Využijte regionální filmové kanceláře

Autor:

Státní filmové pobídky, podpora komerčního filmového průmyslu a turistiky nese své ovoce. Kromě řady organizací financovaných státem vznikají i různé odnože servisních, pomocných kanceláří, které lokalizují daný region, vedou evidenci svých lokací, lákají na natáčení na své půdě a zprostředkují i možnosti žádostí o příspěvky z regionálních fondů (magistrátů, krajů).  Filmové kanceláře poskytují informace bezplatně a jsou prvoplánově zřízeny pro komerční produkce, reklamy, videoklipy. Avšak v případě zajímavého projektu, který by oblast zajímavě propagoval, může jejich služeb směle využít i nezávislá či nekomerční produkce. Portfolio pomoci, zejména na administrativní a koordinační bázi,  je poměrně široké.

Úkolem filmových kanceláří, kterých je dnes ve světě více než 300, je přilákat natáčení a audiovizuální aktivity do svých teritorií. První takové kanceláře vznikaly již v polovině 20. století v USA.

V Česku už funguje několik regionálních filmových kanceláří, které se snaží nejen do svého regionu přitáhnout finanční prostředky od domácích i světových filmařů, ale zároveň mohou film využít jako efektivní nástroj v turistické propagaci své destinace. S podporou cestovního ruchu CzechTourism vznikly kanceláře pro regiony: Broumovsko, Český ráj, Jeseníky, Jižní čechy, Jižní Morava, Ostrava, Východní Čechy, Zlín.

 

Informace o některých z nich:

Ostrava

 „Ostrava nabízí jedinečné industriální lokace, unikátní architekturu sorely či vídeňských dělnických domků. Filmaři se na nás mohou kdykoliv obrátit se svými dotazy nebo nejlépe již s konkrétními poptávkami", vysvětluje Hana Cívelová z odboru ekonomického rozvoje Magistrátu města Ostravy. „Pomůžeme při vyhledávání lokací a při organizaci jejich obhlídek, při jednání s provozovateli lokací, zkoordinujeme jednání s místními úřady a policií.  Budeme asistovat při vyřízení povolení k natáčení. V současné době máme také ve výrobě nové webové stránky."

Východní Čechy

A co může filmařům nabídnout region Východní Čechy, kromě přijatelné dojezdové vzdálenosti do dvou hodin od Prahy? „Filmaře určitě překvapí přátelskost obyvatel, kteří jsou hrdí, když se u nich natáčí.  Příkladem toho, že Pardubický kraj byl a je film friendly region, je množství filmových a televizních projektů, které již byly u nás realizovány. Jedná se o projekty např. Ďáblova lest, Operace Silver A režiséra Jiřího Stracha, točené v Pardubicích a okolí, Krvavý román režiséra Jaroslava Brabce z prostředí Litomyšle nebo televizní seriál Dobrá voda z dostihového prostředí režiséra Františka Filipa.  V našem kraji lze nalézt romantická zákoutí malých městeček, panenskou přírodu, hory i nížiny, ale i zajímavé technické památky. Znalosti o regionu a kontakty jsou to, co filmovým štábům můžeme okamžitě nabídnout,  " říká Alena Horáková, ředitelka Destinační společnosti Východní Čechy.

Jeseníky

Jeseníky patřily a patří k oblíbeným lokacím, zejména v minulosti se zde natáčely filmy na motivy Vladimíra Körnera. Minulý rok měl premiéru originální snímek režiséra Tomáše Luňáka, Alois Nebel, který se celý realizoval v Jeseníkách. „Díky filmu jsme nyní regionem Aloise Nebela a proto se snažíme dál pracovat s tímto tématem. Naším cílem je propojovat cestovní ruch a film, vytváříme tedy produkt, který by provedl návštěvníky Jeseníků společně s Nebelem, říká Barbora Haušková, PR manažer, Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu. „V současné době a z prvních zkušeností víme, že bariérou je naše vzdálenost od centra filmařského dění, Prahy. Z toho důvodu hledáme specifika našeho regionu, která bychom mohli filmovým štábům nabídnout."

Český ráj

Filmová kancelář Český ráj (Bohemian Paradise Film Office) je projektem Sdružení Český ráj, jehož cílem je propagace a rozvoj turistického regionu Český ráj v oblasti cestovního ruchu. Hlavním úkolem kanceláře je propagovat Český ráj prostřednictvím filmu, zajišťovat tzv. filmovou turistiku a podporovat filmové aktivity v tomto regionu. Filmová kancelář nabízí asistenci filmovým produkcím při vyhledávání vhodných lokalit, zajímavých exteriérů, interiérů a při zajištění nezbytných povolení k natáčení. Silnou stránkou kanceláře je výborná znalost lokalit, historie, možností regionu a subjektů v regionu. Kancelář Vám usnadní a urychlí komunikaci s místními subjekty, dále pro Vás zajistí komplexní marketingové služby v regionu včetně kontaktů na regionální média a kanceláře.

Principy fungování filmových kanceláří

Zdroj: Czech Film Commission, filmcenter.cz, eastbohemiafilmoffice.cz, foto: filmfriendly.cz, czechtourism.cz