Festival nezávislých filmů s nábídkou vzdělávání pro filmaře

Autor:

5.ročník festivalu nezávislých filmů Cinema Open nabízí pro filmové tvůrce a veřejnost zúčastnit se mimořádných vzdělávacích programů. V čele s Master class Jana Hřebejka zacílenou na filmovou režii. V nabídce pokračuje Master class scenáristy Petra Jarchovského a režisérky Slobodanky Radun, doplněné o zajímavou přednášku filmového publicisty Kamila Fily na téma nezávislý film, kde bude i představena podrobně filozofie portálu o nezávislém filmu Unitedfilm. Nabídku uzavírá animační dílna na základní principy animace pro děti zkušených lektorů pražské Aeroškoly.

Cinema Open, prostor pro nezávislé tvůrce

V České republice se dlouhou dobu formuje hnutí filmových tvůrců, které přerůstá svými ambicemi veškerou dosud definovanou neprofesionální tvorbu. Je to proud zajímavé autorské tvorby, pozoruhodných režijních i hereckých výkonů a producentské vynalézavosti. Je to taková „šedá zóna“ české kinematografie, bez jména a popularity.

Výsledná filmová díla, která se často vyrovnají svým profesionálním vzorům, jsou často případy s rozsudkem malého diváckého zájmu, neochoty podpory masmédií, distributorů a provozovatelů veřejného vysílání, většinou končící nemožnosti představení širšímu publiku. Dochází tak pouze k jejich alternativnímu uvedení. Přitom s nástupem digitální techniky v ekvivalentu profesionální kinematografie, dostupnými prameny filmové erudovanosti a bortícími se komerčními mechanismy filmového průmyslu otevírá nové možnosti novým filmovým tvůrcům, kteří nepodřizují své umělecké vyznání ukazatelům trhu a podmínkám producentů.

A právě z těchto důvodů, na pomoc tomuto druhu filmu, vzniká v Hradci Králové iniciativa za český nezávislý film, který by se mohl stát v budoucnu středoproudem, takovou druhou ligou profesionální kinematografie. Cílem iniciativy je formování nezávislého filmu, jeho osvěta a popularizace. Vrcholem tohoto snažení je každoročně festival nezávislé filmové tvorby, jehož 5. ročník s názvem Cinema Open se uskuteční 14. a 15.listopadu 2014. Pomyslné dveře tradičního důstojného kina s velkým širokoúhlým plátnem a špičkovou digitální projekcí otevřou po dva dny prostor pro nejlepší tvůrce českých, zejména hraných filmů.

Hlavním hostem festivalu je přední český režisér Jan Hřebejk. K němu se připojuje jeho dvorní scénárista Petr Jarchovský. Oba dva povedou vzdělávací dílny pro zájemce o filmovou tvorbu (Master class) a uvedou svou první celovečerní a kultovní filmovou komedii Pějme píseň dohola, kde bude prostor i pro diskuzi s diváky.

Součástí festivalu je předpremiéra českého filmu za účasti tvůrců My2, debutující režisérky Slobodanky Radun, která rovněž povede filmovou dílnu. Dále v programu nalezneme přednášku o nezávislém filmu publicisty Kamila Fily s představením portálu Unitedfilm, sobotní projekci filmů pro děti a rodiče zdarma, animační dílnu pro děti, ukázky natáčení z vrtulníků (Air Wox), ukázky filmové a kreslící techniky hradecké kyberny a zajímavé hudební vystoupení. Poprockové skupiny Sabrage a rockové hity od Milana Chrisse – Tribute To Legends. Chybět nebude ochutnávka zahraniční tvorby, zajímavé školní filmy, blok vítězných filmů Aerokraťas nebo dokument o výročí stanice Prima Cool.

Více informací na stránkách festivalu