Nominace na cenu nezávislého filmu Vortex 2016

Autor:

Ceny nezávislého filmu Vortex 2016, udílené v rámci festivalu Cinema Open, který se koná letos 3. - 5. listopadu 2016 ve třech městech. V Hořicích v Podkrkonoší, v metropoli východních Čech v Hradci Králové a v Červeném Kostelci v Podorlicku.

Desetičlenná porota složená z filmařů, redaktorů a spolupracovníků Unitedfilmu vybírala z 10 nezávislých filmů, které musely splňovat kritéria nezávislého filmu. To znamená, že filmy nejsou určeny primárně ke komerčním účelům, že se nejedná o výhradně studentské dílo a že zaručují autorskoprávní garanci definovanou právě Unitedfilmem, jako prvním v naší zemi. Vítěz bude vyhlášen v pátek 4. listopadu od 20 hodin v Biografu Na Špici v Hořicích v Podkrkonoší. Z rukou filmového hosta obdrží filmaři ocenění za nezávislý film roku – jenž zastupuje i režijní složku, cenu za nejlepší kameru a nejlepší scénář.

 

Nominované filmy na cenu Vortex 2016

 

Dvě slovaDvě slova, režiséra Štěpána Etrycha

Příběh Jakuba a jeho životní lásky Anežky začíná v Československu na konci 60. let. Ti dva se potkali ve vysokoškolské lavici: Jakub se do Anežky okamžitě zamiloval, ale marně hledal způsob, jak jí dát své city najevo. Hlavní roli ve filmu ztvárnil zkušený Miloslav Mejzlík. Všestranný filmař, Štepán Etrych, sklízí úspěchy se svými krátkými filmy i na zahraničních festivalech, film celý natočil, zrežíroval, sestříhal a k filmu složil dokonce i hudbu.

 

FantazmaFantazma, režiséra Lukáše Masnera

Netradiční lovestory, intimní příběh odehrávající se v kulisách tiché i tepající noční metropole. O jedinečném kouzlu okamžiku a napětí z přitažlivosti mezi introvertem a tajemnou dívkou v masce. Obrazově lyricky působivé obrazy má na svědomí autorský filmař Lukáš Masner, který na sebe upozornil již dříve celovečerním snímkem, road movie Hvězda padá na hubu, který natočil za pouhých 5 tisíc.

 

Hloubka ostrostiHloubka ostrosti, režisérského tandemu Lukáš Šimandl a Jaroslav Wagner

Příběh je o fotografovi, který se ráno probudí zbitý doma a postupně se mu vybavuje, že ho někdo v noci přepadl. Vyjde najevo, že fotograf byl najat, aby pořídil důkazy o nevěře jednoho zámožného podnikatele. Film se skutečnými fightery využívá působivé akce a slow motion. Lukáš Šimandl prodal své zkušenosti z Aikido street story, které už na internetu vidělo téměř milion diváků. Ústřední song k filmu složil raper Cavalier.

 

Kvalitní materiálKvalitní materiál, tvůrce Martina Doležala

Krátký komediálně laděný snímek, kde se představuje debutující nadějná herečka Pavlína Traxlerová. Příběh vás zavede do prostředí militantně založené party, s kterou se musí mladá dívka, přítelkyně jednoho z nich, chtě nechtě sžít. Martin Doležal je znám svými parodickými sériemi Vojína Arahose a po sérii horrorových snímků se opět vrátil ke komedii. Zvládá všechny tvůrčí profese, od scénáře, kamery, režie, střihu i hudební postprodukci.

 
 
LesapánLesapán, režiséra Pavla Soukupa

V opuštěné části lesa pytláci probudí tvora. V pohádkách se mu říká Hejkal, ale setkání s ním rozhodně nemusí skončit pohádkově. Zatímco se mu hajný Karel snaží přijít na stopu, Hejkal je blíž, než si myslí. Film režiséra Pavla Soukupa, který při studiu uměleckoprůmyslové vysoké školy tvoří své nezávislé filmy tak dobře, že za sebou nechává téměř všechny studenty ryze filmových škol. Syn známého dabéra režíroval filmy Perák nebo Třída smrti. Lesapán je již jeho několikátým hraným pokusem, ke kterému mu pomohl kromě jiného i crowdfunding.

 
Na konci záříNa konci září, režisérů Milana Cyroňe a Tomáše Uhera

Historické drama, jehož ústředním tématem je mobilizace v roce 1938. Pojednává o osudech Jana Holého, který je povolán v rámci mobilizace k obraně Československa. Velké téma pro velké plátno natočili nezávisle dva režiséři za pomocí vojenskohistorických klubů a producenta – jinak divadelního herce, Zdeňka Vévody. Za kamerou se vystřídala známá jména jako Jan Haluza nebo Lukáš Masner, střih má na svědomí i Andy Fehu.

 
PomstaPomsta, mladého režiséra Davida Baldy

Student Vojenské školy v Rusku se dostane do potíží, když se pozdě v noci vrací z hospody na internát a připlete se do potyčky s neznámým mužem. Snímek, který si nezadá s televizním filmem, teprve 16 letého tvůrce David Baldy, je natočen podle scénáře Vítka Martince, který ukázal svůj herecký potenciál i v hlavní roli. Film obsadil zkušené herce a dává první šanci ke zviditelnění i mladičké talentované herečce Vilmě Dršatové.

 
Prach a brokyPrach a Broky, režiséra Šimona Pešty

Banda legendárních loupežníků konečně ožívá bok po boku na filmovém plátně. Výpravný kostýmový snímek, který uspěl v crowdfundingové kampani vyprodal několik kin v ČR, včetně samotné pražské Lucerny. Druhý ze sourozenecké dvojice Peštů, Matouš, napsal k filmu společně s Vítem Filipovským scénář a zahrál si i jednu z hlavních rolí. Jeho bratr Šimon si zase odbyl svůj režisérský debut.

 
SnapshotSnapshot, režiséra Michala Orsavy

Sára pátrá po své kamarádce Petře. Zjišťuje, co nebo kdo stojí za zmizením její kamarádky a nachází spojitost se záhadným maskovaným mužem. Sára musí utéct před vynálezem, který stojí za zmizením mnoha lidí, a jeho nebezpečným konstruktérem. Thriller s prvky sci-fi vytvořil filmař Michal Orsava, jenž je autorem hlavních složek filmu, včetně režie a kamery. Zastupuje tak hrdě novou žánrovou vlnu, kterou u nás zastupují v podstatě jen nezávislý tvůrci a komerční filmaře nechávají hledět opodál.

 
V zajetí letokruhůV zajetí letokruhů, režiséra Jaroslava Berana

Otec, právě narozeného Janka, zasadí semínka stromu, který mu dal podivný stařeček. Janko v pokročilém věku zjišťuje, že jeho život je se stromem silně provázán, a díky dlouhověkosti stromu se dožívá neobvykle dlouhého věku i samotný hrdina. Poetickou náladu ve filmu beze slov má na svědomí Jaroslav Beran, který ve volném čase maluje na plátno. S kameramanem Alešem Grunzou si postavili vlastní studio i ateliér a poslední roky si odváží ceny z národní soutěže neprofesionálního filmu. Ukazují tak jasný odvážný směr mladých tvůrců.

 

Téměř všechny snímky lze zhlédnout ve všech třech městech festivalu Cinema Open 2016 (3.-5.11.). Více informací na stránkách festivalu.

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Média