Se zesnulým metodikem odchází i amatérský film

Autor:

Smutná zpráva zasáhla příznivce neprofesionálního, chcete-li amatérského filmu. Zemřel dlouholetý ústřední filmový metodik Niposu Artama Praha, pan Miroslav Tuščák. Velmi nečekaným způsobem se náhle uzavřela jedna epocha, která jen stěží najde pokračovatele.

Svět a jeho dynamický vývoj nezastavíme. To co platilo desítky let, vytvářelo si svůj vlastní svět a pravidla, dospělo do svého vrcholu. A to hlavně v době, kdy amatérský film působil jako svěží a svobodný druh uměleckého vyjádření. S příměsí samizdatu, undergroundu či čehosi, co nepodléhá cenzuře. Toto období vychovalo mnoho generací, z kterých vzešla paleta tvůrců, jenž navázali na profesní dráhu, nebo se svého hobby drželi po celý život. Bohužel, ideály amatérského filmu v dnešním světě nemají prostor k obrodě, jsou neúprosně zadupány komerčním světem kinematografie nebo lačností po rychlé slávě.

Do světa na druhé straně odchází i pan Tuščák, obklopen smutečním zástupem z generace, která nevnímala film jen jako prostředek, zmocnit se slávy a peněz. Se svou kamerou a prostředím srostla, žila, pracovala, tvořila a sdružovala se. Zanechala za sebou nezkreslené svědectví doby, z kterých bude čerpat několik následujících pokolení. Nyní však jejich bytí překrývá teskný stín, údělem neúprosného času základna povážlivě řídne. V krátkém období odešli za sebou nejprve pánové a mistři svého oboru Jaroslav Doleček, Bohumír Cihla, smutnou pešinu následoval i Ladislav Františ a nyní i ten nejzasvěcenější, metodik a duchovní otec služby filmařům Filmdat, pan Miroslav Tuščák.

Je nutno zazvonit symbolicky, s úctou, na jejich odchod a zároveň připravovat trubky k poplachu. Amatérský film a jeho nejlepší synové odchází před očima. Zbylo jen torzo. Nová generace v něm totiž nepokračuje, má svoje výdobytky doby, pozlátka, ztratila zájem se na tomhle odvětví podílet.

Komerčním čelistem v naší zemi už čelí jen nezávislý film, který musel těžce a dlouho předchozí generaci přesvědčovat, ale nakonec obstál. I vzpomínaný Miroslav Tuščák snahám požehnal a uvědomoval si nutnost reformy.  Přestože si nové nezávislé hnutí buduje svůj prostor na slunci obtížně a pomalu, mělo by v budoucnu na zmiňovanou éru navázat a hrdě se ke svým kořenům hlásit.

U zrodu stál i Miroslav Tuščák a jeho přátele, filmaři, kteří už nejsou mezi námi. S nimi pomyslně odchází na věčnost i amatérský film. Ti všichni si zaslouží tichou pietní vzpomínku. 

Komerčním čelistem v naší zemi už čelí jen nezávislý film, který musel těžce a dlouho předchozí generaci přesvědčovat, ale nakonec obstál. I vzpomínaný Miroslav Tuščák snahám požehnal a uvědomoval si nutnost reformy. Přestože si nové hnutí buduje svůj prostor na slunci obtížně a pomalu, měl by v budoucnu na slavnou éru navázat a hrdě se ke svým kořenům hlásit.