Festival nezávislých filmů Cinema Open 2018

Autor:

V pátek začíná 9. ročník hradeckého festivalu nezávislých filmů Cinema Open. Kdo bude zvolen nezávislým filmem roku a odnese si finanční výhru v hodnotě 25 tisíc Kč?

Filmy Cinema 2018

Podzim v Hradci Králové je nejen o krásách přírody, jazzu ve městě, ale i o festivalu nezávislých filmů Cinema Open. Své místo a zázemí nalezl v Bio Centrál, které staví svoji dramaturgii především na kvalitní a autorské tvorbě. Pomyslné dveře festivalu se veřejnosti otevřou 2. a 3. listopadu 2018. Na diváky čeká pestrá škála filmových novinek. Program se uzavřel na 25 vybraných hraných, animovaných a experimentálních filmech. Nejlepší nezávislý tvůrce získá mimořádnou odměnu ve výši 25 000,- Kč.

Premiéra historického dramatu s Ondřejem Malým a Matoušem Rumlem

Mnoho snímků si na festivale odbude premiéru, jako například historické baladické drama z období morové rány Pláč svatého Šebestiána. Na nezávislé poměry velkolepý snímek tvůrčího tandemu Uher-Cyroň obsadil skutečné herecké hvězdy jako Ondřeje Malého nebo Matouše Rumla. Další herecké eso se objeví v komediálním filmu Výlet do Paříže, divného zubaře zde ztvárnil přesvědčivě Miroslav Vladyka. Zaujmou i další filmy, namátkou Fotografie z období Druhé světové války, historická "lidová" komedie Salaš Helsinky, excelentně výtvarně zpracovaný animovaný film I´am leaving, horory, komedie, parodie i pohádky, zejména ta O vlásek zakletá, Jiřího Česáka z Pardubic, vtáhne úžasnou epickou kamerou a efekty. Premiéru si odbude i mladý nadějný hradecký tvůrce Lukáš Rybka s živočišnou komedií Tarium. Další tvůrci z Královéhradeckého kraje jsou Martin Bohadlo s oceňovanou komedií Výprodej a Petr Neumann s výpravným fantasy o deskové hře Dračák. Festival uvádí na doplnění i kvalitní studentské filmy jako Psychopompos, Prohibitoria nebo Eugen, uvede i filmy z Velké Británie nebo Slovenska. Čtvrtý blok je pak určen především pro dospělé publikum a pro otrlejší obecenstvo.

Zajímaví hosté: střihač, producent, scénarista, režisér

V předešlých letech byl hostem festivalu Tomáš Vorel, Radim Špaček, Slobodanka Radun, Ondřej Hudeček, Jan Hřebejk nebo Petr Jarchovský. Letošní ročník přijede podpořit herec, režisér a scénárista Marek Dobeš, který se před několika lety zapsal do povědomí lidí jako tvůrce filmu Kájínek, dále špičkový střihač a producent Adam Dvořák, který má svědomí velké české hity, např. Snowboarďáci. Producent Jiří Konečný povede master class na téma produkce a osobně představí poslední nový film slovinského režiséra Olma Omerza, Všechno bude. Dalšími hosty bude majitel Prague film school Tariq Hager, který se netají kritikou českého konzervativního systému výuky. Zajímavý dokumentární projekt o tanečním bojovém umění a stylu života představí osobně Pavel Pljuskov a diváci nepřijdou ani o zajímavou ukázku Capoiery. Sobotní program pro filmové nadšence osvěží animované filmy pro děti, kde si na své přijde celá rodina a děti se pobaví u animovaných dílen.

V roce 2019 festival oslaví 10. jubilejní ročník. Je pravidelně podporován Královéhradeckým krajem a Ministerstvem kultury ČR, hlavním organizátorem je Impuls Hradec Králové.

Program Cinema

Program v PDF

Média