Vítěz Vojta Lukeš: Je to pro mě splnění snu, výhru investuji do dalšího rozvoje

Autor:

Nedávno jsme přinesli skvělou informaci o tom, že mladý český filmař a sportovec Vojtěch Lukeš vypálil rybník ostatním světovým filmařům a zvítězil v prestižní soutěži o nejlepší video francouzského kajakářského magazínu. Kromě uznání a pokoření svých soupeřů si odnesl i 5 tisíc dolarů k tomu. Pojďme s Vojtou na slovíčko a zjistěme o tomto úspěchu více.

Jaká je Vojto cesta k takovému úspěchu?

O soutěži jsem se dozvěděl díky předcházejícím ročníkům, které byly v celosvětové divokovodní komunitě vždy velkou událostí. Poprvé jsem se soutěže účastnil v roce 2013 s filmem „An average day“.  Vítězstvím jsem příjemně překvapen samozřejmě byl. Výhra mi vykouzlila široký úsměv na tváři, je to pro mě splnění snu.

Jak se ti zrodil nápad na film a jak dlouho jsi ho realizoval?

Konkrétní idea filmu „THE WAY HOME“ se zrodila až během letošního podzimu ve střižně. Nápad dát dohromady  divokovodní film s příběhem jsem měl v hlavě o poznání déle. Během léta jsem se snažil zachytit naše norské putování tak, abych se záběry mohl pracovat v obecnější rovině. Film tak vznikl vcelku netradičním postupem psaní scénáře až po natáčení.

Záběry jsme sbírali na cestě po jižním Norsku devětadvacet dní. Postprodukce pak probíhala volnějším stylem přes dva měsíce, kdy film prodělal řadu zásadních změn. Konečná podoba „THE WAY HOME“ pak spatřila světlo světa v říjnu minulého roku.

Jakou techniku jsi pro natáčení používal?

Nátáčeli jsme na bezzrcadlovku Panasonic GH4 a zrcadlovku Canon EOS 600D s docela širokou škálou objektivů. Za zmínku stojí stará skla používaná na filmových zrcadlovkách, která po použití redukce slouží výborně i na video. Souhrn pak ještě doplnila sportovní kamera Gopro HD Hero 2 a několik stativů. 

Cítíš se momentálně více jako filmař nebo sportovec a čemu se chceš do budoucna více věnovat?

Nerad bych se jednoznačně vymezoval. Jak film, tak voda jsou činnosti, které mě nesmírně baví. „THE WAY HOME“ vzniklo syntézou obou a byl bych rád, kdyby to tak v nejbližší době bylo i dál. Momentálně dostává trochu větší prostor filmařina, jelikož se stala i náplní mého studijního života. V létě bych ale rád poměry trochu dorovnal.

Do budoucna se budu pravděpodobně profesně ubírat spíše filmovou cestou. Nerad bych ale divokou vodu odsunul do pozadí. Snažím se docílit ideálního stavu, kdy se filmařina a sport budou vzájemně doplňovat.    

Co plánuješ udělat s příjemnou finanční výhrou?

Výhru chci investovat do dalšího rozvoje. Zatím nemám na mysli nic konkrétního, ale kamerová technika, vybavení na vodu či mapy vzdálených krajů chybět určitě nebudou.

Děkujeme za rozhovor a přejeme ti mnoho dalších úspěchů jak na filmové poli, tak i na vodě. Zároveň čtenářům prozradíme, že v plánech Vojty je vstoupit i do žánru hraného filmu, inu v jeho případě se máme opravdu na co těšit.  

Média