Kmotry Unitedfilmu se stal Jarchovský s Hřebejkem

Autor:

Ohňostroj v kině? Ano, je to možné. V sobotu 15.listopadu 2014 v Bio Central v Hradci Králové totiž zazněly světelné petardy a pumelice přímo v sále. A co tomu všemu předcházelo?

Opona kina se otevírá, hlediště se potemnělo a na plátně se odehrává zrození řetězového článku, které doplňují hesla nezávislého filmu a vše vrcholí proměněním řetězu do nového vizuálu Unitedfilmu. Z rukou Vítka Formánka přebírá scénárista Petr Jarchovský klapku, kterou pomyslně odstartoval novou éru nezávislého filmu. Z plátna padá slavnostní roucho a odkrývá hlavní stranu portálu, kde se v nadživotní velikosti na obálce tkví režisér Jan Hřebejk. K tomu začíná „filmový“ ohňostroj, který protkává obraz na plátně. Honza Hřebejk, stojící opodál, věnuje vzkaz filmařům a portál je oficiálně pokřtěn. To vše se událo na festivalu nezávislých filmů Cinema Open za účasti dvou elitních českých filmařů. Poté následovala diskuze s diváky a projekce prvního celovečerního filmu hostů s názvem Pějme píseň dohola, která se odvíjela symbolicky z 35 mm filmového kotouče.

 

 Myšlenková a tvůrčí svoboda, to je nezávislý film

Téměř 10 měsíční příprava a komunikace s filmaři po celém světě je u konce a vlastně i na samotném začátku. Prvotní model portálu je navržen, zveřejněn a měl by se postupně rozvíjet ku prospěchu nezávislých tvůrců a zájemců o nekomerční proud české kinematografie. Na portálu návštěvníci naleznou názory velkých filmařů, exkluzivní interview, informace o nezávislých filmech, nebudou chybět technické sekce, zaměřenou hlavně na svobodnou tvorbu pomocí open source a vzdělávání. O filozofii portálu a jeho struktuře, kterých se ujal Radek Hochman a Ondřej Krejcar bylo pojednáno na závěr přednášky o nezávislém filmu, publicisty Kamila Fily, která proběhla ve stejný den v odpoledních hodinách. Přítomni si ze slov erudovaného odborníka, který byl řadu let recenzentem časopisu Cinema, odnesli správně dojem, že se nůžky trhu rozevírají a zajeté filmové mechanismy se nejen v Čechách bortí. Ze všech dojmů je také zřejmé, že stále panuje deziluze o tom, co vlastně v pravém slova smyslu nezávislý film znamená.

Pro Unitedfilm je to hlavně myšlenková tvůrčí svoboda a potažmo i nezávislost produkční, kdy autor není svázán pouty producenta a látku přizpůsobuje finančním a produkčním možnostem, stejně však i odpovědnost, kterou autor na svůj počin bere. Jistě, ještě nějaký čas potrvá, než se pomyslná hranice kvality nezávislého sektoru definuje tak, aby konečnému produktu tohoto sektoru začala důvěřovat odborná i laická veřejnost. Ale i pátý ročník festivalu Cinema Open ukázal, že ty nejlepší tvůrci mají do budoucna slibný potenciál, který může konečně prosadit cestu svobodnému a nezávislému film u nás.

Foto: Ondřej Littera, Denik.cz

 

Média