Vzniká dokument o slavné dekádě rychlodabingu

Autor:

Karvinský režisér Lukáš Bulava, po natáčení horrorového brakového snímku Kyselý dech, zabředl do vod dokumentu a s kolegy připravuje nezávislý film s názvem Králové videa, který pojednává o zašlé slávě tehdejšího amatérského dabingu.

Králové videa 1„Tento projekt vznikl ve spolupráci s Petrem Svobodou, se kterým jsem se seznámil právě skrze rychlodabing a rozjeli jsme společně pátrání po těchto známých, či anonymních rychlodabérech. Připadáme si jako malí kluci, kteří podnikli výpravu do pravěkých časů,“ s úsměvem k natáčení říká Lukáš Bulava.

Asynchronní jednohlasný simultánní dabing provázel konec 80. let a kraj 90. let, jako éru pirátských VHS kazet, které nabízely dosud nedostupné tituly. Zejména hlavně tzv. béčkové filmy, brakové filmy, akční, horory nebo erotické filmy.

„Kdysi nám nikomu nepřišlo, že ten obraz a zvuk jsou v příšerné kvalitě a že ten dabing je pozadu či brutálně mimo děj,“ vzpomíná tvůrce. Občas se dabérům stalo, že se stačili při dabování z fleku opít a ke konci jim nebylo rozumět. Zatímco se česká škola, zejména ta barrandovská, snažila o co nejkvalitnější podání s národními umělci, pirátští dabéři si vzali vzor z našich polských sousedů, kde se jednohlasný dabing používal i na nejvyšší televizní úrovni. A přidali k tomu kus neodbornosti, rychlosti a nezapomenutelný výsledek rámoval zvukovou magnetickou stopu videokazet po celé roky a putoval po celé republice. Našli se však i někteří, kteří si provedli přípravu a byli schopni své kazety Betamax na svém drahém vybavení i vrátit a chybný úsek opravit.

Králové videa 2Dost často šlo o nahrané filmy z německých televizních kanálů, nebo z originálních kopií ze západu. Nejžádanější byly filmy s hollywoodskými a akčními hvězdami jako je Schwarzenegger, Stallone nebo Van Damme. Je nevyřešenou záhadou, kolik lidí se na tehdejším černém trhu na dabingu podílelo, mnoho z nich jich pracovalo anonymně. „Momentálně máme natočeno devět lidí, kteří se nějakým způsobem podíleli na rozvoji onoho fenoménu videa. Tohle téma je pro nás bez debaty srdcovka a pevně věříme, že hotový počin zaujme jednak pamětníky a třeba i novou generaci,“ dodává režisér snímku Lukáš Bulava.

Do filmu se jim podařilo dostat i známá jména, spjatá s tehdejším fenoménem - Ondřej Neff, Dana Hábová, Josef Šedý, Roman Holý, František Fuka, Petr Šaroch. Nezbývá, než se těšit na dokončení tohoto zajímavého nezávislého dokumentu o tématu, který ještě nikdo do podobné hloubky neprobádal.

Článek v tisku