Mise open source: Nátlak vrcholí

Autor:

V našich článcích jsme vás již dříve informovali o technických meznících filmu, které pomohli vzkřísit oblast nezávislého filmu a uniknout tak z drápů finančníků, upozorňujeme na falešný svět komerčního umění, kritizujeme postupy velkých korporací. Naopak jsme ukázali nové trendy v oblasti produkce, kde se postupně ujímá vítaná modularita a také vás seznamujeme postupně se světem svobodného výrobního filmového řešení.

Nebezpečné signály

Svět se zrychlil, vývoj jde dopředu, ale nepodlehněme falešné iluzi, že to s námi všichni myslí dobře. Možná někdy i opravdu myslí, ale chtějí za to svoji daň. A poslední signály velkých výrobců jsou povážlivě nebezpečné.

Posuďte sami, nemusíme se přece hned upsat Mefistovi svou krví?

Obor filmu i techniky je plný dynamického vývoje. S čím si dříve filmaři vystačili i na půl století, formou mechanické kamery s pásem celluloidu, obyčejnými nůžkami a promítačkou, je dnes otázka jen několika málo let. Běžný výrobní řetězec pro film a video vystačí uživateli maximálně 3-5 let, další roky se potom berou jako přestupní období, kdy je potřeba články nahradit. Pokud tak neučiníte, vaše tvorba ztratí lesk, snímek požadované parametry a možná přijdete i o své diváky, kteří zhýčkaně očekávají co nejvyšší obrazovou kvalitu a vysokou přidanou produkční hodnotu, jako vysoké rozlišení, záběry v pohybu, z výšky, z netradičních míst. Stejné nároky si kladou i distributoři a poskytovatelé vysílání na parametry obrazu, nemluvě o umělecké šabloně.

FS5 Inferno 9

Technický pokrok ano, ne obchodní strategii

Je v pořádku, že se tento dynamický tvůrčí břeh snaží přiblížit vzoru drahé, zejména fabulované kinematografie. Právě proto se drahé vybavení, na které bylo dříve potřeba aeroplán, vrtulník, kamerové plošiny, jeřáby, koleje a velký štáb, důmyslně nahrazuje levnějšími polo či plně automatickými stroji, jako jsou kamerové drony, gimbály, slidery, motorické hlavy apod.

Co už tak úplně v pořádku není, jsou marketingové strategie velkých firem, které opouštějí od zvyklostí prehistorické směny (kus za kus, peníze za zboží) a snaží se uživatele uvázat formou licencí, předplatných apod. A tady podle nás číhá ono nebezpečí, které může zpříjemnit život bohatým, ale chudým udělat z kreativní činnosti peklo. Totiž okruh, kde vás někdo k něčemu zavazuje, se podivně rozrůstá. Dříve šlo maximálně o software, což se dalo přežít, dnes už to přechází i do kamer, úložišť, online serverů apod. Výrobci jako Microsoft, Adobe, Sony stupňují svou strategii a v závěsu číhají další. Jakoby chtěli utopistickou vizi, že nám v tomto světě nic nepatří, dovést do absurdního konce. A nejvíce ohroženou skupinou jsou právě svobodní tvůrci. Čtěte dále a uvidíte.

Videowisconsinstudio.tifŠok č. 1 – licence na záznam

Pokud pomineme dnešní džungli v legislativě a špatné návyky uživatelů v chudších zemích, kam spadáme i my, v oblasti nelegálního software, máme modelový příklad filmaře tohoto typu: uživatel si vyhledá podle parametrů přístroj, který by mu vyhovoval. Nevěnuje až tak důkladnou pozornost v nepřehledných formátech, v kterých kamera pracuje a obraz ukládá a nechá se ošálit propagačními materiály. Kameru začne používat a zjistí, že aby využil všechny funkce, rozlišení, bitovou a barevnou hloubku, je zapotřebí dokoupit licenci na kódovací algoritmus, tzv. kodek. Proč to nezapočetli do ceny kamery, pomyslí si?

Šok č. 2 – omezená životnost

Přesto licenci zakoupí a diví se po druhé. Je možnost jej koupit pouze na omezené časové období, v opačném případě je věc velmi nákladná či zhola nemožná. Zakoupí si licenci na jeden rok a skřípe v zubech, že ho neplánované výdaje budou čekat napřesrok znovu. Ale co. Začne s kamerou pracovat a zjistí, že jeho hardware na kameru nestačí, přestože si kdysi pořídil software za nemalou korunu, který má bohatou zásobu podporovaného rozlišení a kodeků, zdánlivě dopředu na mnoho let. Investuje tedy do hardwaru s tím, že oživí software na novém výpočetním koni. A ouvej. Začne to už nepříjemně operačním systémem, který není zadarmo a který by teoreticky ani ve střižně nepotřeboval a končí tím nejdůležitějším, software, který jako na potvoru nepodporuje nový hardware, onen operační systém nebo je nutný upgrade pro práci se záznamem nové vymodlené kamery.

Šok č. 3 - časové předplatné

Náš člověk tedy musí sáhnout po nové verzi, levnější upgrade se na něho nevztahuje, pracoval s ním více jak několik let. A údiv číslo tři. Software nelze zakoupit natrvalo. A opět skloňujeme předplatné. Selský rozum indikuje, že se to přeci nevyplatí. Bohužel diktát výrobce je neúprosný, ber nebo nech být. Poohlédneme se jinde a věc se zdá být podobná, snad se tyto strany dohodly, že změní zvyklostní model. Zdá se, bohužel, ale dokažte jim to. Musíme se podvolit. Pokud vás při konání sleduje s kalkulačkou drahá polovička, nastal problém. Přešvihl jste rozpočet a máte co vysvětlovat. Ale jsme přeci filmaři, tvůrci a jsou to pro nás základní výrobní nástroje. Musíme to mít.

Rovnice k vyšším ziskům

Smutným faktem, je, že váš protějšek se rozčiloval oprávněně. Celý tento způsob je totiž až s klamavým přídechem nastaven tak, aby generoval vyšší zisky a konečně se něco udělalo s obrovskými úniky formou pirátského softwaru. Předplatné, stejně jako časté updaty, navíc skvěle informují výrobce o údajích a byznysmeni mají věc takzvaně pod kontrolou.

Asi se tady sluší zastat podnikatelsky smýšlejících lidí, že firmy musí vydělávat, generovat zisky, na oplátku investují od vývoje, výrobních linek a neustále své vybavení vylepšují. Je to pravda, do jaké míry jde o větší výnosy a do jaké míry o čistý zisk, který finanční skupině umožní další aktivity, můžeme vést spory. Jedna věc je však jistá. Za nekonečně dlouhou éru zneužívání placených služeb piráty, je to taková malá odplata a změna pořádků. A my si musíme zvyknout.

Open source 3

Stupňující se nátlak

Takže shrnuto, připravme se na výdaje širšího druhu. Za nákup, licence a předplatné. Bohužel i tam, kde nás to dříve ani nenapadlo. A to v případě záznamu, kamer, gripu, publikování. A bohužel ani pomyslný velký bratr, který láká masy na video úložiště, kde mohou své věci i jednoduše editovat, věc nezachrání. Neboť je jen otázka času, než závislá stáda začne po drobných využívat, jak už se tomu ostatně i děje. Formou nenápadné monetizace či vnucené reklamy. Jsou to prognózy, jež vyvolávají až úzkost.

Šance pro budoucnost

Ale naštěstí, ne každý smýšlí takto. Věřte nebo ne, po celém světě existuje komunita tvůrčích lidí, kteří se pouštějí bezhlavě, energicky a bez nároku na honorář do tzv. sledovací mise. Sledují trendy velkých výrobců a snaží se ve stejném duchu nabídnout svobodné řešení, pod hesly jako je open source, otevřený software, vlastní firmware, modulární hardware apod. Čas od času k tomu přidají i revoluční a originální nápady, které jim ale stejně vždy vezmou ti starší a bohatší. Ale díky nim vděčíme za to málo svobody, která ještě u velkých firem zbyla. Považte, kde jinde vznikl nápad na otevřený kodek, software nebo modulární kameru? U velkých konglomerátů určitě ne.

Proto, otevřme oči, za mediální komerční krustou stojí opravdoví přemožitelé času. Žijí nejen, aby brali. Jejich princip je zcela obrácený, než na kterém stojí ten tržní. Používej zdarma, pokud nemáš. A pokud máš a jsi spokojen, přispěj. Nikdo tě nesleduje a používej jej libovolně. Zní to jako z pohádky, je to jako ostrov naděje, kde morální a umělecké ideály vítězí nad diktátem a chamtivostí.

A právě to je open source, svobodná a vždy otevřená cesta.

Open source 1

 Postprodukce filmu v Open source

Foto: opensource.com, napatech.com, newsshooter.com, Axiom

Média