Historické drama s Ondřejem Malým zvítězilo na Cinema Open

Autor:

V hradeckém Bio Central se v sobotu večer 3. listopadu uzavřel 9. ročník festivalu nezávislých filmů.

Od pátka mohli diváci na plátně spatřit to nejlepší z české nezávislé filmové tvorby, které doplňovaly i filmy ze Slovenska, Velké Británie, studentské snímky a animované filmy pro děti.

Nejlepší film: Pláč svatého Šebestiána

Nejlepší kamera: O vlásek zakletá

Nejlepší scénář: Šichta

Cinema Open 2018 ceremoniál 10Hosté letošního ročníku byli střihač Adam Dvořák, zakladatel Prague film school Tariq Hager, scénarista a režisér Marek Dobeš a producent Jiří Konečný. Poslední dva jmenovaní na závěrečném sobotním ceremoniálu, který vtipně otevřela improvizační show Paleťáci, předali osobně zúčastněným tvůrcům trofeje. Letošním absolutním vítězem se stal celovečerní historický baladický snímek režisérů Milana Cyroně a Tomáše Uhera Pláč svatého Šebestiána v hlavní roli s Ondřejem Malým a Matoušem Rumlem. Oba režiséři převzali šek s výhrou 25 tisíc Kč od Královéhradeckého kraje z rukou náměstkyně Martiny Berdychové a ředitelky Impulsu Hradec Králové Martiny Erbsové a připomněli i povedenou páteční premiéru za účasti hlavního představitele, po které následovala poutavá diskuze s diváky. Cenu za kameru obdržela nádherně ztvárněná hraná pohádka O vlásek zakletá nadějného tvůrce Jiřího Česáka, který si celý film dokázal natočit, sestříhat, zrežírovat a vytvořit i speciální efekty. Nejlepší scénář obdržel od poroty Bohdan Zajčenko za černou komedii Šicha, která Cinema Open 2018 ceremonialnabídla zábavné repliky, poutavé postavy s originálním propletením a dějovým vyústěním. Scénárista vyzdvihl i festival Cinema Open, který jako jediný umožňuje filmařům představit své vlastní nezávislé filmy, které vznikly mimo tradiční výrobní struktury českého filmu. Jeden takový se na festivalu představil i ve fázi výroby. O svém třídílném nezávislém dokumentu o Capoeiře hovořil před publikem Pavel Pljuskov, dokonce i s živou ukázkou tanečního bojového umění. Festivalové snímky také obdržely poukazy od půjčovny filmové techniky Biofilms v celkové hodnotě 35 tísíc Kč.

Festival nabídl v hlavním progamu celkem 25 snímků a navštívilo jej za oba dva dny kolem 600 návštěvníků. V roce 2019 se uskuteční již jubilejní 10. ročník.

Média