Kyselý dech již omámil stovky diváků

Autor:

Odvážný nezávislý horor z okolí Karviné úspěšně putuje republikou a sklízí pozitivní kritiku diváků, kteří se nechali omámit Kyselým dechem.... koho? To se dozvíte po shlédnutí toho díla na některé z nadcházejících projekcí.

kyselydech 01Hororový žánr nikdy o své diváky nouzi neměl a velmi se mu daří i v Evropském nezávislém filmu - fascinace  scénami, které v normálním životě neprožijeme a kreativita tvůrců, která nemá hranice, v tom hrají velkou roli. Co nám tvůrci představí? Jakou tvář mají naše nejtemnější touhy, kde je hranice únosnosti, na co ještě dokážeme se zatajeným dechem koukat a u čeho už musíme odvrátit zrak?

Kyselý dech je horor, který se nijak netají svou inspirací v tomto žánru, který je populární hlavně mimo doslech cizích uší. Samozřejmě, horor obsahuje spoustu subžánrů, od strašidelných filmů typu found footage ve stylu The Blair Witch Project až po brutální subžánr známý jako slasher, kde už je přítomno fyzické násilí, vraždění ostrými nástroji a psychicky narušené postavy. Právě slasher je Kyselému dechu nejbližší, vše co je pro něj typické, najdete i zde - a k tomu i něco navíc.

Příběh pojednává o dvou sestrách, které vyrostly na sledování filmů z VHS dabované po domácku jejich otcem. Dějově je příběh zasazen do začátku 90. let, kdy právě médium VHS mělo největší rozmach a filmy, které se k nám dostaly ze západu, učarovaly spoustě lidí. A právě Simča s Barčou se rozhodly, že se pokusí na otcovu BETA kameru natáčet vlastí filmy. V průběhu příběhu jsou již ve svém okolí známé a připravují natáčení dalšího projektu - potřebují jen obsadit roli hlavního záporáka, ovšem dostanou více, než očekávaly. Série nehod a náhod rychle začnou eskalovat a brzy se rozjede horská dráha plná únosů, pomsty a nechutných genetických experimentů.

kyselydech 02

Film napsal a režíroval Lukáš Bulava, rodák z Karviné, který se videotvorbě věnuje již deset let a tvorbě středometrážní / hororové od roku 2011. Svou předchozí tvorbou za svou svéráznost sklízí jak pozitvní, tak negativní kritiku, ale tak to má být - tento styl filmů není pro každého a je lepší mít byť malou, ale věrnou základnu fanoušků, než se snažit uspokojit každého.

Film byl natočen během roku 2016 právě v okolí Karviné a úvodní scéna ve videopůjčovně ve městě Tišnov, kterou vystavěl místní sběratel Petr Svoboda, jehož sbírka byla právě použita jako dekorace. O postprodukci se postaral Tomáš Pletnický a jeho studio Digaz, kde také vznikla hudba k filmu.

Premiéru si film odbyl v kině Centrum v Karviné, součástí byla i výstava pražské umělkyně Lusi Lu a taneční vystoupení místní dance skupiny Nicolas Dance Unico, která si pro tuto příležitost připravilo speciální retro set. Projekci také předcházela série VHS upoutávek filmů distribuovaných legendární společností Intersonic. Do zaplněného kina dorazili diváci z celé Moravy. Film si mohl kdokoli zakoupit na místě na Blu-Ray. DVD, nebo VHS.

Premiéra již proběhla 10. 12. roku 2016, ale lze ho vidět i na dalších projekcích, naposledy byl k vidění v kině Hutník v Kladně na Klapce. Další projekce proběhnou v následujících dvouch termínech (online distribuce zatím není v plánu):

21.4. elevenclub, Brno od 20:30

22.4. klub Tyjátr, Svitavy od 20:00

Média