Furiant na Sundance: Úspěch nezávislého filmu

Autor:

Ondřej Hudeček, talentovaný tvůrce, který sklízel ceny na neprofesionálních filmových soutěžích už v době, kdy studoval na gymnáziu. Již tenkrát ukazoval, že nezávislý film není v našich podmínkách nic nereálného. Například jeho film Kašja, který byl uveden na festivalu Cinema Open už v roce 2010 zcela jasně prokazoval jeho uměleckou svébytnost a naplňoval kritéria nezávislého umění. To však v  posledním období Ondřej převedl do zcela jiné dimenze, kdy výrazně zabodoval na nejprestižnějším a nejvíce sledovaném světovém festivalu nezávislých filmů v USA Sundance. Skvělá zpráva pro všechny tvůrce nezávislého filmu, alespoň tedy na první dojem.

Furiant je nezávislý film

Druhý dojem z této zprávy už je trochu kalnější. Za prvé média si nedělají práci s původem vzniku filmu a zcela bez skrupulí jej označují za studentský. Což je velmi zavádějící a nepřesné. Pochopitelné je, že FAMU se na úspěchu chce náležitě přiživit, vždyť ve štábu bylo jejich studentů více. Ondřej Hudeček však Unitedfilmu potvtrdil, že natočil z velké části nezávislý film, kde je pouze menšinový koprodukční podíl s FAMU, samozřejmě hlavně projevený v zapůjčení techniky a dalších službách. Pedagogové za Ondru film prostě nenapsali, nenatočili, nezrežírovali ba ani nesestříhali, natož aby ho celý zafinancovali. Sloužili jenom jakýsi poradní orgán a díky tomu zabil mladý umělec dvě mouchy jednou ranou a úspěšně absolvoval bakalářský titul na katedře kamery. Tudíž úspěch na festivalu nezávislých filmů je legitimní a v USA nebyl rozhodně brán jako studentský.

Cesta na Sundance není tak upřímná

Smutnější realitou je, že cesta filmů z téměř 8 tisíc přihlášených filmů do finálního výběru není jen a pouze o umělecké kvalitě. V prvé řadě je potřeba se trefit do tématu ročníku. A to není všechno. Ondřej Hudeček otevřeně a soudně přiznává, že dostat se na festival tohoto typu je dlouhý proces vedoucí hlavně přes jiné festivaly. To potvrzuje letošní festival ve Varech, kde poprvé došlo na spolupráci se Sundance Institute. Potvrzuje to nepsanou teorii, že svět festivalů je plný podivných strategií a politiky, kdy si dokáží vědomě dvě strany vyhovět.

To samozřejmě nesnižuje úspěch Furianta, který je stále jako z říše snů. Dlouhou dobu Sundance Čechům unikal. Navíc dostal speciální cenu poroty za režii, což potvrzuje, že mezi vybranou smetánkou 13 krátkých filmů byl prostě jeden z nejvýraznějších. Bude to i poučná zkušenost pro ostatní, zda Sundance festival může být odrazový můstek i pro mladého tvůrce z české kotliny k nějakým zajímavým možnostem realizace filmů se zahraničním producentem. Věřme, že Ondřej teprve jako druhý tuzemský filmař (po Bohdanu Slámovi) odemkne pomyslné dveře i jiným nezávislým tvůrcům a že to nebude pouze doménou participace s velkými festivaly napojených u nás zejména na školy a televize.

Furiant celovečerní

V nejbližší době však náš nadějný kameraman a režisér zůstane doma, neboť se svou produkční společností chce rozvést Furianta do celovečerní podoby v zcela novém filmu a dokončit na FAMU magisterský titul. Doufejme, že si najde čas i na slíbené interview, které bychom v nejbližší době s ním chtěli lačným čtenářům přinést. Po Andym Fehu se v krátké době stává Ondřej Hudeček dalším vzorem nezávislosti. 

Média