Programový průvodce filmovou soutěží Královéhradeckého kraje

Autor:

Nové Město nad Metují. Kouzelné místo v Kladském pomezí východních Čech přivítá již po druhé v řadě 63. ročník filmové soutěže neprofesionální, nezávislé i amatérské tvorby. V bývalém 70mm kině se otevřou dveře pro filmy z celého Královéhradeckého kraje. Tvůrci budou nejen soutěžit o uznání, ceny a postup, ale budou také reprezentovat svá města.  Nejširší zastoupení má tradičně krajská metropole Hradec Králové, doplněný Rychnovem nad Kněžnou a Náchodem. Mezi dalšími městy jsou Nová Paka, Police nad Metují, Nové Město nad Metují,  Doudleby nad Orlicí, Hronov a další. V soutěži se představí několik mladých nováčků i vlna zkušených, zejména dokumentaristů. Žánrovou doménou jsou letos hrané filmy od mladých autorů. Pro lepší orientaci je připraven programový průvodce, který představí všechny filmy zařazené do programu.

 

   I.blok: malebný skanzen, country videoklip či malíř kytarista

První blok pomyslně odstartuje Jaroslav Černý z Opočna reportáží z dalekého Izraele, z nejposvátnějšího místa židovské obce, kde se mu podařilo natočit velké davy vzhlížející k posvátné zdi. Radomil Staštík, pokračovatel filmařského rodu z Hradce Králové, zase velmi pěkným způsobem připomněl skanzen v Krňovicích, v malé vesničce na břehu řeky Orlice 13km východně od Hradce Králové. Jeho kamera natočila ukázky řemesel, strojů a pracovních nástrojů. Všestranný mladý tvůrce David Kučera natočil příjemně plynoucí hraný snímek o hlavním hrdinovi Rockym, který musí řešit dilema mezi dvěma partnerkami. Překvapí hravé herecké ztvárnění a dobrá autorská muzika. Pokračujeme dále reportáží z orientačního běhu vozíčkářů Orlí TempO v Rychnově nad Kněžnou, který věrně zaznamenal Vladimír Locker ve své 5 minutové reportáži. Mladý a na soutěži nový tvůrce, Lukáš Hofman, natočil krátký snímek s náznaky akčního filmu s komickými prvky Žádný problém. Malá dvouminutová parodie rychle uteče ale stihne pobavit. Hřívy koní Miroslava Šolce je věrný videoklip z country tématikou skupiny Kamarádi osady pět z Police nad Metují a jeho první příspěvek v soutěži.  Filmař s vysokým morálním kreditem a velkou zkušeností, Karel Pokorný z Nové Paky, představí svůj další nový dokumentární film s názvem Putování za motivem, v kterém hlavní hrdina skloubil dvě velká hobby. Hru na kytaru a malířství. Františkovy Lázně nejsou jen vzpomínkovou reportáží z lázeňského pobytu Jiřího Horáka z Hradce Králové, ale i chytrou kritikou špatného stavu některých objektů. Tvůrce svým chvályhodným dílem a zveřejněním na You Tube dokázal přimět zodpovědné lidi, aby s tím začali něco konečně dělat. Dokumentární taškařici nám zprostředkuje z focení nahého kalendáře s legendární Škodou 1203 Josef Novotný a Václav Drašnar z Rychnova nad Kněžnou. Byla to velká legrace a snad dámy prominou několik obnažených mužských těl. Blok zakončí Kamil Rochl, student Střední školy aplikované kybernetiky z Hradce Králové. Na ploše 19 minut rozehrál zajímavou obrazovou atmosféru, v které hlavní hrdina najde ve svém nudném životě opětovně smysl k žití. To je hrané dílo Inside na závěr prvního bloku.

 

II.blok: kauza hradecké hájovny, závody v bahně nebo konstruktér atypického hudebního nástroje

 

Druhý dopolední blok začínáme příběhem o dívce, která zjišťuje váhu lidských rozhodnutí a jak se mohou obrátit proti nám. Personal responsibility, jehož název je odvozen od singlu Bullets britské kapely Archive, propojuje roviny nálady obrazu a zvuku.  A opět je u slova hradecký filmař Jiří Horák. A zase se trefil tématem do černého. Vytvořil autentickou reportáž o problematice demolice Hájovny U Dvou Šraňků, v nichž nechal vyjádřit názory všech zainteresovaných stran a doplnil o dokumentačně důležité záběry hájenky a okolní přírody. A to zajisté ještě netušil, jak cenný a vlastně smutný materiál s nájemcem pořídil. V další reportáži, ne ledajaké, pokračuje i Jaromír Schejbal, kterého netřeba více představovat. Není snad ročník, na kterém by tento rychnovský tvůrce pauzíroval. Tentokrát si vybral atraktivní prostředí závodů automobilů v bahně, které doplnil o experimentální ruchovou složku a výsledek můžete posoudit ve snímku Bahňáci.  Reportážní mašina Miroslav Trudič letos dodal do soutěže pouze jeden snímek a trochu se vrátil do témat, které už jednou probádal. Pod lstivým názvem snímku Letní dětský tábor najdete opravdu dobrodružnou reportáž až s frenetickým obsahem. Publikum pobavit se rozhodl divadelní herec Martin Bohadlo. Ne snad, že by přišel s invenční filmařskou podívanou, opět hraje prim mluvené slovo, které čerpá ze života.  Jen ty ruchy? Těžko říci zda byly autentické.  Z další ze série Polického genu, jakéhosi příměru slavného portrétního pořadu Fero Feniče, dovezl Miroslav Šolc. A tentokrát představí činorodou a pro tamní region důležitou a významnou osobnost,  kterou je Josef Hauk - podnikatel. Jan Vačlena, je další autor a zástupce starší generace.  Je schopen soutěž vyhrát, kolikrát se mu to už i zadařilo. Uvidíme, zda osloví porotu i se snímkem Virtuos a kameník o muži, který se rozhodl postavit hudební nástroj z netradičního materiálu. Jiří Česák se podepsal jako metodické vedení pod lehce infantilní ale jinak zábavnou jízdu dětské filmové dílny, která přes léto natočila kraťas ProfesionáLové. Bezprostřední dětské role vás provedou smyšleným příběhem, za jehož ztvárnění by se nemuseli stydět ani dospělí tvůrci. Tento film zakončuje druhý blok.

 

III.blok: kočičí farma, horrory a o generaci cizinců v Čechách

Třetí blok otevře Chata. V tmavém sále kina to bude zážitek i pro otrlého diváka. Asi není třeba prozrazovat, kam pointa filmu směřuje, když vyrazí podivný Miroslav se svojí přítelkyní do opuštěné chaty do hor. Nikdo je neslyší, nikdo je nevidí. Přístupnost filmu pořadatel stanovuje nad 18 let. Pokračujeme dále. Mladý student po rozdávání vysvědčení ve škole přijel domů autem. Nemůže vidět extrémně špatné výsledky a hledá nejbližší řešení. A z něho plyne ponaučení: Učte se! To je další film v bloku. Následuje druhý snímek v soutěži filmaře, jehož portfolio již čítá snad stovky reportáží a dokumentů. Chodící kronika s objektivem, Jaromír Schejbal, se vypravil s kamerou do rodiny, kde vládnou čtyřnohé kočky. A věřte nebo ne, v celém domě jich najdete skoro 70. Opravdu unikátní nahlédnutí do kočičího doupěte. Zajímavý snímek jde do větší hloubky, než povrchní televizní reportáž a tak si milovníci koček toto dílo jistě užijí. Po proložení kočičí reportáží bude následovat série hraných filmů. Začneme Rusákem od režiséra Efima Groutskij. Student střední školy natočil skvělý atmosférický počin s vynikající hereckou plejádou. Film sice nesměřuje k zásadnímu dějovému zvratu, ale důležitou rovinu na malé ploše dokáže velmi přesně fabulovat. Nenechte si ujít Rusáka a v sedačce kina a poté určitě vytrvejte, protože se budete bát až do morku kosti.  Projekt Černá Voda je děsivý už při čtení synopse. Dvojice mladých filmařek se totiž vydává do Orlickozáhor­ského pohraničí s cílem natočit dokument z území Černé Vody, kde jak zjišťují, v minulosti došlo za velmi podivných okolností k několika vraždám.  Nejedná se o fikci, nýbrž o autentické záběry, můžeme konstatovat pod složkou umělecké licence. Bez přehánění, úvod a závěr filmu je pro fanoušky žánru z říše snů. Jiří Česák, zdá se, je už plně připraven na službu umělecké vlasti. Po vypětí, kterým si projdeme ve středometrážním found footage horroru si trochu oddechneme u filmu Druhá šance, Martina Mercla. Mladý učitel a metodik na kyberně už nám ukázal ze svého umění mnoho. Nyní si vzal do mušky, nehoda není náhoda a každý svého štěstí strůjce. Třetí blok zakončí talentovaná Gabriela Palijová. Pokud si vzpomenete na soutěž ještě v Hradci Králové, v roce 2014, odnesla si jednu z hlavních cen. Nyní nám v 16 minutovém experimentálně laděném hraně reportážním filmu ukáže příběh o zlomcích života, kdy v tváři neprší, jen padá rosa. Monochromatické existenciální dílo Vnitřnost na závěr třetího bloku.

 

IV.blok: portrét sochaře, humorná povídka a thrillerová akce

A máme tu poslední blok, číslo čtyři.  Není početně silně obsazen, není žánrově natolik pestrý jako ty předchozí.  Co je ale určitě, je zacílen na diváka a na jeho prožitek. Do posledního bloku byly zařazeny snímky, které mají co říct a používají zcela srozumitelnou filmovou řeč a inspiraci pramenící samotným životem. Při sledování posledního bloku si položíte otázku. Co se děje s českou kinematografií? Na jedné straně její sluhové závislý na dávkách filmového fondu či platech v televizích a na straně druhé svobodní umělci bez diktátu a s  filmy na srovnatelné úrovni.

A nyní k samotným třem snímkům. V obrazově atraktivním prostředí Josefova působí v jednom z tamních Bastionů akademický sochař Petr Novák, jehož práce jsou známé nejen u nás, ale i v zahraničí. Ve filmu Radka Hochmana s názvem Harmonie života plyne čas, myšlenky i tvorba pod rukama skvostného renesančního člověka. Jaroslav Červinka, novoměstský filmař, který se v minulosti soutěže zúčastnil s dokumentem o citlivém tématu ústavní péče, nyní přesedlal na hraný film. A jeho debut se náramně vyvedl. Posoudit sami to můžete ve filmu Sousedem proti své vůli. Účel světí prostředky a v tomto snímku to platí dvojnásob. Vše je podřízeno realistickému a přesto humornému ztvárnění jedné nevinné, přesto velmi vtipné historky. Petr Markov napsal k filmu námět, který tvůrce rozšířil do scénáře a obratně se svým týmem zrealizoval. To je zábavný druhý film v třetím bloku. Od dob Zombie Movie nebo Andělé na kolejích tu máme další středometrážní skvost. David Balda, vítěz Ceny hejtmana z loňské krajské filmové soutěže, nyní  přichází s televizní Pomstou. Slovo televizní není myšleno pejorativně, ba naopak. Srovnáme-li jeho film s televizními inscenacemi či filmy let minulých, Pomsta je přesně příběh, který jim ukáže v mnohém záda. V troufalosti, v žánrové stylizaci i v hereckých objevech a jejich výkonech. A to ještě s přidanou hodnotu, kdy režisér je v podstatě teenager. Od jeho posledního filmu Nebeský strážce, který z časových důvodů na soutěži nemůžeme uvést, ke kterému si David Balda napsal scénář, udělal velký krok kupředu. Spojil síly s talentovaným hercem Vítkem Martincem a převedl na plátno jeho scénář. Co by asi tvůrčí tandem předvedl, kdyby dostal na film 1 – 2 milióny korun, tvůrčí zázemí a k tomu tým odborníků? Každopádně Pomsta je už ze synopse něco, co zaujme svou troufalostí.  Nikolas Barkóci, student Vojenské školy, je vyslán na tří měsíční stáž do ruského Čeljabinsku. Problémy přichází ve chvíli, když se pozdě v noci vrací z hospody na internát a připlete se do potyčky. A začnou se dít věci. Nenechte si rozhodně ujít poslední film krajské filmové soutěže v letošním roce. Příjemnou zábavu.

 

Programový bulletin

Programový bulletin Český videosalon 2016