Hlavní cenu Mladé kamery Uničov si odnesla sedmnáctiletá filmařka

Autor:

42. ročník tradičního setkání filmařů do 30 let Mladá kamera přivedl ve dnech 17. - 19. března do Uničova desítky začínajících filmových tvůrců. Vítězem soutěžní přehlídky se stal animovaný film Koncept neutříbených pojmů sedmnáctileté Terezy Janečkové z Čech pod Kosířem. O tomto výsledku rozhodla pětičlenná odborná porota v čele s režisérem Jiřím Sádkem.

Soutěžní kolekce byla letos mimořádně pestrá. Vedle nejpočetněji zastoupených hraných filmů se divákům představilo několik snímků animovaných (vesměs z dílny studentů prostějovské školy designu a módy), dokumentárních, hudebních nebo experimentálních.

 
Odborné porotě předsedal režisér nového českého filmu Polednice Jiří Sádek, dalšími členy byli Jan Balej, Milan Šebesta, Martin Čihák a scenárista filmu Kobry a užovky Jaroslav Žváček.
 
Vedle hlavní ceny byla udělena také ocenění ve třech soutěžních kategoriích. Mezi amatérskými filmaři do dvaceti let byl nejlepší Jan Karel Pavlík s filmem Větrný kopec, ve druhé kategorii určené amatérům do třiceti let zvítězil horor Roberta Vrby Až oči mé se rozevřou a v kategorii studentů a absolventů filmových škol porota ocenila prvním místem tragikomický snímek Moji drazí režírovaný Patrikem Ulrichem z písecké filmové školy.
 
Podle výsledku diváckého hlasování byla udělena též Cena diváků, kterou získal dokument Babka jilemnického filmaře Jana Huška.
Aleš Langer, ředitel MK 2016
 
Extrémně mužská a genderově nevyvážená porota si všimla několika specifických dostatků i nedostatků ve filmech letošního ročníku Mladé kamery. Nechceme si hrát na cenzory, ale pokud jsou hrdinové kuřáci, mluví vulgárně nebo dochází k násilí, musí to mít svůj důvod a nebýt automatický a nicneříkající vyprávěcí prostředek. Další nešvar, kterého jsme si všimli, je jistá lenost nebo lajdáctví ve hledání specifických lokací. Příběhy začínající nebo v nějaké části obsahující hrdinu v posteli, v kuchyni nebo na ulici nenabízí pro oko nic nového a zajímavého. Čeho jsme si také všimli, je úbytek humoru. Spousta tragédie, sebelítosti a ztracenosti. Nemusíme se popadat zrovna za břicho, ale nadhledu jsme se letos až na výjimky příliš nedočkali, a to ani v animovaných filmech. Příběhy jsou často o zahleděnosti a přemýšlení nad sebou sama, což je vzhledem k věku autorů vcelku pochopitelné, ale tato zahleděnost se otiskla v malém počtu společensky angažovaných příběů. Jsme také trochu znepokojeni malým množstvím dokumentárních filmů. A jako správně nevyvážená mužská porota máme radost z jednoho: Třetina letošních tvůrců jsou autorky. Jsme z toho nadšení a držíme jim v převážně mužské režisérské profesi palce. Makejte dál, točte dál, dává to smysl a já doufám, že se s mnohými z vás uvidíme zase příští rok na Mladé kameře 2017.
 
Jiří Sádek, předseda poroty
 

I. kategorie
1. cena — Jan Karel Pavlík za film Větrný kopec
2. cena — Dominik Gyrgyza film V.
3. cena — Kateřina Němcová za film Když vysvitne slunce
 
II. kategorie
1. cena — Robert Vrba za film Až oči mé se rozevřou
2. cena — Jan Hušek za film Babka
3. cena — neudělena
 
III. kategorie
1. cena — Patrik Ulrich za film Moji drazí
2. cena — Jakub Valášek za film Vajatanie hory
3. cena — Efim Groutskij za film Rusák
3. cena — Radoslav Irša za film Operátor
Cena diváků — Jan Hušekza film Babka
Hlavní cena — Tereza Janečková za film Koncept neutříbených pojmů