Narušitel se blíží! Balda dokončuje svůj dobový film o pilotech za socialismu

Autor:

David Balda je ve svých 17 letech na konci natáčení svého posledního filmu s názvem Narušitel. Natáčení, kde je kladen důraz na historickou přesnost, rekvizity a stylizovanou světelnou atmosférou je pro Davida velkou zkouškou.

Narušitel 2Jak už jsme několikrát informovali, David Balda je sice teprve filmařský junior, ale nejde o senzacechtivou personu, filmu se věnuje už od gymnázia, natočil několik hraných filmů, dokumentů, má za sebou i primát z celostátní filmové soutěže mezi dospělými. Pro Eurozprávy se David Balda svěřil, jak obtížné je film dodělat. “Náročnost jsem předpokládal po zkušenosti s minulými menšími projekty, avšak u tohoto filmu je to znásobeno historickou přesností, rekvizitami, kostýmy atd.“

Že natáčení snímků není jednoduché po finanční stránce, dokládá i jeho zkušenost. „Producentsky jsme si samozřejmě prošli i nečekanými zklamáními od některých lidí, ale na druhou stranu jsme byli příjemně překvapeni pomocí a ochotou lidí hlavně z oblasti letectví, kde nám vzniklo mnoho nových přátelství,“ s nadějí dodává mladý režisér.

A co kromě kvalitního hereckého obsazení jeho dobovka potřebuje? „ Atmosféra, která na diváka působí je dle mého názoru jednou z nejdůležitějších složek filmu a proto se snažím do posledního detailu splnit své představy o scéně, vytvořit zajímavé a tajemné nasvícení. Právě nasvícením můžeme ovlivnit vyznění celé scény, zda bude vypadat tajemně, komediálně, hororově nebo napínavě. Atmosféra se dá ovlivnit vlastně každým prvkem filmu (zvuk, hudba, herecké výkony, lokace, atd.), a tak je potřeba sladit vše dohromady, případně jednou složkou podpořit ty další a motivovat všechny na place, aby odvedli co nejlepší práci s co největším zápalem,“ rozvíjí své myšlenky filmař.

Kromě leteckých záběrů snímek bude obsahovat i scény s početným komparsem, například občanskou stávku v roce 1989. V prosinci budeme mít Narušitel poslední klapku a poté se štáb odebere do střižny. V kinech bychom mohli snímek vidět v roce 2018.

Předchozí článek o filmu Narušitel

Narušitel
Rozhovor s Davidem Baldou na eurozpravy.cz