Generace film: Zdařilá díla Náchodské Prima sezóny

Autor:

Děti digitálního věku a internetu jsou dnes obklopeny přístroji, které jim dovolují snadno, už od předškolního věku, pracovat se záznamem skutečnosti. Stejně tak se orientují v obsahu na síti, kde si během pár dotyků prstem naleznou požadovanou informaci.

NPS 17 Compose your world02DNA filmu v těle

A právě tato generace dorůstá do věku, kdy zkouší experimentovat i s vážnějším filmovým vyprávěním. Toho byla svědky i porota na 11. ročníku studentské filmové soutěže Náchodská Prima sezóna, a to dne 10. května v druhém sále kina Vesmír.

Mnohdy pramení úkoly z hodin výuky, leckdy se stane inspirací natočit film i vlastní iniciativa. Na soutěži se kromě filmově zaměřených vyšších odborných a středních škol, objevovaly i hojně práce studentů běžných středních škol nebo gymnázií. A ne vždy byl rozdíl v dílech patrný, jak by se předpokládalo. Dá se proto s lehkou nadsázkou konstatovat, že dnešní mladá generace má kinetické vyjádření audiovizuálního sdělení uloženo již hluboko v DNA. To co se museli jejich rodiče těžce učit, shánět si odborné materiály a v neposlední řadě draze investovat do techniky, mají oni téměř lusknutím prstu.

Na soutěži se promítalo celkem 33 snímků, které byly vybrány předvýběrovou porotou z celkem 52 přihlášených. Kategorie byly rovnoměrně zastoupeny, kromě animovaného filmu, který je tradičně obsazen sporadicky.

NPS 17 Compose your world01

Prima objev sezóny: Filip Alex Svoboda

Mezi tvůrci a tituly se na soutěži daly nalézt i mimořádné výsledky. Začněme kategorií reportáže. Z nich hned dvě stály za velkou pozornost. Compose your world Filipa Alexe Svobody z Brna a Moje oči viděly Jakuba Gabrhela z Ostravy. Oba dva tvůrci lyrickou mozaikovitou formou přenesli na plátno emoce a atmosférické žánrové záběry z jejich pobytů v zahraničí, potažmo v horách. První jmenovaný navíc kromě působivé hudby přidal i chytrou dramaturgicko zvukovou rovinu. Výsledkem tak v obou případech byly podmanivé útvary, které těžily ze světelných atmosfér, světla a stínu, barevných valérů, pohyby kamery či malé hloubky ostrosti. S podobným konceptem přišel i snímek Stíny lesa Pavly Mitašové, který také patřil mezi to lepší na přehlídce. Sázel na romantickou vrstvu dvou zamilovaných lidí ve stínu, doplněné o obrazovou esej z lesa, ale přeci jenom kvalit prvních dvou děl dosáhnout nedokázal.

NPS 17 Compose your world10Z hraných filmů nejvíce zaujal film Kolem nás, opět Filipa Alexe Svobody. Jeho druhé dílo bylo částečnou parafrází na tetralogii Godfreye Reggia s precizně komponovanými záběry s vnitřním pnoucím dějovým kontrastem a emočním přesahem. Tvůrce se tak zařadil mezi objev soutěže a bude zajímavé jeho tvorbu sledovat nadále. Dále z kategorie fabulovaných zaujalo skvěle žánrově natočené Ráno Lukáše Ganišina z Prahy, kde se projevila i signifikantní hlavní hrdinka, která se baladicky probudila osamělá v lese, stíhaná záludným stihomamem – výtečně natočenými makro záběry plazů. Svým scénářem a hereckým provedením nejvíce oslnil Beran na klíček Anny Korecké z Brna. Oba dva hlavní hrdinové měli potřebnou energii a provedli zajímavou myšlenkou dětského světa. Škoda, že snímek postrádal řemeslnou kvalitu a estetiku filmového obrazu z předešlých filmů. Zájem si zasloužila i Výměna Teodora Alabazova z Prahy za monochromatický příběh záměny dvou pohlaví, kde se podařilo i bez mluveného slova docílit vnitřní disharmonie a napjatosti děje. Za zmínku stojí i slušně zpracovaný Game Over Lukáše Roubíčka z Hradce Králové, za sociálně závažné téma o závislosti na počítačových hrách, dále hravá Generace Michaely Kristkové za námět k vtipné generační satiře, kde mj. i režisérka projevila herecko-žurnalistické nadání a thrillerový My sister Kamila Ansorgeho z Božanova, za žánrově poctivě odvedené obrazy snímku o dvou sestrách a sebevraždy jedné z nich.

NPS 17 Compose your world07

NPS 17 Compose your world03Dokumenty na úrovni televize

Z dokumentu se na soutěži objevilo několik děl, které se svou kvalitou přibližují televizním produkcím. Zejména Hora Anežky Horové a Denisy Piskorové z Prahy o životě akademického sochaře Stanislava Hory, dobře doplněná o integraci uměleckých děl umělce v podobě dalších obrazových rovin. Nepoznáte na filmu, že ho dělali teprve dospívající tvůrci. Dále zazářila výborně vytvořená Loutka Denise Davida Procházky o podstatě loutkového divadla a jeho formách, dokonce i se sondou do práce slavného loutkáře, režiséra a animátora Jana Švankmajera. Zaujal i didakticko-historický Krčmov – Feldkrechsen Lukáše Rybky z Hradce Králové. Mladý tvůrce zde prokázal cit k tématu a velmi přesně historicky zmapoval osud již neexistující vesnice v Sudetech. Dále svým tématem potěšil i Záchranář z hlubiny, tria Novotný, Kadečka, Petrus z Prahy, kteří vytáhli na světlo skromné a zapomenuté hrdiny, záchranáře z tehdejších uhelných dolů. Svou výpovědí se stal zapamatovatelným i dokument Matvej / Elisabeth od Efima Groutského, o názorové výpovědi mladých Rusů žijících v Praze – bohužel mu však chyběl přehlednější a logičtější rámec. Další dokument, Malý svět kávy Radoslava Penkova z Prahy, porota pochválila za důsledné představení tématu kavárenství a přípravy kávy. Dokument Urbex Vojtěch Rademachera měl svým námětem blízko k podobnému výsledku, jen nuzná příprava tomu zabránila. Výsledný tvar tak stál na hranici publikovatelnosti v kategorii dokumentu, blíže měl ke krátké reportážní sondě.

Animovaný Pakůň nejlepší

NPS 17 Compose your world09Animované snímky v oblibě poroty zastupoval lyrický epigram, Pakůň Michaely Šolcové z Plzně, kdy velmi příjemně překvapil iluminační technikou barevné kresby a také Pověst o bílé paní, Jana Stěhuleho z Plzně, kde se projevila zajímavá kombinace loutkové animace a klasické tužky, bohužel nevyšla jen hudební stránka díla, která nekorespondovala s atmosférou na plátně.  

Slunce svítí, malebné město s dominantou zámku ční nad festivalem, inspirovaný slavným náchodským rodákem Škvoreckým. V ulicí květnový jarní ruch. Ne všechno však, na soutěži tohoto typu, je pozitivní. Prvním problémem je kategorická nevyrovnanost snímků. Není zcela optimální, aby mezi sebou soutěžily snímky oborových škol a těch neoborových. Soutěž, kterou Prima sezóna je, by daleko lépe slušela kategorie školních a neoborových filmů, vznikla by tak důležitá půda, která by posloužila mladým lidem k první prezentaci svých děl bez pedagogického vedení. Studenti vyšších filmových škol prominou, jejich ambice by měli sahat výš.

NPS 17 Compose your world08Druhou věcí je nezájem publika. U festivalu studentské tvořivosti je smutnou realitou, že samotní studenti, žel včetně pedagogů, nejeví zájem v podoře svých kolegů umělců. A neplatí to jen o filmu. Divadlo, fotografie, zpěv by mohl vyprávět, pokud nepočítáme slavnostní zahájení nebo vystoupení větších skupin. Ale taková je bohužel doba, nabídka převyšuje poptávku a mladí umělci nemají na růžích ustláno. Mohou všechno, ale potřebný zájem chybí. Věřme, že se situace bude postupně měnit k lepšímu a že natočit pro studenty film, bude mít jednou větší smysl, než doposud.

 Výsledky filmové sekce NPS 2017

 

 

Média