Proběhl první pracovní seminář k OpenSource

Autor:

V Hradci Králové se koncem února uskutečnilo první veřejné setkání nad produkčním pipeline pro film a video na bázi OpenSource.

Open sourceOd námětu až po distribuční balíček

Lektor a filmař Radek Hochman přiblížil desítce uchazečů možnosti nasazení tzv. svobodného otevřeného software do praxe filmařů a jejich příbuzných disciplín (animace, grafika, hudba, zvuk). „Návyk uživatelů a výrobců se mění. I na poli kinematografie už vznikají kromě softwaru i systémy s otevřenou modularitou, například videokamery, mobilní telefony a další,“ vyzdvihuje Radek Hochman. On sám v roce 2012 zpracoval první český nezávislý film Osud z komiksu, kompletně vytvořený na klíči OpenSource. Od preprodukce až po finální mastering DCP pro kina.

V dnešní době existují volně šiřitelné nástroje na bázi OpenSource, které na téměř profesionální úrovni plnohodnotně zastoupí ty komerční a to v jakékoli fázi produkce filmového díla. Začněme-li u samotného operačního systému, existuje hned několik variant OpenSource systémů, zejména na bázi Linuxu, které svou uživatelskou přívětivostí plnohodnotně nahradí současná prostředí Windows, případně MacOS, ba je možná v některých ohledech předčí, zejména co se týče bezpečnosti.

Klíčové aplikace pro každou fázi vzniku filmového díla

Stěžejní aplikace pro postprodukci se pod systémy Linuxu je kancelářský balík LibreOffice, pro část týkající se propagace pak volně dostupné redakční systémy například Joomla, Drupal, atd. V oblasti postprodukce několikero možností střihových prostředí od těch jednodušších typu Shotcut, Openshot, až po poloprofesionální jako KDENlive, konče plně profesionálním volně dostupným systémem Lightworks. O zvukovou a hudební postprodukci se postarají nástroje typu Ardour, LMMS, o tu obrazovou poté například kompoziční a modelovací nástroj Blender, stejně tak například Natron. Konečným článkem OpenSource řetězce je například volně dostupný nástroj OpenDCP, který nám zajistí výstup audiovizuálního díla v té nejlepší kvalitě formou DCP balíčku, určeného rovnou pro nasazení v kinech.

OpenSource namísto nelegálního software

Problematika legality softwaru je v České republice ožehavým tématem. Obzvláště u drahého postprodukčního systémového řešení, které je poměrně hojně ilegálně na našem území provozováno a šířeno. A přitom zde existuje bezplatné legální řešení. „OpenSource production pipeline je tak ideální cestou pro nezávislé filmaře, neboť tvůrci ušetří potřebné finanční prostředky pro samotnou realizaci při natáčení, nikoliv pro neustále dražší a dražsí softwarové nástroje,“ potvrzuje smysl tohoto řešení lektor a filmař Radek Hochman.

Mise open source: Nátlak vrcholí