Videoherní fun filmy: Stanou se DiffView filmoví králové You Tube?

Autor:

Na písničky s fotkou místo obrazu nebo tutoriály jsme si na You Tube už zvykli, stejně jako na nahraná videa z videoher, LetsPlaye. O videoblogerech a streamerech toho bylo napsáno už dost. O zábavných parodiích, montážích a taškařicích ani nemluvě. Co už překvapí, jsou fun filmy podle známých hollywoodských megahitů.  I v Čechách máme pár poctivých, jeden například na Star Wars nebo na Matrix. Ve světě se jich spousta prodralo i k oficiálním bonusovým vydáním. Ale fun filmy na videohry, účelně spojené s rostoucí komunitou cosplay, to jsou poměrně novodobé termíny, které se v poslední době čím dál více skloňují.

Zábava a zviditelnění na prvním místě

Díla, jejichž předlohou jsou herní tituly,  většinou nemají závratně vypracované děje, pracují s již přesně vytvořeným světem. Tvůrcům slouží víceméně jako velká zábavná žánrová cvičení a hercům před kamerou k nevídanému zviditelnění. Filmaři si pilují řemeslo, grafici a kompozitéři VFX efekty, ochotničtí herci mají šanci se na chvíli ukázat v kostýmu známých postav a celý filmový štáb se pak pokouší co nejvěrněji přenést styl a atmosféru na plátno. A jejich fanoušci se tím baví.

DiffView leaderem

Jedním z nejvýraznějších a nejúspěšnějších skupin u nás s tímto zaměřením je DiffView. Snaha dovést slabou tuzemskou úroveň na tu světovou, žene tuto skupinu tvůrců dopředu. Nabízí jiný úhel pohledu na kinematografii, její využití pro zábavu a obohacení speciálně zaměřených fanoušků. Vydává pravidelně filmy, jejich početné díly i mnoho bonusového obsahu ze zákulisí. Za Diffview stojí dva mladí muži, Jiří Klemenc a Michal Hejduk, kteří se inspirovali projekty ze zahraničí a této žánrové tvorbě doslova propadli. „Samozřejmě, úroveň kvality, která je pro nás důležitá, si vyžaduje obrovské investice a ty by nebylo možné provézt bez zdroje financování, což je v tuto chvíli hlavně naše vlastní práce,“ přiznává jeden z nich, Jiří Klemenc. Jsou činnosti ochotni věnovat velké penzum času i peněz.  A výsledky, v porovnání s nezávislými filmaři, stojí za to. Hovoří za ně čísla sledovanosti i počet fanoušků na sociálních sítích. A ty jdou do desetitisíců, počty shlédnutí se blíží čtvrtmiliónové hranici. Jiří Klemenc k tomu dodová: Máme jistý sen, že jednou se nám podaří spojit naše krátké filmy a komerční práci v jedno - například při natáčení upoutávek pro herní studia."

Keywords je oč tu běží

Neuvěřitelná čísla se generují chytrým pojmenováním filmů s klíčovými slovy oblíbených videoher. A co naplat, že se kolikrát i diváci spletou a žádný fan film vidět ani nechtěli. I to se počítá. Je to o chytrosti donutit uživatele na video kliknout, stejný zákon, který platí i u reklamního průmyslu. Statistky, i když poněkud povrchním způsobem, udávají v dnešní době zájem i popularitu a k té mají kluci od DiffView namířeno náramně.

Pomoc i poučení pro nezávislé produkce

Skupině DiffView lichotí i to, že pomáhají i jiným tvůrcům. Na svět pomohli po vizuální stránce například Dračáku, začínajícího Petra Neumanna, který vytvořil scénář podle deskové hry. A i to zafungovalo. Pěkne natočený Dračák zaujal vydavatelství, v crowdfundingové kampani fanoušci rozhodli o druhém díle, který by se měl dostat do realizace. Z činnosti DiffView pro nezávislé autorské tvůrce tedy plyne celá řada poučení. I když, bohužel, doba originálnímu nezávislému filmu na You Tube vůbec nepřeje. Viz jedno neblahé porovnání. Filmař Jan Haluza, se svým téměř rok starým výpravným akčním a autorským sci-fi, si drží na You Tube sotva tisícovku, kluci od Diffview ji měli za pár dní. V čem to tedy vězí?

You Tube je král

Viníka známe. Je to ten pomyslný král. You Tube prošel za několik let obměnou. Hra s nevinným obsahem se díky komercionalizaci a spojení s reklamním trhem stala záludnější, vypočítavější. Generuje zisky po troškách, ale za to masově a bezhlavě, vtahuje do toho své otroky s vidinou slávy a bohatství.  A uživatelé, kteří mezi tím chtějí uspět nepřímo nutí k nefér hře. A toleruje se i obyčejné plagiátorství a ilegálnost. I na tom se na You Tube dá vydělat. Pusu už několikrát systém zavřel kritikům svým robotickým analyzátorem hudebních práv. Ale bude to stačit?

Chystané interview s DiffView

S mířenou kritikou na strategii největšího video serveru samozřejmě DiffView nemá co dočinění, jen  produktivně využívá možností. Ale jak je tomu v případě fun filmů a dalších, kteří pracují s dalšími autorskoprávními složkami? Jak moc filmy na You Tube vydělávají? Toto všechno, i s jakou pracují kluci od DiffView technikou, přineseme  v brzkém interview. Níže si nenechte ujít povedený Tomb Raider. Na chvíli zaváhate, zda nesledujete oficiální promo k videohře. Příjemnou zábavu.

Média