Kino Luník v Červeném Kostelci hostí filmovou soutěž pro kraj Královéhradecka

Autor:

Klikatá cesta lesem a před sebou údolí v kterém leží město Kostelec, ten Červený, východočeský, který jako tradiční město folklóru přivítá další lidovou tvorbu. Podobně kinetickou, tvořenou s vášní a energií, avšak neopakovatelně usazenou trvale na fyzickém či virtuálním nosiči, který podrží své poselství pro několik generací.

KS2017 3Většina těchto filmových děl si odbude svou premiéru na filmové soutěži pro Královéhradecký kraj s názvem Český videosalon, která je na spadnutí a odstartuje tuto sobotu 8.dubna 2017 v moderním kosteleckém kině Luník. Do soutěže se letos přihlásilo 18 snímků celkem 15 autorů. Nejvyšší zastoupení má tradičně Hradec Králové, v závěsu za ním Nové Město nad Metují a Náchod. Žánrově jsou snímky ve vyrovnaném gardu, dokument, hraný film a reportáže, tradičně nejmenší zastoupení mají experimenty a videoklipy. V porotě se objeví novic, kameraman známých seriálů Tomáš Drdácký, doplní ho již otřelá porotkyně a dokumentaristka Slivie Dymáková a zkušený televizní režisér Petr Bělík, který bude na soutěži podruhé.

K soutěžním filmům. Na úvod je dobré pochválit ty nejpilnější, jimiž se stali poněkolikáté v řadě Jiří Horák s třemi snímky a nezlomný „skaut s kamerou“ Karel Pokorný, který opět ukázal na svých dvou filmech svůj čestný a utříbený názor.

I.blok 10:00: Groteska, Tři sestry nebo dokument z expedice

První blok otevírá reportáž Jiřího Horáka z Hradce Králové o letadlové lodi New York, která je plná zajímavých vojenských exponátů. Druhým snímkem je vtipný parodický videoklip na hudbu kapely Tři sestry od Josefa Novotného. Bestiální žena v domácnosti svým chtíčem ruinuje řemeslný cech v republice. Pokračujeme pěknou podívanou z horského prostředí od Michala Martinka. Dokument z expedice na starých Jasankách a s replikou Nansenových saní mapuje 120. výročí prvního zimního přechodu náhorní plošiny Roaldem Amundsenem. Hraná groteska Piano od Dana Pfeifera navazuje volně tematicky a ukazuje cestu dvou horolezců za pianem na skalní vyhlídce. Předposledním snímkem prvního bloku je reportáž Ruina zmiňovaného a pozorného Karla Pokorného z Nové Paky, který sledoval, jak se vyvinula nebezpečná situace s demolicí objektu v centru jeho města. Následuje hraný středometrážní snímek Muž se zjizvenou tváří dvou Lukášů, Číhara a Rybky z Hradce Králové. Pojednává o hlavním hrdinovi, což je spisovatel, kterého však brzdí neschopnost vymyslet dobrý příběh. Rozhodne se proto nalézt inspiraci v činech sériového vraha. Zápletka jak z velkého thrilleru  zakončí první projekční blok.

KS2017 4II.blok 14:30: Dokument o Kostelci, příhody šneků nebo protržená přehrada

Druhý blok načne soutěžní přízrak, kterého ho nikdo osobně na soutěži neviděl, avšak vždy obsadí nějaké to místo na výsledkové listině. Martin Bohadlo, herec, lačný po filmovém řemeslu vám ukáže, jak je to s předsevzetím přestat kouřit a začít žít zdravě v komedii Smyčka. Jaroslav Černý potěší milovníky rybolovu svou chytlavou reportáží z výlovu opočenského rybníku Broumar. Skautská historie v Nové Pace se pyšní nejen bohatou činností, ale úcta k bratřím, kteří již nežijí, je samostatnou kapitolou. Do té přispěje velkou měrou již několikrát zmiňovaný Karel Pokorný. Reportáž z ledového přírodního království ve Vysokém Chvojně přivezl jako svůj druhý snímek Jiří Horák a prozradíme, že s touto reportáží dokonce zvítězil i v anketě naší veřejnoprávní televize. Velkou premiéru si mezi dospělými odbude Petr Hejzlar, domácí tvůrce, který natočil experimentálnější formou dokument Všechny barvy Kostelce o svém rodném městě. Jako další uvidíte fiktivní příběh dvou šneků, který natočil a zpracoval proslulý Jaromír Schejbal z Rychnova nad Kněžnou. Tu a tam se stane, že se porotě netrefí do vkusu, ale jinak platí, že co jeho reportážní nebo dokumentární film, to nějaké ocenění za výběr látky a za pohotovou kameru. Blok uzavírá precizně vystavěný dokument o přípravě a výstavbě přehrady na Bílé Desné a o jejím protržení před 100 lety. Za snímkem stojí pečlivý tvůrce Jan Vačlena, který do studnice vodohospodářské tématiky nepřispěl rozhodně poprvé. Připomeňme jeho snímek s názvem Do kopce voda neteče. Zasloužil by za to už velkou odměnu, třeba pojmenování nějakého slepého ramena nebo by se možná ujalo Vačlenovo nábřeží.

KS2017 1III.blok 16:30: Vášnivý sběratel, kohoutí zápasy a fantasy 

A jsme již ve třetím bloku, který je napěchován zajímavou tvorbou. Začíná hraným filmem Lukáše Roubíčka s názvem Game Over. Mladí herci zde rozehrají plejádu konfliktů. Velkou podívanou završí své trojité zastoupení Jiří Horák. Tentokrát s dokumentem z jeho cesty po Las Vegas. Pokud si to spojíme s návštěvou New Yorku z jeho prvního filmu, zjistíme, že si Jiří vyrazil na exkluzivní výlet za oceán. A přidejme mu k dobru, že se s krásnými momenty podělí i s diváky a dodá k tomu i nějakou tu zajímavost. Trefou do černého je letos medailonek Miroslav Šolce o zajímavém sběrateli techniky, který diváky svou vášní doslova vtáhne do svého království. Tvůrce z Police nad Metují se řadí mezi ty nejlepší filmaře v kraji, kteří dokážou svědomitě a nadčasově dokumentovat dění okolo sebe. Neoplývají možná tou nejlepší televizní technikou, ale nahradí to svým zápalem, upřímností a vnímavostí. Tvůrce dalšího filmu není třeba představovat. Miroslav Trudič z Náchoda, kdyby žil na britských ostrovech a nevládla ve společnosti komerce, obdrží za své úspěchy v neprofesionálním filmu jistě nějaký šlechtický titul. Jeho snímek, Dva se perou a třetí bere, opět diváky potěší, neboť zase těží z dobře připravené dramaturgie, která povýší obyčejnou reportáž o patro výš. A jsme u posledního titulu soutěže, který nás přenese do světa fantazie a her. Dračák Petra Neumanna, rovněž z pohraničního města Náchod, okouzlí svou kamerou, pěknou výpravou a slušnými hereckými výkony začínajících i zkušenějších herců. Více už prozrazovat nebudeme, protože na plátně velkého kina si příběh jistě užijete. Snad jen dodáme, že je to první díl ze zamýšlené filmové trilogie a na tu další momentálně shání podporu.Ceny koláž

Boj o postup a hodnotné ceny

Všechny snímky bude odborná porota rozebírat ve dvou rozborových seminářích a soutěž dospěje ke svému rozuzlení v sobotním večeru, kdy dojde k vyhlášení výsledků a předání věcných cen. Najdete mezi nimi velkou Full HD LED televizi, 4K sportovní kameru, značková sluchátka a selfie tyč. Porota deleguje postupové snímky na celostátní soutěž, které obdrží za svůj úspěch pamětní plaketu. Žádný tvůrce však nevyjde naprázdno, už při ranní prezenci obdrží dárek v podobě filmového trička a pozornost ve formě náhrady cestovného. Součástí filmového mýtingu bude otevřený kino bar a v hlavních přestávkách i možnost teplých pokrmů v nově otevřené restauraci u Divadla J.K. Tyla v centru města. No a diváci si jistě v barevném programu najdou snímky, které je zaujmou. K tomu mohou bezplatně přihlížet i odborným rozborům filmů, z nichž si lze mnohé poučné odnést. Kino Luník otevírá své dveře již od 9:30 a pro zájemce bude i připravena exkurze do kinokabiny.

Programová brožura soutěže ke stažení v PDF


Brozura2017 min