Nastal definitivní konec pro Blu-ray

Autor:

Blu-ray přišel jako další vývojový krok po DVD. Fanoušci filmů se mohli těšit na opravdové FullHD rozlišení a uživatelé počítačů na více úložného prostoru pro svá data. Když nedávno přišel jeho rozšířený formát 4K Blu-ray, zdálo se, že budoucnost přenosných médií bude stále světlá.

Přesto je prodej obou Blu-ray formátů stále nízký, ať už jako nosiče filmů, nebo zálohová média. Proč je tomu tak, lze toto médium vzkřísit? Měl by být na konci titulku tohoto článku otazník?

Zabíjáci Blu-ray disků

USB flash disky, přenosné hard disky, streamování – tři největší hřebíky do rakve Blu-ray nosičů, alespoň pro běžné uživatele.

USB flash disky, tzv. flešky, začaly skromně, 16MB, 32MB a stabilně zvyšovaly svoji kapacitu. Stále se jedná o nejmenší a nejpohodlnější médium pro přenos dat a je až překvapivé, kolik dat lze nashromáždit na prostor menší než palec. Videa, fotky, prezentace, to vše se vám ještě s rezervou vejde na průměrnou dnešní velikost USB flash disku 64GB. Při uvážení, že Blu-ray má maximální kapacitu 50GB a je navíc potřeba vypalovací mechanika (nemluvě o čtečce), předběhlo toto médium Blu-ray minimálně na poli praktičnosti již dávno.

Přenosné hard disky urazily za poslední dekádu velkou cestu. Již není zapotřebí otevírat stolní počítač a složitě je připojovat ke sběrnici nebo mít zásuvný modul. Vše dostanete pohodlně v krabičce, kterou lze kdekoli připojit k USB portu. Můžete tak sebou v brašně nést okolo 1TB dat o velikosti jen o málo větší než krabička cigaret. Jedinou nevýhodou těchto zařízení je jejich relativně krátká životnost a to hned na dvou úrovních; elektronika, která zajištuje propojení disku s USB portem počítače, je velmi náchylná na selhání a to i v případě, že disk samotný je v naprostém pořádku. Pak je tu samozřejmě problém s diskem samotným, který může na své plotně generovat chybné sektory a ztrácet data, SSD disky zase mají omezený počet zápisů. Přesto, stále toto médium suverénně poráží Blu-ray na poli velikosti jak fyzické, tak virtuální.

Streamování, již pevně zakořeněné v domácnostech západních zemí, je fenomén, který sebou přinesl vysokorychlostní internet a zažívá stabilní růst na úkor fyzických nosičů a, v případě filmů, kin (ovšem i kina dnes většinou streamují). Tento systém spočívá v soustavném stahování souboru s filmem v ten samý čas, kdy ho divák sleduje, takže odpadá potřeba čekat, než se soubor stáhne. Netýká se to tedy zálohování dat uživatelů, řeč je čistě o sledování audiovizuálních děl. Zde Blu-ray ztrácí váhu oproti streamovacím službám jako je Netflix. Ovšem Netflix nenabízí stejný obsah všem zemím světa. Podle tohoto seznamu je pro ČR dostupných pouze 204 seriálů oproti 1326 a 570 filmů oproti 4339 v USA. Například lokalizace je jedním z procesů, které mohou obohacování nabídky zpomalit. To nechává české diváky dost skeptické ohledně odebírání této služby, nemluvě o dalších faktorech, které dělají zavádění streamovacích služeb u nás ještě více bolestivý. Jelikož zde dochází k přenosu dat ze serveru přímo do zařízení, které film promítá, bez použití fyzických nosičů, jedná se z ekologického hlediska o bezpochyně nejlepší způsob, jak je distribuovat. Nastane tak konec hromadám neprodaných nebo odhozených nosičů na skládkách, nevíc z materiálů, které nás několikanásobně přežijí.

České problémy a jejich řešení

První problém, který prozatím nahrává spíše Blu-ray médiím, je internetové připojení, nebo spíše jeho rychlost a dostupnost. Vysokorychlostní internet schopný přenášet v reálném čase 4K nebo alespoň FullHD video totiž není ještě zcela dostupný ve všech částech země a dokonce i v Praze se vám může stát, že budete bydlet v pronájmu, kde neosvícený nebo spíše na šetření výdajů orientovaný majitel nebude nabízet žádné připojení a i kdybyste si předplatili u mobilního operátora alespoň 10GB tarif, určitě si rozmyslíte ho vyplýtvat na službu, kde jeden film může zabrat až 4GB. Toto lze částečně vyřešit tím, že např. Netflix umožňuje soubor s filmem stáhnout dopředu před samotným shlédnutím, takže lze film do laptopu stáhnout někde venku na wi-fi síti, ovšem pokud se na film chcete dívat na TV s boxem určeným pro streamovací službu, máte smůlu.

Druhý fenomén, který je typický pro ČR, je stahování filmů a seriálů z úložišť, z nichž nejprominentnější je Uloz.to. Přesto, že se nejedná o legální přístup ke komerčním audiovizuálním dílům, těší se tento způsob ohromné popularitě a je vážnou hrozbou jak pro Blu-ray, tak pro streamovací služby (o kinech ani nemluvě). Na internetu také existují úložiště, nebo internetové stránky, ze kterých lze filmy a seriály streamovat přímo, samozřejmě zadarmo, ale často ve velmi pochybné kvalitě a navíc za přítomnosti reklam a dalšího spamu. Ovšem zkoumání morality a možných následků tohoto fenoménu není účelem toho článku.

Blu-ray versus uživatelé

Přenesme se tedy do pohledu filmového fanouška. Prošli jsme si obdobím VHS, CD, DVD a nyní nás uchvátilo, že tu je Blu-ray, který na sebe pojme krásný FullHD (nově i 4K) obraz, navíc suverénně zvládne i stereoskopický obraz a ještě se tam v klidu vejdou i bonusy a vícejazyčný dabing.

V první řadě je potřeba si pořídit Blu-ray přehrávač, který lze dnes pořídit od 2000kč nahoru, pro 4K budete muset sáhnout trochu hlouběji do kapsy, řekněme 8000kč, ale může se vyšplhat i na 20000kč. Případně populární volba je i herní konzole Sony Playstation 4 nebo Microsoft X-Box One, které seženete už od 6000kč a navíc umí využívat i streamovací služby a jejich novější verze zvládnou i 4K média. Pokud jste zvyklí sledovat filmy na počítači, budete potřebovat mechaniku, jejichž cena začíná na 2000kč. Laptop s Blu-ray mechanikou sice stále ještě seženete, ale je jich jen pomálu. Pokud preferujete Apple Mac, nenajdete žádný, který by touto mechanikou oplýval. Jste tak odkázáni na extérní řešení.

Získat přehrávač tedy není žádný větší problém. Jak je to ale s filmy? Nové filmy v běžných prodejnách najdeme za 500kč (499, ale budeme zde zaokrouhlovat nahoru), jejich 3D verze až o 200kč dražší. U seriálů je poměr trochu lepší, za sezónu např. Game of Thrones dáme okolo 1000kč. Při tom, jak jsme dnes zvyklí konzumovat, nám může přijít naprosto šílené dát tolik peněz každý druhý den, nebo dokonce i každý týden za film, který shlédneme a dáme pak do poličky mezi ostatní. Ovšem i to je symptom moderního světa zahlceného produkty, který ovšem rozebereme v jiném článku. Z hlediska rapidní konzumace je tato cena ještě stále vysoká, i přesto, že ještě před nějakou dobou jsme dávali až 1000kč za jeden film na DVD. Ceny jdou však postupně dolů a spoustu filmů lze najít ve výprodejích až tak levně jako 100kč. UltraHD 4K filmy jsou k mání již okolo 700kč, což také stále ještě není potřeba považovat za závratnou částku.

Po cenové stránce tedy již není sledování Blu-ray filmů něco, co by si mohl dovolit jen majetný člen naší společnosti. Jediné překážky, které budete muset jako fanoušek média překonat, se objevují pouze u přehrávání na PC. Je velmi málo komerčních programů, mezi kterými lze doporučit PowerDVD jako nejlepší. Pokud hledáte freeware variantu, lze upravit VLC Player, aby dokázal média přehrávat, ale tato varianta funguje jen pár uživatelům na omezené kolekci filmů, takže ji nelze spolehlivě doporučit. Nejlepší možností tak je použití Leawo Blu-ray Player, který je kompletně zadarmo, ale vyžaduje při každém spuštění filmu připojení k internetové databázi, ze které musí stáhnout klíč, bez kterého film nelze pustit. Ano, sice bezplatně, ale při každém spuštění.

Z výše uvedeného vyplývá, že Blu-ray není tak špatný, aby byl pro normálního diváka nedostupný. Ovšem i zarytý fanoušek filmových nosičů se ho jednou bude muset vzdát. A důvodem pro to nebudou vnější vlivy, ale výrobci samotní.

Budoucnost je šedá

Nevídaný rozmach streamingu totiž jasně přesvědčil výrobce Blu-ray médií a přehrávačů, že budoucnost se bude ubírat jeho směrem. Pokud se tedy jedná o koncového uživatele, běžného diváka, napnuli všichni elektroničtí giganti síly do výroby a prodeje streamovacích dekodérů a Blu-ray média a přehrávače pomalu ustupují do ústraní. Na straně tohoto rozhodnutí stojí mnoho, často pádných, argumentů – ekologický dopad na výrobu nosičů a jejich obalů, nutnost vlastnit přehrávače / mechaniky, místo, které disky zabírají, omezená kapacita nosičů, stoupající obliba lidí si videa prostě stahovat atd.

mdisc

Posledním výkřikem, nebo chcete-li, zábleskem modrého laseru do tmy tak bude úsilí Sony a Panasonic vyrobit Blu-ray médium, které dosáhne kapacity až 1TB pouze pro firemní záložní účely. Půjde tedy o prázdné disky určené k vypalování, filmy už na nich budete hledat marně. Zálohování tedy bude, podobně jako u filmového pásu ve filmovém průmyslu, nejužitečnějším využitím oproti virtuálním úložištím. Pokud tedy potřebujete svá data uchovat na dalších 1000 let, firma Millenniata tu pro vás má M-DISC – kotouč, který vypadá, zapisuje se a čte se naprosto stejně jako jakýkoli jiný, ovšem je vyrobený z jiného materiálu a jinou technologií. Tyto jednorázově zapisovatelné disky nejsou k dispozici ve velkých kvantitách, ale seženete je i v ČR, například jsou přikládány po jednom kusu k extérní vypalovačce Verbatim. Jsou k dispozici ve velikostech 4.7GB, 25GB, 50GB a 100GB.

Na závěr

Blu-ray tedy je stále možné kupovat a sledovat. Jeho 4K verze jsou dostupné a čitelné již dnes, ovšem velmi omezeně, protože herní konzole již tento rozšířený formát nepodporují a velmi jistě ani nebudou, takže nezbývá, než si pořídit specializovaný přehrávač. Streaming již přebírá pozornost všech distributorů mediálního obsahu, takže lze logicky očekávat postupný propad Blu-ray do zapomnění jako poslední druh fyzického nosiče. Technologie ovšem nezmizí, ale přesune se spíše do průmyslového využití, kde je však jeho budoucnost velmi nejistá.