Cinema Open 2015 startuje

Autor:

Aby se kino otevřelo filmům, které neovládají distributoři se nestává tak často. Natož na dva dny, za symbolické vstupné, se spoustou programu navíc a pestrým kvalitním  obsahem, který není jinde na komerčních platformách k vidění. Celkem 44 krátkometrážních, středometrážních i celovečerních filmů. K tomu vzácní hosté z oboru a jejich přednášky. To je ojedinělá akce Cinema Open, kterou hostí Hradec Králové.

 Nabitý program

Festival Cinema Open se letos opět snažil připravit co nejlepší program v čele s těmi nejzajímavějšími nezávislými filmy za poslední rok. K projekci bude připraveno 8 projekčních bloků plných nezávislých snímků, doplněno o 3 celovečerní. Diváci se mohou těšit na zajímavou komediální i žánrovou tvorbu, mezi kterou se objeví i jedna premiéra mladého hradeckého tvůrce, k vidění bude i nespočet zajímavých kvalitních dokumentů zejména o osobnostech z blízkého regionu.

Z celovečerních filmů byl do programu zařazen nový snímek Petra Zelenky Ztraceni v Mnichově, doplní ho celovečerní film Nenasytná Tiffany a dokument Filmový dobrodruh Karel Zeman. Mezi hosty se můžete těšit na dokumentaristu Martina Duška, na nezávislého mladého režiséra Andyho Fehu, na reportážního kameramana rallye Jana Husáka. Petr Fridrich zase poutavě seznámí se zákonitostmi product placementu a o nezávislém filmu přednese Filip Lucinkiewicz. Mezi lákavý doprovodný program bude jistě patřit světelná show skupiny Inferno, hudební koncert kapely Three Wild Guns, dílna animace, herní koutek či taneční kreace na pohybové podložce.

Komorní Gattaca či české Lost Highway, i to můžete vidět v Barbelu

Komorní vztahové sci-fi Barbelo Jedna mysl, tři postavy. Když se Anežka rozhodla překročit hranice, které jí byly nastaveny, uvedla věci do pohybu. Nic už nebude jako dřív...Tak začíná poutavě anotace k filmu Barbelo. Film o lidské závisti, žárlivosti a touze být pokaždé někým jiným, než doopravdy jsme, natočil mladý režisér, zástupce nové vlny českého nezávislého filmu, Daniel Zezula. Dámský herecký koncert v tomto filmu mají, vyjma matadorky Zuzany Bydžovské, na svědomí vycházející herecké objevy. V  branži již více povědomá Štěpánka Fingerhutová a doslova objevená Zuzana Černá, ještě zdatně doplněná o Petru Bartošovou. Ať už přirovnáte Barbelo ke komorní Gattace či Lost Highway, jedno je jisté. Vaše oči strhnou pozornost na plátno, povede vás tajemně komorní atmosféra a ještě dlouho budete přemýšlet o vrstvách tohoto filmu.

Poslední odměna, film podle povídky Terryho Pratchetta

Film od mladého režiséra Ladislava Plecitého, který natočil žánrovou chuťovku podle předlohy slavného spisovatele Terryho Pratchetta. Ve svém debutu ukázal svoji odvahu a ambicióznost pustit se do žánrového filmu. Příběh se točí okolo úspěšného spisovatele fantasy románů Kevina Jareše a chamtivým agentem. Proto se rozhodne k radikálnímu kroku a napíše poslední knížku, ve které nechá zemřít fanoušky milovanou ústřední postavu své fantasy série. Velmi záhy se ale ukáže, že zbavit se postavy nebude tak jednoduché.

Dokumenty regionu

Na festivalu bude možné uvidět i 3 unikátní bloky nezávislých filmových dokumentů. Příběhy a osudy lidí očima zkušených i mladých svobodných dokumentaristů, kteří nepodléhají žádným konvencím a tlakům producentů. Představí se 13 filmů rozličných délek. Mezi osobnostmi, o kterých filmy pojednávají naleznete například slavného sportovce, kterého kdysi znala celá Evropa, Emericha Ratha, akademického sochaře Petra Nováka, který je svou tvorbou a láskou ke koním znám nejen u nás ale i  v zahraničí, obětavého historika Miroslava Pichla z Police nad Metují nebo se dozvíte, že starosta Červeného Kostelce začínal jako promítač v kině. Nahlédnete do vzácné historie kovářského rodu z Lupenice u Rychnova nad Kněžnou či do asketického života sester Boromejek v klášteře. Svou náplní práce vás uchvátí zoolog Vašek Beran, který tráví mnoho času na skládce pozorováním a zkoumáním ptactva. Objevíte krásu řemesla štukatéra ve stejnojmenném filmu či truhláře a milovníka lovů Aleše Turnera v dokumentu Truhlář. Dozvíte se o 60 leté historii jednoho československého letadla a jeho zachránci a v podobně tematicky laděném filmu o lásce k létání, která  přivedla stovky pozdějších sportovních pilotů v tehdejším Československu k domácí výrobě létacích strojů. V posledním třináctém dokumentu objevíte nedoceněnu práci a život členů divadelního souboru Slunovrat v Hradci Králové.

Premiéra filmu 15 letého tvůrce

Festival ještě nikdy v historii neuvedl v hlavním programu film teprve 15 letého tvůrce. Jeho snímek s názvem Nebeský strážce, ke kterému David napsal originální scénář, se natáčel od března až do října letošního roku na zámcích Sychrov, Hrubá Skála, Trosky, Valdštejnský palác - Senát. Je postavený  v mysteriózním fantasy stylu  na historických faktech z období života nejvýznamnějšího vojevůdce Albrechta z Valdštejna. Nezávislý studentský film je obsazen mladými herci, vrstevníky, Kateřinou Kulhánkovou a Markem Karlovským, kteří však na svůj věk a nezkušenost předvádějí místy úctyhodné výkony. Neměli to jednoduché, když museli v jedné ze scén opakovat záběr až na 36. pokus. David, student královéhradeckého gymnázia a mimo jiné i velký milovník české historie, se chopil nejen režie, kamery ale i střihu. Pouze s hudbou a zvukovou postprodukci mu pomáhal dospělý člověk.

Filmy na Cinema Open

 

Média