Unitedwalk - mise splněna

Autor:

21. srpna započal projekt Unitedwalk, který skončil toto pondělí 16. listopadu. Zde naleznete rychlé dojmy od samotného autora, který docestoval pěšky z České Republiky až do Švédska:

Zdravím všechny, tady Tomáš Burian (Brian).

Dokončil jsem projekt Unitedwalk a v pořádku jsem se vrátil do ČR. Musím hned z kraje podoknout že celá cesta mi uběhla velmi rychle, i když jsem byl pryč přes tři měsíce. Do Švédska jsem došel bez problémů a celkem jsem tak urazil přes 1500 km pěšky a poté skoro stejně tak při cestování po Švédsku. Bohužel se nedá přesně spočítat kolik jsem nacestoval neboť jsem se nedržel hlavních silnic a leckdy jsem po silnici nešel vůbec. A ano, stačil mi na to jen jeden pár bot, který je stále ve skvělém stavu.

Bylo neskutečně fajn poznat Evropu po zemi a zblízka, když člověk skutečně pochopí jak velký svět je a jaké rozdíly v něm najde - nedá se to srovnávat s cestováním v letadle, ale ani vlakem či autem. Dokonce i při jízdě autem se zdá všechno blíže, ale není to tak, na mapě leckdy místa vypadají blíže než skutečně jsou. Na vlastní kůži tak člověk zažije každou zemi a pozná její charakter. A to nejen co se týče krajiny, ale také lidí. Občas jsem přespával venku ve stanu, ale také u lidí doma. Když se člověk umí správně domluvit a má slušné vystupování, jsou lidé ochotni pomoci. Naštěstí se mi jakékoli vážné nebezpečí vyhlo i přes stávající krizi, kterou Evropa přichází, i když jsem s tím měl také své zážitky.

Ale co moje mise? Ano, skutečně jsem našel nezávislé filmaře a podařilo se mi zjistit informace o stavu nejen nezávislého, ale i komerčního filmu v zahraničí. Bohužel, nikde se nezávislému filmu nedaří a žije víceméně v obskuritě a troufám si říct, že máme šanci tu něco užitečného vybudovat a pomoci nejen sobě, ale i zbytku Evropy. Dokonce i v Dánsku, kde jsou nezávislí filmaři velmi úspěšní, se nedá mluvit o ráji pro nezávislý film. Nežijí v pohodlí; stále musí myslet na to, kde sehnat peníze na další projekt, ale o tom více až v článku, který máme pro tento web připravený. O veškeré poznatky se rád podělím a společně s ostatními z Unitedfilmu budeme pracovat na tom, aby posloužily ke zlepšení filmového prostředí v ČR. Mnoho z mých nových kontaktů mi také potvrdilo spolupráci a rozhovory takže je se na co těšit.