Amazon Studios otevírá brány nezávislým scénáristům

Autor:

Zvěsti o tom, že archaický filmový průmysl a jeho distribuce dostane tvrdý direkt, opět narůstají na vážnosti. Svědčí o tom i snahy amerického Amazonu, který mění vše, co bylo doposud zvykem a zcela vypaluje pole vlivných producentů, agentů a dalších, kteří vždy v tomto mediálním světě tahali za nitky.

AmazonAmazon, velký americký internetový obchod už měl dlouhou dobu spadeno i na film. To co začalo v roce 1998 koupením největší filmové databáze Imdb.com, pokračovalo v roce 2010, kdy založili své filmové produkční společnost Amazon Studios. To se nyní profiluje a soustřeďuje i na talentované nezávislé tvůrce a šije tomu na míru i další služby, jako třeba jednoduchý online trh s nabídkou audiovizuálního obsahu Amazon Video Direct.  

Celá divize společnosti Amazon Studios je zajímavá tím, že vyvíjí televizní pořady, filmy a komiksy z online přihlášek scénáristů a vyhodnocuje jej podle zpětné vazby jejich diváků. Vybraný a vyprodukovaný umělecký obsah je pak distribuován skrze novou platformu Amazon Video, což je digitální streamovací služba a velký konkurent Netflixu.

Toto nové studio, které vstoupilo na trh VOD obsahu, tak momentálně hledá a otevírá dveře talentovaným tvůrcům. Svůj dokončený scénář jim tak může poslat, bez nějaké vstupní diskriminace, téměř kdokoliv. Pokud je scénář vybrán, scénárista obdrží 10 tisíc dolarů, jestliže je vyvíjený scénář i produkován jako plno rozpočtový film, tvůrce obdrží už celých 200 tisíc dolarů. Pokud je scénář distribuován jako seriál, tvůrce dostane 55 tisíc dolarů a 5 % z prodeje doplňkové zboží k dílu.

Aby služba byla ještě pohodlnější, rozhodl se Amazon vytvořit i svůj speciální program, obdobu Final Draftu či CeltX. Jedná se o softwarové prostředí, v kterém spisovatel tvoří své scénáře. Základem je automatické formátování, které odlehčí v koncentraci na samotný příběh. Můžete jej sdílet se čtenáři, kterým důvěřujete a kterým dáte přístup. Pokračovat ve psaní můžete nezávisle na internetovém připojení s tím, že se verze online a off-line samy automaticky synchronizují. Přístup ke scénářům máte odkudkoliv a z libovolného zařízení typu tablet, telefon, počítač. Exportovat scénáře můžete do libovolných formátů včetně PDF.

Amazon zombieland 570x650Pokud už však máte scénář hotový nebo pracujete v jiném editoru, můžete využít možnosti poslat ho do Amazon Studios přímo, přes jejich web. Samozřejmě, že v anglickém jazyce. Konkurence je však obrovská. Studio v roce 2012 obdrželo na 10 tisíc scénářů a téměř 3 tisíce pilotů. 23 filmů a 26 televizních seriálů se dostalo do vývoje v roce 2013. Pod touto hlavičkou se realizoval například film od nezávislého ikony Spike Lee, atraktivní komediální drama Evlis a Nixon nebo seriál Zombieland.

V roce 2016 Amazon spustil ještě přelomovou novou službu, nazvanou Amazon Video Direct. Jedná se o platformu, která dovoluje profesionálním i nezávislým tvůrcům nahrát jejich film přímo na portál Amazonu Video. Snímek se tak dostane do široké nabídky a bude zobrazen pro všechny uživatele této sítě. Tvůrci tak obdrží podíl z prodeje díla. Tato služba je dostupná zatím jenom v USA, Británii a Německu a může spustit naprostou novou lavinu způsobu produkce audiovizuálních děl.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Média