Film podle scénáristy Slunce, seno je dotočen

Autor:

Dobrá zpráva, další nezávislý film je blízko svému dokončení. Ve večerních hodinách předposledního říjnového víkendu padla závěrečná klapka povídkového filmu Sousedem proti své vůli, o jehož natáčení jsme již před časem informovali. Jak po produkční fázi hodnotí výsledek režisér? Vydařilo se vše podle jeho představ a jak dlouho bude film v postprodukci se právě dozvíte.

Film podle námětu scenáristy slavné trilogie Slunce, seno Petra Markova je dotočen, po několikaměsíčním úsilí a příprav mohl režisér konečně vydechnout: „Musím se přiznat, že v té chvíli jsem pocítil velkou úlevu, ale zároveň i zklamání z toho, že už končíme,“ přiznává tvůrce Jaroslav Červinka. Natáčení probíhalo převážně o víkendech, jelikož většina zúčastněných přes týden chodila do zaměstnání.  A že natáčení je povětšinou i překonávání neustálých problému, může režisér, který natáčel svůj první hraný snímek dosvědčit. „Tři týdny před zahájením to téměř vypadalo na zrušení nebo minimálně přesunutí první klapky na nový pozdější termín. V té době jsem přišel o zapůjčený byt, ve kterém se mělo natáčet. Nakonec vše dobře dopadlo a byt jsem po týdnu získal zpět,“ dodává režisér.

Štáb však musel pracovat na obnově výmaleb a interiérovém vybavení. Předem stanovený plán natáčení se tak podařilo dodržet.  Přestože celý tým, který se tohoto natáčení zúčastnil, byl z poloviny složen z lidí, kteří se nikdy předtím nepotkali, vznikla na place tvůrčí symbióza. „I když jsme k celému natáčení přistupovali zodpovědně, zcela logicky se neobešlo bez nepovedených záběrů. Ty většinou, jak už to tak při této práci bývá, vznikaly zpravidla v rámci popletených dialogů,“ naznačuje, že o legraci na place nouze nebyla.  

A co ho na natáčení trápilo nejvíce? „Pokud bych si mohl ještě trošinku postěžovat, tak to bude na velikost již zmiňovaného bytu, i když jsem byl za něj velmi vděčný. Jedna věc je, napsat scénář s konkrétní představou kamerových záběrů a pak ta druhá, převést tyto konkrétní představy z papíru do praxe. Zapůjčený byt byl bohužel tak malý, že jsem musel na mnoha místech ze svých nároků slevit.“ Nakonec však vždy společně s kameramanem Martinem Křivdou našli adekvátní náhradu původního záměru a film byl úspěšně dotočen.

Natočeno na 4K Panasonic

Pro natáčení zvolili tvůrci jeden z nejnovějších modelů elektronické bezzrcadlovky Panasonic GH4, která umí pořizovat videosekvence ve 4K rozlišení. Ve filmu byl použitý i kamerový jeřáb a koleje. Samozřejmostí byl vhodný směrový mikrofon pro natáčení dialogů v kombinaci s mobilním zvukovým mixážním pultem, jehož výstup byl zpátky proveden do záznamového vstupu přístroje, tudíž nebyl zapotřebí externí zvukový rekordér. Štáb pracoval s osvětlovací technikou, zejména s  difuzními zdroji světla, která vytváří přirozený měkký charakter světelné konstrukce. Štáb si tedy stěžovat na technické podmínky rozhodně nemohl, výbava připomínala téměř profesionální televizní produkci.

V tuto chvíli je natočený hrubý materiál ve střižně a pomalu se upravuje do finální podoby. Pokud vše proběhne dle plánu, povídka by měla být k vidění začátkem měsíce února roku 2016. Kromě lokální premiéry bude film k vidění i na některých festivalech.  „Na tomto místě bych rád poděkoval celému štábu i hercům za tvůrčí přístup a perfektně odvedenou práci. Také nemohu zapomenout na rodinné příslušníky, bez jejichž podpory a tolerance by celý projekt nešel zrealizovat.  Velký dík patří všem sponzorům,“ dodává Jaroslav Červinka.

Poděkování partnerům filmu:

Ardagh Metal Packaging Czech Republic, s.r.o.
SAB - Trafo, s.r.o.
JJTrend, s.r.o.
Pneu-Truněček s.r.o.
ATELIER ALFA - prodej nábytku
Restaurace u Holubů v Novém Městě n. M.
ROUSEK s.r.o. – výroba zdravotnických lehátek
IMPULS H. K., centrum podpory uměleckých aktivit
Městský klub v Novém Městě n. M.
Pavel Remeš
Phamminhkhoi

Fotogalerie z natáčení