Prach a Broky, výpravný crowdfundingový film vyprodává sály

Autor:

Záhoř. Vilém. Rumcajs. Lotrando. Jánošík. Grázl. Ronja. Banda legendárních loupežníků konečně ožívá bok po boku na filmovém plátně, díky režisérovi Šimonovi Peštovi a jeho věrnému týmu. Jde o hraní si na film, či se jedná o zcela vážný projekt?

Ambiciózní, kostýmový a výpravný projekt neziskového spolku Rosenthal s názvem Prach a Broky momentálně putuje vlastními distribučními silami tvůrců po kinech v České republice. Již několik sálů bylo vyprodaných, naposledy například v Českých Budějovicích. O film je z řad fanoušků velký zájem, neboť oni sami rozhodli o vzniku tohoto pozoruhodného středometrážního filmu, který se točí okolo sedmi nejslavnějších českých a slovenských loupežníků. V jednom příběhu nám tak tvůrci představují literární i historické zbojníky v jedné bandě, abychom sledovali jejich střet s Krvavou hraběnkou a jejími poskoky.

Tvůrci vybrali 100 tisíc

Kulturní spolek, který za filmem stojí, získal peníze na vznik v crowdfundingové kampani ve výši 100 tisíci korun. Rosenthal se věnuje hlavně pořádání výpravných historických akcí a larpů, a tak i u tohoto počinu vsadil hlavně na výpravu. A ta je na český neprofesionální snímek skutečně nevídaná; ve filmu je celá řada lokací, od brdských lesů až po zámecké interiéry, objeví se spousta historických kostýmů, kulis, zbraní a rekvizit. Po průkopnických výpravných Andělích na kolejích, parodické Babičce aneb Jak to bylo doopravdy nebo Sirotkovi se řadí snímek do nejvyšší ligy drahé kostýmové a lokační výpravy.

Profesionální výprava i nezkušení herci

Ale abychom jen nechválili. Soustředěnost na výpravu přinesla i svou daň. Po umělecké stránce jde podle reakcí diváků zcela o začátečnické dílo, které trpí mnoha neduhy, vesměs režijní a herecké nezkušenosti. Po řemeslné stránce kamery, kostýmů a rekvizit je dílo však na vysoké úrovni. Jeden z fanoušků film Tchajda na ČSFD poznamenal: “Slušný, hodně slušný výsledek. Originální, vtipné a na amatérský film solidní zpracování. Tvůrci filmu zaslouží poklonu za jejich nasazení a vůli realizovat tento projekt. Uživatel Ombak dodává: „Vlastně je to amatérské hlavně tím, že herci nejsou moc herci, respektive mají stále značně viditelné rezervy. Ale jinak tomu vlastně není tak moc co vyčítat. Kostýmy a kulisy, kamera, režie i scénář, všechno hezky šlape a navrch je to občas fakt povedená sranda. Celkově sympatický a poctivý projekt.“

Sběratelské předměty i projekce  v Amsterdamu

Jak už jsme u crowdfundingových filmů zvyklí, je k filmu k mání dostatek merchandisingových produktů, od triček, odznaků až po sběratelské DVD, které slouží zejména jako odměna pro komunitu podporovatelů. Výborně zpracovaný má snímek kromě webových stránek i grafické materiály, plakáty, filmové postavy apod. V tomto se  řadí mezi nejvýraznější nezávislé filmy v České republice a pomyslně tak překonávají Zombie Movie z roku 2010. Schopná produkce filmu zařídila, že snímek budete moci vidět během února v několika dalších českých kinech, například v Mostu.Projekce se uskuteční dokonce i v zahraničí, v hlavním městě Holandska Amsterdamu. Tvůrci nabízejí zájemcům na vyžádání projekci téměř kdekoliv.

 

Nezávislý film nebo zábava

Jde o amatérský film se všemi aspekty, kde převládá zábava, nebo už se jedná o zcela legitimní nezávislé filmové dílo? Kde je ta hranice? Prach a broky díky své ambicióznosti, poměrně solidnímu rozpočtu a silnými partnery je posuzováno z naší strany jako zcela nezávislý filmový projekt, samozřejmě bez komerčního charakteru. Díky malé zkušenosti režiséra a neherecké skladby účinkujících, bez zkušenějších odborných poradců – filmových profesionálů, se poněkud obligátně bere jako amatérský, ve smyslu omluvném. To není podle našeho názoru zcela správné.

Díky své PR kampani vyvolává velká očekávání, na projekcích vybírá vstupné, nepřekračuje licence třetích stran, i uvedení v kinech jsou se všemi klišé komerčních filmů. Tvůrci by se tak neměli případné kritice vyhýbat a jít s kůži odvážně na trh. Je to fanouškovský film, pro tvůrce a herce splněný sen, který je vždy dělaný s láskou na úkor možností placených profesionálů. Momentálně jeho výroba jde ruku v ruce v osnově nezávislého českého nízkorozpočtového filmu. A o jeho objektivnějších kvalitách rozhodne až nezaujatá druhá vlna publika, uvedení na festivalech a na internetu. Každopádně v mnoha směrech se stanou Prach a broky nezapomenutelné a je dobře, že tu máme další odvážný film, který rozvíří vody a poukáže na potřebu podpory nízkorozpočtové nezávislé tvorby. Pro tvůrčí tým to musel být splněný sen a hlavně velká zkušenost, oceňujeme troufalost se pustit do námětu, který by těžko našel podporu v komerčním filmu.

Média