Oceněné režisérské duo Uher – Cyroň točí film ze 14. století s Malým a Rumlem

Autor:

Ukázali své možnosti, nastal čas se posunout dál. Tak by se dal shrnout další posun režisérské dvojice Tomáš Uher a Milan Cyroň, kteří si odnesli Cenu nezávislého filmu za nejlepší scénář Vortex 2016. Nyní přichází s látkou na historické drama, které opět mají autorsky pevně v rukou.

„Vzhledem k realizační náročnosti jsme natáčení filmu odložili do doby, kdy budeme mít větší zkušenosti,“ sdělují tvůrci divákům a představují tak svůj nový projekt z období velké morové rány ve 14. století s názvem Pláč svatého Šebestiána. „Náročný projekt jsme oprášili a začali jsme příběh znovu promýšlet, představuje náš nejosobnější a dosud nejcennější námět,“ doplňuje Uher s Cyroňem.

Cyron Uher 11Tématem filmu je rasová a náboženská nesnášenlivost, zejména nenávist vnímaná jako stav, v němž lidé ničí sami sebe. „Naším cílem je vyjádřit se k současnosti prostřednictvím doby dávno minulé, baladický příběh se odehrává na území Svaté říše římské roku 1348 v době velké morové rány,“ dodávají. Hlavními hrdiny snímku jsou příslušníci rytířského stavu Gottfried a o generaci mladší Siegfried. Herecký ansámbl obsahuje populární jména: Ondřej Malý, Matouš Ruml, Jiří Štrébl a mnoho otestovaných jmen z předešlého filmu Na konci září, například Martin Sítek nebo Zdeněk Vévoda. Ve filmu se dokonce objeví i netradiční zvířata, kupříkladu sova či vlk.

V crowdfundingové kampani na Hithit.cz fanoušci snímek podpořili částkou 70 tisíc. Natáčení bude probíhat po celý rok 2017 a dokončení se předpokládá v roce 2018. Snahou tvůrčího týmu, do kterého spadá i nezávislý tvůrce a kameraman Lukáš Masner (Hvězda padá na hubu, Fantasma), je ukázat, že historický nezávislý film může vzniknout i za nízkorozpočtových podmínek. Předešlý jejich celovečerní počin Na konci září to dokázal, přestože se trestuhodně nedočkal větší publicity. Tak držme palce, aby nová tvůrčí vlna ukázala, že natočit nezávislý film má smysl.

Média