Herecké objevy Pomsty: Prototyp hrdiny a nevinná dívenka

Autor:

Nově se rodící nezávislý film neznamená objev jen nových režisérských jmen, jejich přístupů, látek a námětů, ale objevuje i nové neokoukané a zajímavé herecké tváře. Vzpomeňme třeba na Koláčkovu Sarah Háváčovou, Masnerova Tomáše Zabilanského nebo Zezulovu Zuzanu Černou. I elév nezávislého filmu, David Balda, přispěl měrou vrchovatou. Už v případě své velké zkoušky, hraného Nebeského strážce, potěšil diváka sympatickými začínajícími herci Kateřinou Kulhánkovou a Markem Karlovským. A v případě jeho posledního titulu Pomsta, doslova vyrazil dech věrohodným obsazením Vítka Martince a mladé dívenky Vilmy Dršatové. Pojďme se s nimi seznámit blíže.

Pomsta Vítek MartinecZeptáme se rovnou obou aktérů, byla to vaše první velká zkušenost před kamerou?

Vítek: Sice to nebyla má první zkušenost před kamerou, protože poprvé jsem před ní stál, když jsem natáčel seriál Křižovatky Života pro TV Prima, ale rozhodně byla velká a jsem za ní rád.

Vilma: Ne. Měla jsem již příležitost natáčet s Českou televizí film "Moje pravda" v rámci cyklu "Nevinné lži". A občas se naskytne nějaká ta reklama...

Můžete čtenářům objasnit, jak jste se dostali ke spolupráci s mladým autorským filmařem Davidem Baldou?

Vítek: V listopadu minulého roku jsem se přišel podívat do kina Centrál v Hradci Králové na premiéru Davidova filmu Nebeský Srážce. Film se mi líbil a byl jsem moc nadšený z Davidových schopností a zvláště pak z toho, jak jsi jde za svým cílem a pracuje na sobě. Já od svých patnácti let psal scénáře a veřil, že někdy budou zfilmovány. Řekl jsem si, že Davida oslovím a zkusím mu některý ze svých scénářů nabídnout. Zkontaktoval jsem se s ním, sešli jsme se a David si hned na první schůzce vybral scénář, který jsem pojmenoval Pomsta…

Vilma: Mě oslovil Vítek - dostal na mne tip na dramaťáku v Jesličkách. A Vítek mne pak seznámil s Davidem.

David má opravdu potenciál, který by měl mít každý řežisér

David je průbojný filmař a v jeho věku s úctyhodnými výsledky. Jaké to bylo pracovat s takto mladým režisérem. Prozraďte na něho, jak si dokázal poradit s náročnými emotivními scénami a staršími herci?

Pomsta štábVítek: Naprosto s Vámi souhlasím. David je velmi talentovaný a vyspělý. Pro mě to byl veliký zážitek, protože David je navíc ještě velký profesionál. A myslím, že právě kvůli těmto vlastnostem, které jsem vyjmenoval, ho na place všichni respektovali. David má opravdu potenciál, který by měl mít každý řežisér, takže bylo úplně jedno, jestli popisuje situaci Vilmě, které je jedenáct roků nebo panu Bílkovi, který patřil ke starším hercům ve filmu. Vždy to vysvětlil skvěle a fungovalo to…

Vilma: Na Davidovi bylo od začátku zřejmé, že má zcela jasné představy o natáčení. V silných emotivních scénách se nás vždycky snažil dostat tam, kde nás chtěl mít. Na druhou stranu byl ale přístupný i nápadům od ostatních, občas se vytvořila i ta pravá tvůrčí atmosféra.

Jistě máte i oba divadelní zkušenosti? Jaké?

Vítek: Divadelní zkušenosti mám dlouholeté. Od malička hraji v Divadle Jesličky Josefa Tejkla, kde se potkávám i s mojí milou kolegyní z filmu Pomsta, Vilmou Dršatovou a poté už třetí rok působím v divadelním souboru Q10, který působí v Divadle Drak. Na mém úplném hereckém začátku mě divadlo moc nelákalo. Neraději bych hned natáčel filmy a seriály…atd. Teď, ale po pár letech strávených v divadle vidím celou věc úplně jinak. Myslím, že v divadle jsem získal obrovskou zkušenost a praxi a stalo se součástí mého života.

Pomsta trioVilma: Ano, hraji v Klicperově divadle ve Velké mořské víle, předtím jsem hrála ještě v Marilyn - překrásné děcko, ale tento muzikál měl již derniéru. Pak také účinkuji občas na mé "domácí" scéně - v Jesličkách. Zrovna nedávno jsme měli premiéru představení "Třetí sudba" - taková komediální pohádka o intrikách v jednom bláznivém království. Také moc ráda vzpomínám na představení "Marionety aneb malá sonda do duší, nejen hereček" - tam jsem si mohla totiž hodně improvizovat. Už jsme to představení dlouho nehráli, ale režisér mi slíbil, že bychom si to opět mohli někdy zopakovat, tak se moc těším.

 

Když jsme dotáčeli poslední scény filmu Pomsta, tak za mnou David přišel a vylíčil, že plánuje další velký projekt od kterého si hodně slibuje

 

Uspokojil vás proces natáčení a chtěli by jste v hraní ve filmu pokračovat?

Vítek:Uspokojil. Měl jsem během natáčení velké obavy, abychom udělali všechno přesně tak jak chceme a aby to působilo uvěřitelně. A nyní, poté co jsem několikrát viděl celý film i s hudbou, jsem velmi spokojený a nadšený z toho, že se nám to všechno podařilo splnit. Poctivě jsme na tom pracovali a já jsem přesvědčen, že podstivá práce se Vám vždycky vrátí. A hraní mě velmi naplňuje, takže určitě ano.

Vilma: Jednoznačně ano. Hraní mě hodně baví.

Na závěr otázka na autora scénáře, který si napsal roli na tělo. Vítku, jak jsi spokojen s převodem tvých myšlenek na plátno? Máš v šuplíku další zajímavé náměty či rovnou scénáře, můžeme se případně těšit na další spolupráci v tandemu Martinec – Balda?

Pomsta z filmu Vítek MartinecVítek: Ano, jsem velmi spokojený a nadšený, že vše vyšlo přesně tak jak jsem si představoval.  Když jsme dotáčeli poslední scény filmu Pomsta, tak za mnou David přišel a vylíčil, že plánuje další velký projekt od kterého si hodně slibuje. Zároveň mně nabídl jestli bych s ním opět na filmu nechtěl spolupracovat a nenapsal k němu scénář. Byl jsem rád, že byl David s mojí prácí na filmu Pomsta spokojen a dostal jsem takovou nabídku. Celou situaci ovšem David vyšperkoval, když mi o týden později nabídl i hlavní roli v tomto filmu, abych si mohl opět napsat scénář na tělo. A já Vám prozradím, že na tandem Martinec - Balda do kina určitě budete moci jít ještě jednou…

Vilma: No, Vítku, a co já? Kdy napíšeš něco taky pro mě? :)

Média