Psi Páně aneb Sněz ten film ve vybraných kinech

Autor:

Dokumentární film k 800. výročí založení řádu dominikánů vstoupil začátkem roku do své kino sezóny a pokračuje dalšími projekcemi.

Snímek Psi Páně je nejnovějším kouskem režiséra Jonáše Vacka, rodáka z Lipníku nad Bečvou. Dokument se na řád dominikánů dívá z trochu jiného pohledu, vznikal během loňského roku a klade si za cíl oslovit širší veřejnost.

Psi paneKdo to jsou dominikáni a co tady v 21.století vůbec dělají? Jejich hlavním posláním je hlásat křesťanskou víru. A být s člověkem dnešní doby. Režisér divákům přibližuje: „Diváci, kteří přijdou na klasický dokument o řádu a budou se chtít dozvědět faktické informace, budou asi zklamáni. Snažili jsme se, aby to celé bylo dost osobní, aby to dominikány ukazovalo opravdu takové, jací jsou. Ne dokonalí, ale lidi z masa a kostí,“ praví Jonáš Vacek.

Dokument se mimo jiné zaměřuje na tři témata, na kterých křesťanství stojí a která sama o sobě vyvolávají otázky a kontroverzi - křest, eucharistii a zpověď. „Máme za sebou již několik projekcí (Olomouc, Přerov, Prostějov, Uherský Brod, Zlín, Košice..). Ohlasy jsou k mému velkému uspokojení, emotivní. A to jsme chtěli. Většinou se film líbí, a nebo jej diváci vůbec nepřijmou,“ svěřuje se režisér.

A co o dominikánech může říct autor, který se s nimi dokázal během natáčení sblížit. "Dominikáni mě dostali vždy, když jsem tam přišel. Narazil jsem u nich na otevřenost, která mě opravdu překvapila. Někdy jsem se styděl, někdy jsem se divil. Natočit o nich klasický dokument, by bylo to poslední, co by o nich opravdu vypovídalo,“ naznačuje své umělecké myšlenky Vacek a dodává: „Je krásné, že se nám lidi sami ozývají, že by chtěli film ve svém městě promítnout, to je pro mě jako tvůrce veliká radost. A už jsme domluveni i s Českou televizí, že dokument chtějí a nakonec film určitě vyjde i na DVD.“

S tvůrcem Jonášem Vackem přinese v nejbližší době zajímavý rozhovor.

Nejbližší projekce filmu:

 psi pane white web22. dubna 2017 v 16:00

Bratislava / Malá scéna STU - Bratislavské Hanusové dni

23. dubna 2017 v 17:00

Zašová

25. dubna 2017 v 19:00

Kroměříž / Kino Nadsklepí

14. května 2017

Zlín / Golden Apple Cinema

31. května 2017 v 19:30

Praha / Městská knihovna

10. srpna 2017

Lipník nad Bečvou / Letní kino KD Echo

Média