstvách tohoto filmu.

III.blok sobota 16:30

Dostáváme se do sobotního III. a IV.bloku.

V druhém filmu Pavlíny Taubingerové Kafíčko si budeme vesele pozpěvovat, snímek můžete brát jako reklamu na služby kavárny Bio Central, protože po tomhle snímku dostanete na čerstvě upraženou kávu určitě chuť.  Překvapivě skvěle zvládnutý žánr muzikálu po obrazové i režijní stránce. Ke kávě se sice chipsy nehodí, ale my si je dáme hned poté v humorném sitcomovém díle Davida Schöbla. Tvůrce vás překvapí svým vtipným scénářem a herci ještě vtipnějším projevem.  Být scénka v hlavních televizních stanicích, zařadí se mezi ty kultovní.

Následně se v napínavém filmu specialisty na žánrové lahůdky Jana Haluzy podíváme do světa sci-fi. Hlavní hrdina dokáže vidět do budoucnosti a rozhodne se svou schopnost využít pro záchranu půvabné Zuzany. Vědeckofantastický film překvapí svou odvahou a podáním speciálních efektů. Převrácené automobily a  vybuchující budovy nejsou pro režiséra překážkou k tomu, aby nás vzal na cestu za nevšední zážitkem, který jsme si zvykli konzumovat jen u amerických blockbusterů. Jan Haluza srdnatě zastupuje žánrový film a čeká na svou příležitost jak utratit pár miliónů korun v dalším projektu.

Zklidnění našeho tepu, uvolnění a zasmání nám přinese opět režisér Štěpán Etrych se svou povídkou Konec vodníků v Československu. Tvůrce namontoval zadání filmové soutěže překvapivě do příjemné podoby v tématu, který většina velmi dobře zná. Přehnané pasivní sledování sportovních přenosů může rozvrátit celou rodinu.

Závěr sobotního odpoledního bloku patří mladé naděje českého filmu. David Balda předstoupí před publikum se svým výpravným filmem s lákavým tématem záhady a s prvky tajemna s názvem Nebeský strážce. Jedná se o první veřejné promítání, čili premiéru tohoto studentského nezávislého filmu, ke kterému David napsal originální scénář. Natáčel se od března až do října letošního roku na zámcích Sychrov, Hrubá Skála, Trosky, Valdštejnský palác - Senát. Je postavený  v mysteriózním fantasy stylu  na historických faktech z období života nejvýznamnějšího vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Po zjevení Valdštejnova ducha se mladá studentská dvojice vypraví napříč zámky a hrady Českého ráje, aby rozluštila a odvrátila děsivé proroctví týkající se české historie.

IV.blok sobota 22:00

Dračáku Petra Neumanna bude předcházet světelná show, které se chopí osobně všestranný artista a zároveň režisér filmu. Uvede tak stylově svoje dílo o družině hráčů Dračího doupěte.  Prolínání reálné hry s představami protagonistů nejlépe film vystihne reakce velké herní společnosti, které se film zalíbil a chce od tvůrců filmu ve stejném duchu natočit další filmy na jiné vydané hry.

Dračak Petra Neumanna zaujal vydavatelství

Na vlnu podmanivé vizuální  poezie vás vezme film Loss Charlotte Vackové. Režisérka, která nastupuje na filmové studium do Edinburghu, se trefila s obrazovým pojetím předlohy tří dívek bojujících se ztrátou do černého.  

Další zástupce sci-fi na sebe nenechal dlouho čekat. Autor nejpůsobivějšího traileru na festivalu, režisér Jiří Suchan z Jindřichova Hradce, nás vezme na dobrodružnou postapokalyptickou cestu dvou hlavních hrdinů světem, kde není nic jisté. Tvůrce, který se studijně věnuje jinému oboru ukazuje, že rovnice kvalitního nezávislého filmaře a práce v jiném oboru může paralelně existovat.

Festivalová stálice Martin Doležal, známý oblíbenými parodiemi na válečné filmy nás překvapil již loni a letos v tomto trendu pokračuje. Vzal si dokonce na pomoc spolurežiséra Lukáše Horáčka. Experimentální film Delirium má za úkol ukázat niterně stav těžce postižených alkoholiků a podle reakcí testovacího publika se mu to povedlo znamenitě. Pokud jsme již jeden film z pátečního programu doporučili ministerstvu zdravotnictví, můžeme tak učinit i v tomto případě pro potřeby ústavní protialkoholní léčby. Abychom však přebili onen otřesný zážitek z deliria a skončili festival jak se patří,  jako poslední filmu uvedeme třeštěnou ateliérovou komedii z názvem, který má více diakritiky než je zdrávo, ale všichni víme o čem je řeč. Dobře zahraná etuda, šikovné režisérky Amálie Kovářové, která nutně potřebuje co nejvíce zhlédnutí. Na oplátku vám nadělí dostatek zábavy i nadhledu nad novodobou érou video artistů a jejich zoufalou honbou za vysokými čísly.   

Zajímavost:

Nadaný filmový tvůrce Štěpán Etrych má na kontě v současnosti desítku krátkých filmů, které se promítaly na pěti desítkách desítek filmových festivalů ve více než patnácti zemích světa od Evropy až po Jižní Ameriku - například ve Spojených státech, Argentině, Mexiku, Řecku, Španělsku či Francii. Cinema Open uvede jeho dva filmy Konec vodníků v Československu a Bubliny nelžou.